„Zasilacz”, czyli prepaidowy plastik Banku Pocztowego

Firma kierowana przez Tomasza Bogusa wzorem niektórych rynkowych rywali wprowadziła do oferty przedpłaconą kartę płatniczą. Największe zalety: niska cena oraz brak rocznego limitu doładowania. Niestety, gadżetu, który na razie kupimy jedynie w Wielkopolsce, nie można sprezentować innej osobie.

[more]

 

Proponowana przez Pocztowy karta prepaid podobnie jak ta wydawana przez inne instytucje (np. Bank Pekao, BZ WBK, mBank) może służyć do wykonywania płatności bezgotówkowych i gotówkowych, w kraju i za granicą oraz internecie. Jej zakup nie wymaga podpisywania z bankiem żadnych umów na stałe usługi, czyli np. otwierania w nim ROR-u.

Na razie na zasadzie półrocznego pilotażu jest ona dystrybuowana przez oddziały Poczty na terenie woj. wielkopolskiego. Cena ważnego dwa lata nośnika wynosi 13 zł – jest to jedna z najniższych opłat na rynku.

 

Tylko dla siebie lub własnego dziecka

 

Elektroniczne portmonetki Pocztowego różnią się jednak od tych sprzedawanych przez konkurencję. Przede wszystkim mogą je kupować tylko osoby pełnoletnie, podając swoje dane. Formalnie karta nie może być wykorzystywana przez osobę inną niż nabywca lub jego dziecko. – „Zasilacz” nie jest zatem klasyczną kartą podarunkową i generalnie nie może być wręczany jako prezent, chyba że własnemu dziecku – tłumaczy Bartosz Trzciński z biura prasowego Banku Pocztowego.

To może nieco ograniczyć zainteresowanie tym praktycznym gadżetem. Podobnieprzedpłacona karta płatnicza Banku Pocztowego jak standard technologiczny oferowanego instrumentu płatniczego. W przeciwieństwie do konkurencji „Zasilacz” nie posiada chipa, tylko pasek magnetyczny (w przyszłości ma się to zmienić). Nie obsługuje też płatności zbliżeniowych.

Prepaid Pocztowego nadrabia za to w kwestii limitów zasileń, a raczej ich braku. W ciągu roku nośnik można doładować dowolną kwotą, podczas gdy niektórzy konkurenci ustanawiają ograniczenia (zwykle 10 tys. zł/2,5 tys. euro w ciągu 12 miesięcy). W efekcie wykorzystanie limitu w danym czasie skutkuje koniecznością wyrobienia nowej karty nawet wtedy, gdy termin ważności starej jeszcze nie upłynął. – Dzięki temu nasza elektroniczna portmonetka może służyć do odbierania wynagrodzenia czy świadczeń socjalnych – zachwala Trzciński.

Pocztowy poza standardowymi kanałami (przelew, wpłata w kasie banku i okienku pocztowym) proponuje też – za dodatkową opłatą 1,5 zł – zasilanie on-line, które realizowane jest w wyznaczonych urzędach pocztowych, czyli obecnie w Wielkopolsce. W takim wariancie środki dostępne są na karcie zaraz po ich wpłacie.

To bardzo przydatne rozwiązanie, ale trochę niepraktyczne, ponieważ nie pozwala przelać pieniędzy zdalnie, bez wychodzenia z domu, czy wyprawy na Pocztę. Dla porównania w BZ WBK szybkie zasilenie jest standardem. Bank realizuje je bezpłatnie wraz z firmą Dialcom24 – operatorem usługi Przelewy24. W przypadku Karty Podarunkowej mBanku wpłaty dokonywane z konta w mBanku na rachunek techniczny wirtualnej portmonetki traktowane są jako wewnętrzne operacje BRE i podmiot wykonuje je na bieżąco, czyli poza sesjami systemu Elixir.

 

Co proponuje konkurencja?

 

„Zasilacz” można obecnie kupić w 152 placówkach Poczty Polskiej w Wielkopolsce. Dlaczego właśnie tam? – Wybraliśmy szybko rozwijający się region, zróżnicowany jeśli chodzi o klientów, a jednocześnie otwarty na nowości – wyjaśnia Trzciński.

Po okresie próbnym karta będzie dostępna w całym kraju. W przyszłości instytucja kierowana przez Tomasza Bogusa planuje uruchomienie zdalnej sprzedaży e-portmonetki.

Jak deklarują przedstawiciele Pocztowego, firma nie stawia sobie konkretnych celów sprzedażowych. – Im więcej osób skorzysta z nowego rozwiązania, tym łatwiej będzie nam ocenić przebieg pilotażu. Chcemy poznać opinię klientów o „Zasilaczu” i możliwie maksymalnie dopasować naszą ofertę do ich oczekiwań – mówi Trzciński. Oznacza to, że w razie zainteresowania nośnik zostanie wyposażony w funkcję cashback (takowa dostępna jest np. w Banku Pekao).

 

Porównanie bankowych kart prepaid

bank

Organizacja płatnicza

Cena nośnika [zł]

Wypłata w bankomacie w kraju [zł]

Sprawdzenie salda w bankomacie [zł]

NFC

Dzienny limit transakcji

[zł]

Limit zasileń/max saldo roczne [zł]

Pocztowy

Visa

13

5

0,5

nie

500 dzieci i 2 tys. dorośli (z opcją zwiększenia do 6 tys.)

oraz

15 operacji got. i bezgot (w tym max 5 got.)

brak

Pekao

MasterCard

10-20

5

3

tak

500 (got.)

10 000

BZ WBK

Visa

MasterCard

15-20

5

1-2*

tak** /nie

500 (got.)

4 tys. (pojedyncza operacja bezgot.)

10 000

mBank

MasterCard

15

5

1,5

tak

500 (got.)

4 tys. (bezgot.)

10 000

ING Bank Sląski

MasterCard (marka Maestro)

15

0-5

0

nie

indywidualny

brak

SGB

MasterCard

25

0-1

nd

nie

1,5 tys. (got.)

3 tys. (bezgot.)

możliwość zniesienia

brak

Citi Handlowy

Visa

5+0,5%doładowania

3% (min7 zł)

bd

nie

indywidualny

brak

* – zależy od typu karty
** – wybrane karty
źródło: banki. Stan na 31.05.2013 r. 
 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.