Automaty do wymiany bilonu na banknoty bez prowizji

Automat do wymiany bilonu w NBP
fot. Artur Łuczka || pixabay.com

W 16 oddziałach okręgowych i centrali NBP pojawiły się automaty do wymiany bilonu na banknoty. Samoobsługowe urządzenia podczas jednej operacji mogą przyjąć nawet kilka tysięcy monet, których nie trzeba sortować. Można z nich korzystać w dni robocze w godz. 8-14.

Nieustannie przybywa gotówki w obiegu. Pandemia tylko przyspieszyła ten proces.

Z danych NBP wynika, że w 2020 r. ten przyrost był rekordowy i sięgnął ok. 83 mld zł (37 proc.). W efekcie po raz pierwszy od początku gromadzenia statystyk (końcówka 1996 r.) wartość banknotów i monet będących poza kasami Ministerstwa Finansów przebiła poziom 300 mld zł i wyniosła prawie 307 mld zł.

Słoiki zasilą automaty do wymiany bilonu na banknoty

Oczywiście poza banknotami w portfelach zwiększa się też liczba monet, zwłaszcza tych o małych nominałach. Tzw. miedziaki nie są mile widziane przez konsumentów, ponieważ zalegają w portfelach, ale mają niewielką wartość. W związku z tym konsumenci gromadzą je np. w słoikach i od czasu do czasu wymieniają małych sklepach, które zwykle potrzebują drobnych nominałów. Z badań NBP wynika, że robi tak 1/3 gospodarstw domowych.

automaty do wymiany bilonu na banknoty w oddziale NBP
fot. NBP

Jednak wiele numizmatów będących powszechnie akceptowanymi środkami płatniczymi w Polsce nie wraca już do obiegu. To powoduje konieczność produkcji nowych monet, co kosztuje. By temu zapobiec, bank centralny postawił samoobsługowe automaty do wymiany bilonu na banknoty.

Własne wpłatomaty bilonowe zapowiedział też Santander. Pilotażowo pojawią się one w II połowie roku w trzech placówkach. Czytaj więcej.

Pierwsza maszyna, w ramach pilotażu, pojawiła się w warszawskiej siedzibie NBP już w marcu 2019 r. Najwidoczniej projekt spełnił założenia. Na przełomie roku w automaty do wymiany bilonu na banknoty wyposażono wszystkie 16 oddziałów okręgowych, które znajdują się w miastach wojewódzkich. Tu ich adresy.

Urządzenia CDS 9 zainstalowano w salach operacyjnych. Są one dostępne dla klientów w godzinach pracy placówek, tj. od 8 do 14 w dni robocze.

Zasady wymiany monet w automatach NBP

Automaty umożliwiają wymianę monet na banknoty bez prowizji. Przypomnijmy, że standardowa operacja w kasie banku obarczona jest opłatą.

groszowe zyski z lokaty
fot. pixabay.com

Maszyny przyjmują polskie monety w pełnym zakresie, tj. od 1 gr do 5 zł. Nie trzeba ich sortować, ponieważ tym – tak samo jak selekcjonowaniem i kalibrowaniem – zajmuje się maszyna. Wystarczy wysypać bilon na tackę. Ta jest w stanie jednorazowo przyjąć ok. 500 szt. monet 5-zł i odpowiednio więcej monet o mniejszych nominałach.

Po zakończeniu operacji urządzenie drukuje potwierdzenie, na podstawie którego w kasie oddziału wypłacana jest równowartość przyjętych monet w wybranych przez klienta nominałach. Urządzenie jest proste i szybkie w obsłudze – wyjaśniają przedstawiciele NBP.

Ładowność pojemnika na monety waha się w przedziale 15-50 kg. Oznacza to, że sprzęt może przyjąć od 12 do 20 tys. szt. zmieszanych monet w zależności od ustawionych parametrów. Następnie musi zostać opróżnione przez pracowników oddziału.

[Edytowany 13 czerwca 2022] Klienci Banku Pekao, Getin Banku i Nest Banku mogą wpłacone środki od razu transferować na swoje konto bankowe przy użyciu Blika. Operacja jest bezpłatna i umożliwia zdeponowanie kwot w przedziale 11 groszy – 2 tys. zł.

automaty do wymiany bilonu na banknoty bez prowizji
fot. leonardo1960 || pixabay.com

Z automatów do wymiany bilonu na banknoty mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Chętni powinni pamiętać o tym, by umieszczać na tacy monety:

  • czyste,
  • suche,
  • pozbawione zanieczyszczeń,
  • niewymieszane z obcymi przedmiotami typu spinacze, żetony, podkładki, guziki.

Skąd takie wymagania? – To zapewnienia szybką i bezawaryjną pracę urządzenia – argumentują przedstawiciele NBP.

Urządzenie do wymiany bilonu to kolejna w ostatnim czasie innowacja wprowadzona przez polski bank centralny. Od jesieni ub.r. umożliwia on wymianę uszkodzonych banknotów bez wychodzenia z domu.


Maciej Kusznierewicz

4 Komentarze

  1. Nareszcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ktoś mądry podjął mądrą decyzję . Nie będę musiał siedzieć godzinę przy kasie i czekać aż kasjerka policzy . Dzięki wybawco!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Ale godziny dostępu do urządzenia to rewelacyjne wymyślili zwłaszcza że duża cześć społeczeństwa pracuje conajmniej do 16

  3. Witam serdecznie.
    Wszystko pięknie ładnie ale Wielka szkodą jest to że w Koszalinie nie ma takiej maszyny do drobniaków nawet w takim banku jak PKO BP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.