Proces przyznania pożyczki przez internet krok po kroku

Proces starania o kredyt gotówkowy albo pożyczkę przez internet
fot. materiały reklamowe

Szybkie pożyczki przez internet mogą być skutecznym wsparciem domowego budżetu, gdy pojawią się niespodziewane wydatki. Wyjaśniamy, jak przebiegają starania o takie zobowiązanie.

Materiał zewnętrzny

Polacy bardzo chętnie pożyczają pieniądze, finansując w ten sposób przede wszystkim zakup sprzętu RTV, AGD, remont, zakup samochodu lub motocykla. Rzadziej środki przeznaczają na uregulowanie rachunków lub spłatę innych długów.

Zalety pożyczki przez internet

Coraz częściej pożyczki zaciągane są na rynku pozabankowym. W 2019 r. firmy pożyczkowe udzieliły ponad 2,7 mln pożyczek, z czego 38 proc. stanowiły chwilówki do 1 tys. zł.

Wiele z nich zaciągnięto online. Dlaczego Polacy starają się o finansowanie w ten sposób?

bankowość internetowa

Główny powód to wygoda. Żeby zdobyć pieniądze, nie trzeba wychodzić z domu ani stać w kolejce. Pożyczanie online to oszczędność czasu i energii – zauważa Joanna Mach, product manager marki Vivus. – Dodatkowo unikamy skomplikowanych formalności, konieczności dostarczania wielu dokumentów. No i mamy szansę otrzymać pieniądze jeszcze tego samego dnia.

Jak wygląda proces przyznawania pożyczki przez internet? Składa się z kilku ważnych etapów.

Wybór kwoty pożyczki online i okresu spłaty

Pierwszym jest określenie potrzebnej sumy oraz dogodnego okresu spłaty. Gdy zdecydujemy się już na konkretnego pożyczkodawcę, wchodzimy na jego stronę internetową.

Tam przy pomocy suwaków intuicyjnego kalkulatora ustalamy parametry pożyczki. Przy czym warto pamiętać, że nowi klienci mogą starać się o mniejszą kwotę niż osoby korzystające z oferty danego pożyczkodawcy kolejny raz (przynajmniej drugi).

Maksymalna kwota pożyczki pozabankowej
fot. pixabay.com

W przypadku chwilówek okres spłaty wynosi najczęściej od 1 do 30 dni. Ale można również znaleźć ofertę nawet na 60 dni.

Po podaniu przez nas najważniejszych parametrów kalkulator pożyczkowy wyliczy wszystkie koszty zobowiązania. Jeśli je akceptujemy, przechodzimy dalej.

Rejestracja i wniosek o pożyczkę

Na tym etapie nowy klient musi się zarejestrować w systemie firmy pożyczkowej. Zazwyczaj odbywa się to wraz ze złożeniem wniosku o pożyczkę.

wniosek online
fot. pixabay.com

W formularzu rejestracyjnym wpisujemy:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • serię i numer dowodu osobistego,
  • adres zamieszkania,
  • numer telefonu komórkowego
  • adres e-mail.

Na koniec trzeba jeszcze zaakceptować odpowiednie zgody, np. na przetwarzanie danych osobowych czy weryfikację w rejestrach dłużników.

Niektóre firmy umożliwiają również rejestrację telefoniczną lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Potwierdzenie danych klienta starającego się o pożyczkę

przelewy online
fot. freeimages.com

Ważnym etapem procesu pożyczkowego jest potwierdzenie danych. W przypadku szybkich pożyczek przez internet instytucja finansowa nie ma bezpośredniego kontaktu z wnioskodawcą. Nie może więc bezpośrednio sprawdzić, czy klient jest tym, za kogo się podaje.

Aby wyeliminować próbę oszustwa, firmy pożyczkowe stosują różne metody weryfikowania tożsamości. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest przelew identyfikacyjny na 1 gr lub 1 zł.

Taki transfer należy wykonać ze swojego konta bankowego założonego na dane, które podaliśmy podczas rejestracji w systemie pożyczkodawcy. To właśnie na nie trafią pieniądze.

Decyzja o przyznaniu bądź odmowie pożyczki przez internet

W kolejnym fazie czekamy na decyzję instytucji finansowej. W przypadku pierwszej pożyczki online, gdy klient potwierdzał tożsamość przelewem weryfikacyjnym, czas oczekiwania na odpowiedź uzależniony jest od tego, kiedy przekaz dotrze do pożyczkodawcy.

wybor_konta

Na szczęście dzięki nowoczesnej technologii i zaawansowanym metodom scoringowym decyzja zapada sprawnie. Zostaniemy o niej poinformowani SMS-em lub e-mailem. Może się również zdarzyć, że zadzwoni do nas konsultant, aby ostatecznie potwierdzić nasze dane.

Wypłata środków przez firmę pożyczkową

W razie przyznania pożyczki otrzymamy umowę na adres e-mail. Podpisujemy ją i odsyłamy również elektronicznie pożyczkodawcy. Niekiedy kontrakt zatwierdza się hasłem otrzymanym SMS-em, co przyspiesza procedurę.

Następnie firma przelewa pieniądze na zweryfikowany wcześniej rachunek bankowy. Jak długo trzeba na nie czekać?

pozyczka online w 15 minut

To zależy od tego, w jakim banku mamy konto. Jeśli w tym samym, co firma pożyczkowa, środki otrzymujemy w ciągu kilku minut od otrzymania pozytywnej decyzji.

W przeciwnym razie musimy czekać na najbliższą sesję rozliczeniową między bankami, czyli w skrajnym przypadku do następnego dnia roboczego. Żeby jednak klient nie musiał czekać zbyt długo, niektóre podmioty wysyłają pieniądze przelewem natychmiastowym, który dociera do adresata w kilka minut.

To warto wiedzieć o pożyczaniu przez internet

Pożyczka całkowicie przez internet oznacza zwykle szybki proces bez skomplikowanych formalności. Możliwość błyskawicznego pożyczenia pieniędzy nie oznacza jednak, że nie powinniśmy tego dokładnie przemyśleć. Należy się zastanowić, czy rzeczywiście taki ruch jest konieczny, a przede wszystkim – czy będziemy w stanie spłacić nowe zobowiązanie w terminie.

Poświęćmy też trochę czasu na wybór najlepszej oferty. Przed złożeniem wniosku na pierwszej lepszej stronie zapoznajmy się z propozycjami kilku(nastu) pożyczkodawców. Szybko zrobimy to, korzystając z rankingów i porównywarek pożyczkowych.

uwaga na haczyki w ofertach banków

Natomiast po wybraniu oferty, ale przed zawarciem umowy, koniecznie sprawdźmy wszystkie koszty i opłaty związane z pożyczką. Przeczytajmy umowę przed jej zatwierdzeniem.

Warto również sprawdzić, czy pożyczkodawca oferuje dodatkowe opcje. Chodzi np. o możliwość przedłużenia terminu spłaty czy dobrania dodatkowych środków.

Zaciąganie pożyczki online nie jest skomplikowanym procesem. Firmy pozabankowenajczęściej ograniczają formalności do minimum. To pozwala zdobyć pieniądze naprawdę szybko i prosto.


Vivus

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.