Najlepsze produkty strukturyzowane I półrocza 2013 r.

W porównaniu do poprzedniego roku średnia stopa zwrotu ze struktur wzrosła, ale zadowalający wynik wypracowało tylko pięć produktów oferowanych przez Alior Bank, BZ WBK i Wealth Solutions. Jednak statystycznie ponownie lepsze – i to trzykrotnie – okazały się tradycyjne depozyty bankowe.

[more]

 

Zdaniem doradców bankowych zawsze jest dobry czas na inwestycję w produkty strukturyzowane. Dlaczego? Naczelne argumenty to: ochrona kapitału, w czasie hossy możliwość wypracowania zysków sporo przewyższających stopy zwrotu ze standardowych instrumentów, w czasie bessy szansa na wybicie się poza rynkową mizerię depozytów terminowych.

Lecz praktyka pokazuje, iż struktury nie są maszynką do zarabiania pieniędzy. Jest raczej odwrotnie – to bardzo niepewna i ryzykowna lokata kapitału, dlatego należy ją traktować jedynie jako uzupełnienie portfela. Wiele zależy od szczęścia i sposobu obliczania zysku, który nie zawsze jest przedstawiany klientowi.

 

Zarobiła tylko co druga

 

Jak spisały się lokaty strukturyzowane w pierwszej połowie 2013 r.? Biorąc pod uwagę poprzednie lata – ciut lepiej. Jak wynika z danych firmy Analizy Online, 93 spośród 181 (51 proc.) wypracowało dodatni wynik, który sięgnął 3,69 proc. najlepsze lokaty strukturyzowane 2013 r.brutto, czyli przed potrąceniem podatku i odliczeniem inflacji (0,81 proc. netto). Reszta zakończyła się albo nominalnym zerem, tj. zwrotem wpłaconych pieniędzy (80 struktur), a po potrąceniu opłat na rzecz dystrybutorów i inflacji – stratą, albo realnie na minusie (8). Przypomnijmy, że w całym ubiegłym roku odsetek zyskownych struktur wyniósł 41,2 proc. (241 na 585), a średni wynik – 1,44 proc. brutto (-2,53 proc. netto). Dowiedz się więcej o dochodowości produktów strukturyzowanych w 2012 r.

Choć stopa zwrotu wzrosła, to po uwzględnieniu skali ryzyka właściwego temu rodzajowi instrumentów finansowych okazała się mizerna. Na bezpiecznych lokatach bankowych z rocznym terminem zapadalności, który przypadł między styczniem i czerwcem, można było zarobić przeciętnie ok. 4,98 proc. brutto (3,06 proc. netto).

Dobra, tj. dochodowa struktura, powinna przynosić minimum 10 proc. w skali roku. W minionym półroczu takich instrumentów było… pięć: oparte na cenie złota produkty Alior Banku, powiązana z kursem dolara struktura BZ WBK oraz inwestycje Wealth Solutions w notowane na amerykańskiej giełdzie spółki farmaceutyczne (szczegóły w tabeli poniżej). Dla porównania w całym 2012 r. zyskowne lokaty strukturyzowane stanowiły 6,3 proc. wszystkich (37 na 585).

Najwięcej powodów do radości mają posiadacze pierwszej subskrypcji „Złotej Inwestycji” Alior Banku. Produkt ten zakładał inwestycję w złoto z wykorzystaniem strategii Gold Trendvol.

W tym przypadku receptą na sukces okazało się: podążanie za trendem (w zależności od sytuacji grano na zwyżki lub spadki notowań kruszcu), mechanizm stabilizacji ryzyka (ograniczanie ekspozycji w razie zbyt silnych wahań cen) oraz prawidłowe odczytanie początków trendu spadkowego, który bardzo mocno zaznaczył się w kwietniu br.

 

Dochodowa giełda

 

Najczęstsze aktywo bazowe wygasających w I półroczu lokat strukturyzowanych stanowiły waluty oraz indeksy. Tak było w odpowiednio 62 i 39 przypadkach. Jeśli chodzi o formę produktu, królowały polisy inwestycyjne, którą przybrało 40 proc. wszystkich instrumentów. Zapewne wynikało to z korzystnych przepisów podatkowych: zyskiem będących świadczeniem zdrowotnym nie trzeba dzielić się z fiskusem, czyli oddawać mu 19 proc. zarobku.

Statystycznie najbardziej dochodowym czynnikiem były indeksy giełdowe. Oparte na nich produkty wygenerowały średnio 2,45 proc. – Wpływ miała na to dobra koniunktura na globalnych rynkach. MSCI World Index umocnił się o 4,7 proc. Najwyższe stopy zwrotu przyniosły indeksy giełdowe w Japonii, gdzie Nikkei 225 wzrósł o 31,6 proc., oraz w USA – S&P500 zyskał w tym czasie 12,6 proc. – tłumaczy Anna Księżak, młodszy analityk Analiz Online.

 

Najbardziej dochodowe inwestycje strukturyzowane I połowy 2013 r.

l.p.

oferent

nazwa instrumentu

klasa aktywów

Zysk roczny* [proc.]

czas trwania

[miesiące]

1.

Alior Bank

Złota Inwestycja

surowce

12,1

30

2.

BZ WBK

Lokata strukturyzowana USD Złota Stabilizacja

waluty

11,34

3

3.

Wealth Solutions

Top Medica (3. subskrypcja) – wariant II

indeksy

10,83

36

4.

Wealth Solutions

Top Medica (1. subskrypcja) – wariant II

indeksy

10,59

36

5.

Alior Bank

Złota Inwestycja (2)

surowce

10,14

30

6.

Deutsche Bank PBC

Certyfikat Express db EuroStoxx50 III

indeksy

9,8

12

7.

Nordea TUnŻ

Nordea Gwarant – Mocny Dolar 98%

waluty

9,1

24

8-

9.

Deutsche Bank PBC

Certyfikat Worst of Express XII

indeksy

8,91

18

Kredyt Bank

Lokata strukturyzowana (LVII)

waluty

6

10-13.

Alior Bank

Mistrzowska Inwestycja 2

akcje

8,1

12

mBank

Lokata Strukturyzowana Giełdowa Dwudziestka

indeksy

9

Kredyt Bank

Lokata strukturyzowana (LX)

waluty

6

Kredyt Bank

Lokata strukturyzowana (LXI)

waluty

6

Źródło: Analizy Online
* – uwzględnia podatek Belki

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.