Od ogłoszenia nowej wersji projektu zmieniającego przepisy na rynku pożyczkowym minął niecały miesiąc. Co wydarzyło się w tym czasie i jak obecnie wyglądają szanse na wprowadzenie zmian w życie?
Materiał zewnętrzny
Temat zmian w zakresie pożyczek pozabankowych pojawił się nieco ponad dwa lata temu. Wówczas zrodził się pomysł nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim.
Spotkał się on z wieloma krytycznymi opiniami i zastrzeżeniami. W efekcie postępy w pracach nad dokumentem mocno wyhamowały.
Gdy wydawało się, że w obecnej kadencji projekt został pogrzebany, niespodziewanie go reaktywowano.
Zmiany na rynku chwilówek – podejście numer 2
Wydaje się, że dla klientów i firm pozabankowych największe znaczenie wśród proponowanych zmian ma obniżenie limitów pozaodsetkowych kosztów pożyczek.
Nowa propozycja jest w tej materii dużo łagodniejsza niż ta z grudnia 2016 r. Zakłada ona, że maksymalne koszty niebędące odsetkami nie będą mogą przekroczyć 20 proc. kwoty pożyczki + dodatkowo 25 proc. kwoty zobowiązania w skali roku (obecnie jest to odpowiednio 25 i 30 proc.).
Projekt skrytykowały różne instytucje związane z branżą. W tym gronie byli: Rzecznik Finansowy, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Krajowa Izba Gospodarcza, Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, Związek Banków Polskich.
Stwierdzili oni, że wskutek nowelizacji udzielanie pożyczek pozabankowych przestanie się opłacać. To doprowadzi do likwidacji legalnego finansowania pozabankowego.
Ponadto pomysłodawcom zarzucono brak odpowiedniej oceny skutków regulacji. Chodzi o wpływ proponowanych zapisów na rynek pożyczkowy, budżet państwa, pracowników firm.
Słuszna idea walki z lichwą w sektorze chwilówek
Innym ważnym aspektem poruszanym w projekcie nowelizacji ustawy jest penalizacja lichwy i większa ochrona konsumenta korzystającego z chwilówek. Postuluje się m.in. uregulowanie kwestii udzielania pożyczek prywatnych, czyli między osobami fizycznymi.
Trudno nie pochwalić tej idei. Jednak zaproponowane zmiany – wg ocen wielu środowisk związanych z branżą – nie są wolne od błędów merytorycznych. Innymi słowy: potrzeba więcej czasu na dopracowanie tych rozwiązań, aby nowe prawo nie okazało się wadliwe.
Wybory a nowe prawo dotyczące pożyczek pozabankowych
Czy aktualna wersja projektu ustawy antylichwiarskiej ma szansę przekształcić się w obowiązujące prawo? Perspektywa niedalekich wyborów parlamentarnych, konieczność wprowadzenia poprawek (być może także rezygnacja z niektórych zapisów), a także tempo prac na poprzednią wersją dokumentu dają podstawy sądzić, że tak się nie stanie.
Być może zgłoszenie nowego projektu ma charakter głównie polityczny i nie doczekamy się jego dalszego procedowania – przynajmniej przed wyborami. Jednak znajdziemy w nim także dobre rozwiązania. I warto, by one weszły w życie.
Zatem firmom pożyczkowym i klientom zaciągającym chwilówki pozostaje na razie obserwowanie rozwoju wydarzeń.
nowechwilowki.com
Dodaj komentarz