Rachunek IKZE-Obligacje w PKO BP pod lupą

trzyletnie obligacje skarbowe stałoprocentowe

Dostępny w PKO BP rachunek IKZE-Obligacje umożliwia zakup detalicznych papierów skarbowych z myślą o prywatnej emeryturze i uzyskiwanie z tego tytułu zwrotu z urzędu skarbowego. Na razie umowę można zawrzeć jedynie w oddziale, ale w przyszłym roku ma się to zmienić. A co z opłatami?

Tuż przed Świętem Niepodległości Biuro Maklerskie PKO BP wprowadziło do oferty rachunek IKZE-Obligacje. To jedyny taki produkt na rynku.

Można go polecić osobom stroniącym od ryzyka, które chcą w bezpieczny sposób powiększać kapitał emerytalny. Gwarantem papierów jest bowiem skarb państwa.

Co znajdziesz w tym artykule

Automatyczne oszczędzanie na IKZE-Obligacje

W praktyce rachunek IKZE-Obligacje to nowe opakowanie funkcjonującego od 2012 rozwiązania z zakresu III filaru. Prowadzone przez Biuro Maklerskie PKO BP konto IKZE, tak jak pozostałe formy IKZE, służy do odkładania na prywatną emeryturę.

trzyletnie obligacje stałoprocentowe (TOS) można nabywać na rachunek IKZE-Obligacje

W tym przypadku odbywa się to poprzez nabywanie od Ministerstwa Finansów detalicznych obligacji skarbowych. Oszczędzający może kupować papiery:

 • 1-roczne (ROR) powiązane ze stopą referencyjną NBP,
 • 2-letnie (DOR) powiązane ze stopą referencyjną NBP + marża 0,5,
 • 3-letnie (TOS) – stałoprocentowe,
 • 4-letnie (COI) – indeksowane inflacją (inflacja za poprzedni rok + 1,25),
 • 10-letnie (EDO) – indeksowane inflacją (inflacja + 1,5).

Klient może nabywać jeden rodzaj papierów, wybrane lub wszystkie wg określonych przez siebie proporcji. Te ustanawia w Dyspozycji Nabywania Obligacji Skarbowych, którą podpisuje wraz z umową.

Zakupy odbywają się automatycznie po zasileniu konta przez oszczędzającego oraz po wpływie odsetek i środków z wykupu kończących się papierów dłużnych.

W ostatnim przypadku klient korzysta z 10-groszowego rabatu za nabycie w drodze zamiany. Innymi słowy: staje się właścicielem obligacji z nowej emisji po cenie 99,90 zł za sztukę. Normalnie jeden instrument kosztuje 100 zł. Przy dużych kwotach otrzymuje nowe obligacje niejako gratis.

A co jeśli oszczędzający zmieni zdanie i w danym miesiącu zechce kupić papiery dłużne poza określonym przez siebie schematem? Musi udać się do placówki PKO BP i tam złożyć osobne zlecenie albo zmienić wspomnianą dyspozycję. Póki co nie można robić tego przez internet ani na infolinii.

Jak otworzyć rachunek IKZE-Obligacje

Do zawarcia umowy o rachunek IKZE-Obligacje potrzebny jest dokument tożsamości z PESEL-em. Ponadto składa się oświadczenia wymagane prawem, w tym o rezydencji podatkowej (FATCA i CRS).

oddział PKO BP, w którym można założyć rachunek IKE-Obligacje oraz rachunek IKZE-Obligacje
fot. PKO BP

Umowę można zawrzeć jedynie w formie stacjonarnej. Należy udać się do:

 • oddziału Biura Maklerskiego PKO BP (25 w całym kraju) lub
 • placówki bankowej PKO BP prowadzącej obsługę maklerską (900 w całym kraju).

Niestety, do oddziału muszą się fatygować również obecni klienci największego banku w Polsce oraz ci, którzy mają już działający na identycznych zasadach rachunek IKE-Obligacje.

Co ciekawe zwykły rachunek rejestrowy do nabywania obligacji oszczędnościowych, który nie daje ulg emerytalnych, można otworzyć w pełni zdalnie. By to zrobić, trzeba mieć dowód osobisty z warstwą elektroniczną albo dostęp do bankowości elektronicznej PKO BP, czyli systemu iPKO.

Planujemy umożliwić klientom zdalne otwieranie rachunku IKZE-Obligacje. Stanie się to w przyszłym roku – zapowiada Kamil Piechowski z biura prasowego PKO BP.

Otwarcie konta IKE albo IKZE w pełni online jest możliwe w co najmniej kilkunastu instytucjach. Brylują w tym zwłaszcza towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI).

Korzyści z IKZE w obligacjach

Rachunek IKZE-Obligacje daje oszczędzającemu korzyści znane z innych odmian indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Są nimi:

 1. Zwolnienie z podatku Belki
 2. Możliwość odliczenia wpłat w danym roku od podstawy opodatkowania i uzyskania zwrotu z urzędu skarbowego
  Ewentualnie można w ten sposób zmniejszyć należną fiskusowi daninę od całości wypracowanych w danym roku dochodów. Jest to szczególnie korzystne dla osób z II progu podatkowego (32 proc.).
Oszczędności i emerytura z IKE
fot. Tumisu || pixabay.com

Przy czym pierwsze uprawnienie przysługuje po ukończeniu 65 lat i odkładaniu na IKZE-Obligacje przez co najmniej pięć lat.

Wówczas przy wypłacie pieniędzy instytucja prowadząca rachunek potrąca od całości zgromadzonych środków zryczałtowany podatek dochodowy i odprowadza go do „skarbówki”. Na dziś podatek ten wynosi 10 proc.

Opłaty za rachunek IKZE-Obligacje

Za prowadzenie rachunku IKZE-Obligacje Biuro Maklerskie PKO BP pobiera 80 zł rocznie. Przy czym w ramach promocji do końca 2024 opłata nie jest naliczana. Standardowo następuje to 20 lutego każdego roku.

Taka konstrukcja daniny sprawia, że jest ona odczuwalna zwłaszcza na początku oszczędzania. Jej znaczenie maleje wraz z gromadzeniem coraz większych kwot i napływem odsetek od kolejnych obligacji.

Oszczędności Polaków w gotówce
Fot. Dmitriy || pixabay.com

Nabycie papierów odbywa się bez prowizji. Tak samo jak ich wykup po okresie umownym.

A co w sytuacji, gdy kończymy 65 lat i chcemy wypłacić środki? Możemy przecież mieć papiery o różnym terminie zapadalności. Niektóre z nich mogą trwać, gdy będziemy przechodzić na emeryturę. Na szczęście ich wcześniejszy wykup przez skarb państwa również odbywa się bez prowizji.

Tak samo dzieje się, gdy przenosimy środki z IKZE do innej instytucji. Wówczas sprzedamy papiery przed terminem bez opłaty karnej. Fachowo nazywa się to wypłatą transferową.

płatność gotówką za opłaty i prowizje oraz ulgi dla mikroprzedsiębiorców
fot. pixabay.com

Zwolnienia nie stosuje się w razie pobrania pieniędzy przed ukończeniem 65 lat. Wg ustawy o IKE i IKZE dokonuje się wówczas zwrotu.

Ponadto płaci się wtedy podatek dochodowy wg normalnej skali. Pobraną kwotę uwzględnia się w rocznym zeznaniu PIT.

Wypłata, wypłata transferowa i zwrot realizowane są bez dodatkowych opłat. Pieniądze trafiają na rachunek bankowy wskazany przez oszczędzającego w ciągu 14 dni od dnia złożenia przez niego stosownych dokumentów.

Uwaga! W przypadku zamknięcia rachunku IKZE-Obligacje przed upływem 12 miesięcy od jego otwarcia Biuro Maklerskie PKO BP nalicza 150 zł.

Opłaty za rachunek IKZE-Obligacje w skrócie

UsługaOpłata
Otwarcie0 zł
Prowadzenie80 zł rocznie
Zamknięcie rachunku przed upływem 12 miesięcy150 zł
Zakup / wykup obligacji0 zł
Wypłata, wypłata transferowa, zwrot0 zł
Wcześniejszy wykup obligacji w związku wypłatą albo wypłatą transferową0 zł
Wcześniejszy wykup obligacji w związku ze zwrotem0,5-2 zł od każdej sztuki
Źródło: TOiP Biura Maklerskiego PKO BP

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.