Konto osobiste na e-dowód

Konto na selfie w ING Banku Śląskim wykorzystuje biometrię twarzy
fot. Gerd Altmann from Pixabay

Instytucje finansowe upraszczają procedurę zakładania ROR-u metodą na selfie, czyli z użyciem biometrii twarzy. W mBanku oraz Banku Pekao można otworzyć konto osobiste na e-dowód, co – jak twierdzą – skraca cały proces do kilku minut.

Choć na tle Europy nasz sektor bankowy uchodzi za rozwinięty, nie ustaje on w innowacjach. Po części ten pęd spowodowany jest pandemią, wskutek której dostęp do oddziałów banków został utrudniony.

Instytucje finansowe przyspieszyły więc wdrażanie rozwiązań ułatwiających korzystanie z niektórych produktów i usług. Jednym z nich jest konto osobiste na e-dowód.

Dowód z warstwą elektroniczną jako rozwinięcie biometrii

Chodzi o możliwość zawarcia umowy o ROR całkowicie przez internet, bez drukowania dokumentów czy czekania na kuriera. W procesie tym wykorzystywane są:

konto osobiste na e-dowód
 • smartfon z anteną NFC oraz
 • dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym czipem, na którym zapisane są dane obywatela; wydawane są od marca 2019 i służą m.in. do elektronicznego podpisywania dokumentów (razem z aplikacją eDO App stworzoną przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych).

Obecnie konto osobiste na e-dowód można otworzyć w: mBanku, Banku Pekao oraz Credit Agricole [od lipca 2022]. W tej ścieżce sposób postępowania w znacznym stopniu pokrywa się z procedurą stosowaną w metodzie na selfie.

Przypomnijmy, że fotoweryfikacja z użyciem biometrii polega na tym, że w trakcie składania wniosku o ROR załącza się wykonane w kilku ujęciach zdjęcia swojej twarzy oraz dokumentu tożsamości. Następnie algorytmy sprawdzają ich autentyczność i porównują ze sobą.

bankowość internetowa

Dzięki użyciu e-dowodu klient nie musi już robić zdjęć dokumentu tożsamości. Dane pobierane są z niego automatycznie po przystawieniu telefonu z aktywną funkcją NFC. W efekcie cały proces otwierania rachunku znacząco się skraca. Umowę zatwierdza się kodem SMS.

Mając dowód z warstwą elektroniczną, otworzymy również rachunek do nabywania jednostek uczestnictwa funduszy oferowanych przez Uniqę TFI.

Jak zdalnie założyć konto osobiste na e-dowód?

W zależności od banku ścieżka zakładania konta osobistego z e-dowodem wygląda nieco inaczej.

mBank

 1. Pobrać / uruchomić aplikację eDO App
  Po jej otwarciu należy zezwolić jej na robienie zdjęć i nagrywanie filmów.
 2. Wejść na stronę mBanku na komputerze i uruchomić wniosek o konto osobiste
 3. Wybrać automatyczne uzupełnienie danych z e-dowodu
 4. W aplikacji eDO App wprowadzić numer wniosku (ręcznie lub skanując QR kod)
 5. Potwierdzić swoje dane, podając numer CAN (widnieje na awersie e-dowodu pod małym zdjęciem)
 6. Podać PIN e-dowodu
 7. Przyłożyć tylną stronę smartfona do dowodu z warstwą elektroniczną i zaczekać na odczyt danych
 8. We wniosku na stronie uzupełnić brakujące dane
 9. Zaakceptować umowę, podając kod z SMS-a
 10. Aktywować ROR zgodnie z instrukcją zawartą w e-mailu.

Rozwiązanie jest dostępne dla użytkowników telefonów z Androidem (w tym Huawei) oraz iOS-em. W ten sam sposób można otworzyć również rachunek firmowy w mBanku.

Bank Pekao

 1. Pobrać i uruchomić aplikację PeoPay
  Po jej otwarciu wybrać „otwórz konto”
 2. Podać podstawowe dane
 3. Zweryfikować numer telefonu, podając kod z SMS-a
 4. Ustalić hasło do bankowości internetowej
 5. Wybrać sposób weryfikacji tożsamości przez dane z e-dowodu oraz selfie
 6. Wprowadzić numer CAN
 7. Zbliżyć telefon do e-dowodu i zaczekać na odczyt danych
 8. Nagrać kilka ruchów głową zgodnie z wytycznymi (spojrzenie w prawo, lewo, mrugnięcie)
 9. Podać brakujące dane (m.in. adres)
 10. Złożyć wymagane oświadczenia
 11. Zaakceptować umowę kodem SMS
 12. Podać dane logowania do Pekao24
 13. Ustalić PIN do aplikacji PeoPay

Na razie z tej opcji, którą Bank Pekao wdrożył we współpracy z firmą Identt, mogą skorzystać tylko użytkownicy smartfonów z systemem Android. Zapowiada jednak, że wkrótce będzie ona dostępna dla posiadaczy iPhone’ów.


Maciej Kusznierewicz

17 Komentarze

 1. Czy te konta na edowód są pełne, czy ograniczone jak te na selfie? Czy trzeba potwierdzać dowód w banku do pełnej funkcjonalności.

 2. A więc infolinia Pekao – konto ma ograniczenia jak na selfie. Więc nie wiem czym się chwalą. XXI wiek i e-dowody dalej nie mają znaczenia. mBank szacun potwierdzone info. Konto w pełni funkcjonalne na e-dowód. Jedyny bank XXI wieku

  • Ja na razie otrzymałem niepełną odpowiedź z Banku Pekao. Wynika z niej, że trzeba potwierdzić tożsamość w oddziale, by móc podnieść limity transakcyjne na koncie otwieranym z e-dowodem. O ograniczonych funkcjach nic nie napisali, ale – jak wspomniałem – bank będzie uzupełniać odpowiedź.

   • To już są ograniczenia (limity). E-dowód, nie wymaga potwierdzania dodatkowej tożsamości. Ciekawy jestem co napisze mBank 🙂

    • Konto na e-dowód planuje wdrożyć Bank Millennium.
     I jeśli klient w trakcie zawierania umowy online będzie posługiwać się PIN-em do tego dokumentu, to jego ROR będzie w pełni funkcjonalny. Klient nie będzie też musiał potwierdzać tożsamości w oddziale celem odblokowania wszystkich funkcji i zwiększenia limitów. Natomiast jeśli nie będzie mieć PIN-u albo go zapomni, to czeka go wizyta w placówce.

     • Ooo to super wiadomość. Akurat używam Millennium, ale bardzo nowoczesne podejście. Mogę polecić, bo nie mam problemów z bankiem.

 3. Wygląda na to, że konto wpełni funkcjonalne na e-dowód oferuje tylko mBank.Cala reszta to nie poważneofert tak jak otwarcie konta przez internet.

 4. Wracam z nowymi informacjami. Niestety, ale mBank wprowadził w błąd i także należy potwierdzić dowód wplacówce. Żenada. Ma informacje, sprawdziłem na czacie u 3 różnych konsultantów Banku Pocztowego. Konto otwarte online za pomocą potwierdzenia przez inny bank jest w pełni funkcjonalne i traktowane ja założone konto w placówce. Bank Pocztowy.

   • No tak, ale Bank Pocztowy stosuje inną metodą (AIS). Pytanie, czy uzna on dane klienta, jeśli konto używane do potwierdzenia danych również zostało założone zdalnie i nie zostało potwierdzone w placówce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.