Konto osobiste na e-dowód

Konto na selfie wykorzystuje biometrię twarzy
fot. Gerd Altmann from Pixabay

Instytucje finansowe upraszczają procedurę zakładania ROR-u metodą na selfie, czyli z użyciem biometrii twarzy. W mBanku oraz Banku Pekao można otworzyć konto osobiste na e-dowód, co – jak twierdzą – skraca cały proces do kilku minut.

Choć na tle Europy nasz sektor bankowy uchodzi za rozwinięty, nie ustaje on w innowacjach. Po części ten pęd spowodowany jest pandemią, wskutek której dostęp do oddziałów banków został utrudniony.

Instytucje finansowe przyspieszyły więc wdrażanie rozwiązań ułatwiających korzystanie z niektórych produktów i usług. Jednym z nich jest konto osobiste na e-dowód.

Dowód z warstwą elektroniczną jako rozwinięcie biometrii

Chodzi o możliwość zawarcia umowy o ROR całkowicie przez internet, bez drukowania dokumentów czy czekania na kuriera. W procesie tym wykorzystywane są:

konto osobiste na e-dowód
 • smartfon z anteną NFC oraz
 • dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym czipem, na którym zapisane są dane obywatela; wydawane są od marca 2019 i służą m.in. do elektronicznego podpisywania dokumentów (razem z aplikacją eDO App stworzoną przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych).

Obecnie konto osobiste na e-dowód można otworzyć w: mBanku, Banku Pekao oraz Credit Agricole [od lipca 2022]. W tej ścieżce sposób postępowania w znacznym stopniu pokrywa się z procedurą stosowaną w metodzie na selfie.

Przypomnijmy, że fotoweryfikacja z użyciem biometrii polega na tym, że w trakcie składania wniosku o ROR załącza się wykonane w kilku ujęciach zdjęcia swojej twarzy oraz dokumentu tożsamości. Następnie algorytmy sprawdzają ich autentyczność i porównują ze sobą.

bankowość internetowa

Dzięki użyciu e-dowodu klient nie musi już robić zdjęć dokumentu tożsamości. Dane pobierane są z niego automatycznie po przystawieniu telefonu z aktywną funkcją NFC. W efekcie cały proces otwierania rachunku znacząco się skraca. Umowę zatwierdza się kodem SMS.

Mając dowód z warstwą elektroniczną, otworzymy również rachunek do nabywania jednostek uczestnictwa funduszy oferowanych przez Uniqę TFI.

Jak zdalnie założyć konto osobiste na e-dowód?

W zależności od banku ścieżka zakładania konta osobistego z e-dowodem wygląda nieco inaczej.

mBank

 1. Pobrać / uruchomić aplikację eDO App
  Po jej otwarciu należy zezwolić jej na robienie zdjęć i nagrywanie filmów.
 2. Wejść na stronę mBanku na komputerze i uruchomić wniosek o konto osobiste
 3. Wybrać automatyczne uzupełnienie danych z e-dowodu
 4. W aplikacji eDO App wprowadzić numer wniosku (ręcznie lub skanując QR kod)
 5. Potwierdzić swoje dane, podając numer CAN (widnieje na awersie e-dowodu pod małym zdjęciem)
 6. Podać PIN e-dowodu
 7. Przyłożyć tylną stronę smartfona do dowodu z warstwą elektroniczną i zaczekać na odczyt danych
 8. We wniosku na stronie uzupełnić brakujące dane
 9. Zaakceptować umowę, podając kod z SMS-a
 10. Aktywować ROR zgodnie z instrukcją zawartą w e-mailu.

Rozwiązanie jest dostępne dla użytkowników telefonów z Androidem (w tym Huawei) oraz iOS-em. W ten sam sposób można otworzyć również rachunek firmowy w mBanku.

Bank Pekao

 1. Pobrać i uruchomić aplikację PeoPay
  Po jej otwarciu wybrać „otwórz konto”
 2. Podać podstawowe dane
 3. Zweryfikować numer telefonu, podając kod z SMS-a
 4. Ustalić hasło do bankowości internetowej
 5. Wybrać sposób weryfikacji tożsamości przez dane z e-dowodu oraz selfie
 6. Wprowadzić numer CAN
 7. Zbliżyć telefon do e-dowodu i zaczekać na odczyt danych
 8. Nagrać kilka ruchów głową zgodnie z wytycznymi (spojrzenie w prawo, lewo, mrugnięcie)
 9. Podać brakujące dane (m.in. adres)
 10. Złożyć wymagane oświadczenia
 11. Zaakceptować umowę kodem SMS
 12. Podać dane logowania do Pekao24
 13. Ustalić PIN do aplikacji PeoPay

Na razie z tej opcji, którą Bank Pekao wdrożył we współpracy z firmą Identt, mogą skorzystać tylko użytkownicy smartfonów z systemem Android. Zapowiada jednak, że wkrótce będzie ona dostępna dla posiadaczy iPhone’ów.


Maciej Kusznierewicz

17 Komentarze

 1. A więc infolinia Pekao – konto ma ograniczenia jak na selfie. Więc nie wiem czym się chwalą. XXI wiek i e-dowody dalej nie mają znaczenia. mBank szacun potwierdzone info. Konto w pełni funkcjonalne na e-dowód. Jedyny bank XXI wieku

  • Ja na razie otrzymałem niepełną odpowiedź z Banku Pekao. Wynika z niej, że trzeba potwierdzić tożsamość w oddziale, by móc podnieść limity transakcyjne na koncie otwieranym z e-dowodem. O ograniczonych funkcjach nic nie napisali, ale – jak wspomniałem – bank będzie uzupełniać odpowiedź.

    • Konto na e-dowód planuje wdrożyć Bank Millennium.
     I jeśli klient w trakcie zawierania umowy online będzie posługiwać się PIN-em do tego dokumentu, to jego ROR będzie w pełni funkcjonalny. Klient nie będzie też musiał potwierdzać tożsamości w oddziale celem odblokowania wszystkich funkcji i zwiększenia limitów. Natomiast jeśli nie będzie mieć PIN-u albo go zapomni, to czeka go wizyta w placówce.

     • Ooo to super wiadomość. Akurat używam Millennium, ale bardzo nowoczesne podejście. Mogę polecić, bo nie mam problemów z bankiem.

 2. Wracam z nowymi informacjami. Niestety, ale mBank wprowadził w błąd i także należy potwierdzić dowód wplacówce. Żenada. Ma informacje, sprawdziłem na czacie u 3 różnych konsultantów Banku Pocztowego. Konto otwarte online za pomocą potwierdzenia przez inny bank jest w pełni funkcjonalne i traktowane ja założone konto w placówce. Bank Pocztowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.