IKZE w PKO BP – już wkrótce

Największy bank w Polsce zapowiada, że jeszcze przed końcem roku stworzy możliwość odkładania na starość w ramach konta pozwalającego zmniejszyć podatek dochodowy. Szczegóły nie są znane, ale z przecieków wiadomo już coś o konstrukcji produktu.

[more]

 

Szykujący się do startu Dobrowolny Fundusz Emerytalny Generali może zostać uprzedzony przez innego debiutanta na rynku indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego – bank PKO BP. – Zamierzamy do końca roku wdrożyć do oferty pakiet produktowy obejmujący m.in. IKZE – mówi Monika Floriańczyk z biura prasowego największego banku w Polsce. Nie chce jednak zdradzić szczegółów.

 

Trzy w jednym

 

Nieoficjalnie wiadomo, że produkt będzie formą zbliżony do Pakietu Emerytalnego, któryinwestowanie w IKZE obecnie sprzedaje inny podmiot z grupy PKO BP – towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Pakiet stanowi połączenie trzech rozwiązań z zakresu III filaru: IKZE, IKE oraz plan systematycznego oszczędzania tutaj występujący pod nazwą handlową Wyspecjalizowanego Programu Inwestycyjnego.

Wpłaty klientów księgowane są na jednym rachunku, z którego w pierwszej kolejności trafiają na IKZE, a po przekroczeniu limitu (4 proc. zarobków brutto z ubiegłego roku, ale nie więcej niż 4 proc. 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) – na IKE. Gdy oszczędzający osiągnie i na tym koncie dopuszczalny prawem pułap oszczędności (trzykrotność prognozowanej średniej miesięcznej pensji), pieniądze wędrują do ostatniego programu, na którym nie występują ograniczenia kwotowe. Środki rozdzielane są więc na zasadzie kaskadowej.

Pieniądze kontrahentów lokowane są w jednym z pięciu subfunduszy, które różną się od siebie polityką inwestycyjną dostosowaną do wieku oszczędzającego. Im bliżej emerytury znajduje się klient, tym bezpieczniej pomnażany jest jego kapitał, czyli fundusz wybiera mniej ryzykowne instrumenty – zmniejsza swoje zaangażowanie w akcje. Skład portfela zmienia się automatycznie wraz z upływem czasu. Fundusz nie pobiera za to prowizji, ponieważ ma charakter parasolowy, tj. skupia wiele subfunduszy, a wymiana papierów między nimi nie jest obciążona podatkiem.

 

Jakie opłaty?

 

Oferta PKO TFI wyróżnia się nie tylko ciekawą konstrukcją, ale również dość niskimi opłatami. Instytucja nie pobiera prowizji manipulacyjnej za składkę. Otwarcie konta emerytalnego też nic nie kosztuje. Inwestor płaci jedynie za zarządzanie roczną opłatę uzależnioną od rodzaju subfunduszu w wysokości 0,8-1,5 proc. wartości aktywów netto.

Ile trzeba będzie zapłacić za możliwość odkładania na emeryturę w PKO BP? Na razie można się jedynie domyślać. Skoro produkt będzie dostępny jako rachunek bankowy, nie może kosztować zbyt wiele. Być może w ogóle zostanie pozbawiony prowizji – tak jak w przypadku IKZE w Deutsche Banku PBC (tyle że tam nie jest ono samodzielnym rozwiązaniem, tylko dodatkiem do obowiązkowej polisy Generali Życie)?

Obecnie konto emerytalne pozwalające odliczyć wpłaty od podstawy opodatkowania można założyć w 30 firmach: 11 TFI, ośmiu DFE, siedmiu zakładach ubezpieczeń, trzech domach maklerskich i jednym banku (szczegółowe zestawienie znajduje się tutaj). Z danych „Rzeczpospolitej” wynika, że pod koniec listopada istniało ok. 600 tys. IKZE (najwięcej – w firmach ubezpieczeniowych), ale zasilono jedynie 25 tys. z nich łączną kwotą 22 mln zł.

 

Maciej Kusznierewicz || dziennikarz i copywriter

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.