Koniec SKOK-u Kopernik bliski – zostanie przejęty przez PKO BP

Zgodę na tę operację wydał prezes UOKiK. By doszło do transakcji, potrzebna jest jeszcze pozytywna decyzja KNF i BFG, która wydaje się formalnością. Tym samym będzie to drugie połknięcie kasy spółdzielczej przez instytucję komercyjną.

[more]

 

We wrześniu br. Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że SKOK im. Mikołaja Kopernika, który od sierpnia 2013 r. kierowany jest przez zarządcę komisarycznego, bez pomocy z zewnątrz nie wyjdzie na prostą.

 

Niedobór kapitałów i duże straty

 

Choć śląska kasa wypracowała ostatnio zysk (prawie 11 mln zł w pierwszym półroczu i 0,9 mln zł w 2013 r.), 24 września nadzór zaprosił banki do włączenia się w proces jej naprawy. W praktyce chodziło o wyrażenie chęci na jej przejęcie. Taką wolę zgłosiły PKO BP i Bank Pekao. Jednak tylko ten pierwszy podjął konkretne kroki, tj. złożył stosowny wniosek do UOKiK.SKOK Kopernik

Analiza wykazała, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, a wzrost udziału banku w rynku będzie nieznaczny – napisał w komunikacie UOKiK.

Teraz stosowną zgodą muszą wydać jeszcze KNF i Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co zapewne będzie formalnością. W końcu to państwowy regulator, po zbadaniu kondycji SKOK-u Kopernik, zainicjował cały proces. To właśnie niedobór kapitałów własnych (-132 mln zł) i duże straty (-151 mln zł) z lat poprzednich zaważyły na wyborze przez nadzór takiej ścieżki naprawczej SKOK-u z Ornontowic.

Wcześniej KNF badał, czy śląska kasa może zostać przejęta przez inną instytucję z sektora spółdzielczego. Postępowanie wykazało, że żaden ze SKOK-ów nie podołałby temu zadaniu bez narażania oszczędności klientów.

Szczegóły porozumienia między PKO BP oraz stroną państwową nie są znane. Nieoficjalnie wiadomo, że w zamian za przejęcie SKOK-u Kopernika największy bank w Polsce uzyskał od BFG gwarancje warte 120 mln zł. Mają one pokryć ewentualne straty powstałe po fiasku restrukturyzowania kredytów, czyli nieudanej próbie ich odzyskania.

SKOK z Ornontowic to średniej wielkości kasa spółdzielcza. Ma 3-proc. udział w sektorze. Poprzez sieć 41 placówek działa w siedmiu województwach. Skupia 127 tys. członków, którzy zdeponowali w niej 440 mln zł. Jej suma bilansowa wynosi 165 mln zł.

 

Kolejne SKOK-i do przejęcia?

 

Przejęcie SKOK-u Kopernik przez PKO BP będzie drugą tego typu operacją. 1 września to samo stało się ze SKOK-iem im. św. Jana z Kęt (siedziba w Rumi), który w związku ze złą sytuacją finansową trafił do Alior Banku.

system SKOKPrzewodniczący KNF Andrzej Jakubiak przyznał niedawno, że do końca br. regulator może wszcząć postępowania w sprawie przejęcia przez banki komercyjne kolejnych SKOK-ów. Jest to pokłosiem trudnej sytuacji całego systemu spółdzielczego.

  1. Na koniec czerwca średnia wypłacalność sektora wyniosła -0,42 proc. przy wymaganych 5 proc. Poniżej tego progu jest ponad połowa (31) z 52 działających SKOK-ów, a 13 z nich ma ujemną wypłacalność.

  2. W całym systemie brakuje 1,5 mld zł do bezpiecznego prowadzenia działalności.

  3. Po I półroczu strata całego sektora – wg stanowiska KNF – wyniosła 565 mln zł (przedstawiciele Kasy Krajowej twierdzą, że SKOK-i wypracowały zysk w wysokości 23,4 mln zł).

  4. W stosunku do 23 podmiotów toczy się postępowanie o ustanowienie zarządcy komisarycznego.

  5. Decyzją KNF 13 prezesów, w tym wszyscy z TOP5 sektora, oraz szef Kasy Krajowej muszą ustąpić ze stanowiska w związku z „brakiem rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania” (niespełnieniem wymogu art. 18 ust. 4 ustawy o skok).

 

Maciej Kusznierewicz 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.