SKOK-i przymierzają się do sprzedawania papierów TFI i mariażu z InPostem

SKOK Stefczyka oraz inne duże kasy zastanawiają się nad rozszerzeniem wachlarza usług o jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Trwają też negocjacje z największą prywatną pocztą w sprawie nadawania i odbierania jej przesyłek w niektórych placówkach.

[more]

 

Oba projekty znajdują się na wstępnym etapie i zainteresowane strony niechętnie udzielają informacji. Mimo to blogowi „Obiektywnie o Finansach” jako pierwszemu udało się zebrać nieco faktów na temat ewentualnego sprzedawania papierów zarządzanych przez bratni TFI w placówkach SKOK oraz współpracy z InPostem.

 

Fundusze najwcześniej za pół roku

 

Obecnie TFI SKOK też dystrybuuje jednostki w oddziałach kas, ale robi to poprzez swoich pracowników i tylko w wybranych lokalizacjach należących m.in. do Kas Stefczyka (porozumienia SKOK-ów: Stefczyka, Wspólnota, Wybrzeże, Unii Lubelskiej, Jowisz i Centrum), SKOK-u Bełchatów i Jaworzno.współpraca Kas Stefczyka z InPostem?

Niebawem czynnościami związanymi z obsługą zleceń mają zajmować się pracownicy SKOK-ów, którzy formalnie są zatrudnieni przez firmę Stefczyk Finanse Towarzystwo Zarządzające SKOK sp. z o.o. S.K.A., która świadczy usługi outsourcingowe. Obecnie w oddziałach trwają szkolenia.

Poszerzenie profilu działalności o produkty inwestycyjne umożliwia kasom znowelizowana ustawa o SKOK-ach, która weszła w życie 12 czerwca br. Muszą one jednak uzyskać stosowne zezwolenie od KNF-u, co trwa kilka miesięcy. Poza tym muszą też przekazać nadzorowi dane osób, które będą przyjmować zlecenia związane z obsługą funduszy (taki sam wymóg dotyczy pracowników sprzedających ubezpieczenia TUW SKOK).

Z ustaleń bloga „Obiektywnie o Finansach” wynika, że wstępne zainteresowanie tematem wyraziły największe spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (poza wspomnianymi są to m.in. SKOK im. Chmielewskiego, Powszechna, Wesoła, Polska). Na razie nie wiadomo, czy wszystkie złożyły dokumenty lub zamierzają to zrobić (na pewno w tym gronie nie znajdują się SKOK Kopernik ani SKOK Wołomin, które nie są zainteresowanie projektem). Nie ma też pewności, czy każda otrzyma zgodę nadzoru.

Jakie papiery będą oferować? – Na tym etapie brak jest wiążących ustaleń. Wszystko rozstrzygnie się po otrzymaniu pozwoleń od KNF – mówi Grzegorz Irczuk z TFI SKOK. Obecnie podmiot ten oferuje dwa fundusze, w tym jeden parasolowy obejmujący siedem subfunduszy o różnej polityce inwestycyjnej.

 

InPost urośnie dzięki kasom?

 

Jeszcze większą tajemnicą owiane jest drugie przedsięwzięcie, tj. potencjalny alians niektórych SKOK-ów z największym niezależnym operatorem pocztowym w Polsce.

InPost + SKOK-i– Trwają rozmowy między firmą InPost a spółką Stefczyk Finanse zarządzającą siecią placówek Kasy Stefczyka. Jest jednak zbyt wcześnie, by podawać szczegóły – mówi Dawid Adamski, rzecznik największego SKOK-u.

InPost odmówił komentarza. – Prowadzimy różne rozmowy, ale jako spółka giełdowa możemy informować tylko o zawartych kontraktach – zarzeka się osoba związana z przedsiębiorstwem.

Obecnie prywatna poczta posiada prawie 900 punktów w 230 miejscowościach. Do końca roku chce powiększyć strukturę o kolejnych 1700. Być może powiększenie sieci dystrybucji odbędzie się przy pomocy kas spółdzielczych. Sam tylko SKOK Stefczyka posiada 400 placówek, a grupa Kas Stefczyka – ponad 630, także w mniejszych lokalizacjach. To pozwoliłoby mu zmniejszyć InPostowi dystans do Poczty Polskiej, która dysponuje 6,7 tys. punktów. Operator zyskałby też dostęp do 1 mln klientów (cały sektor posiada ponad 2,6 mln członków i dysponuje prawie 2 tys. oddziałów).

To nie byłby pierwszy alians tego dostarczyciela z instytucją finansową. W ramach marki InPost Finanse spółka sprzedaje ubezpieczenia Link4 oraz Generali, a jej klienci mają na nie 10 proc. zniżki. Od maja współpracuje z BPH, ale na razie tylko na skalę lokalną(postawił kilka paczkomatów w pobliżu placówek banku w Krakowie).

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.