Lokata dla firmy znów lepsza niż dla Kowalskiego

Polski Ład to zmiany podatkowe dla przedsiębiorców oraz wsparcie finansowe dla małych firm
fot. materiały reklamowe

Po ponad dwóch latach lokata dla firmy znów jest lepiej oprocentowana niż przeciętny depozyt terminowy oferowany klientom indywidualnym. Różnica na korzyść biznesu zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Z czego wynika ta anomalia na rynku bankowym?

Oprocentowanie lokat spada od przeszło dwóch lat. Proces rozpoczął się jeszcze przed formalnym rozpoczęciem obniżek stóp procentowych przez RPP, niejako dyskontując przewidywania / prognozy / dyskusje na ten temat.

Jak malało oprocentowanie lokat dla firm i Kowalskiego

Od szczytu w listopadzie 2022 średnie oprocentowanie lokat dla gospodarstw domowych (osoby prywatne, przedsiębiorcy indywidualni, rolnicy) zmalało o przeszło 1/3 – z 6,25 do 4,04 proc. w skali roku. Pod koniec ub. r. było to nawet poniżej 4 proc. W przypadku firm skala cięć była mniejsza i wyniosła 1/4 – z 5,7 do 4,08 proc.

Lokata dla firmy vs lokata dla osoby prywatnej — oprocentowanie w latach 2010-2024
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: NBP

Tym samym lokata dla firmy jest bardziej dochodowa niż lokata dla klienta indywidualnego. Taka sytuacja utrzymuje się już od lipca ub. r.

Poprzednio zdarzyło się to w wakacje 2023. Jednak wtedy przewaga lokat firmowych nad prywatnymi utrzymała się tylko miesiąc i była symboliczna (2 pkt bazowe, czyli 0,02 pkt proc.).

Pomijając ten epizod, trzeba się cofnąć do października 2022. Wówczas zakończył się 11-miesięczny okres, w którym lokata dla firmy generowała większe odsetki niż depozyt dostępny dla klienta indywidualnego.

Wtedy przeciętna różnica na korzyść tej pierwszej wynosiła 0,43 pkt proc. (43 pb). W skrajnym przypadku sięgała 1,22 pkt proc. (122 pb). Było to w kwietniu 2022. Wówczas średnie oprocentowanie lokat dla firm wynosiło 3,25 proc., dla osób fizycznych – 2,03 proc.

Różnica w oprocentowaniu lokat dla firm i gospodarstw domowych
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: NBP

Obecnie przewaga lokat firmowych nad prywatnymi wynosi przeciętnie 0,08 pkt proc. (8 pb). To średnia dla okresu od lipca do grudnia ub. r. W listopadzie, wg danych NBP, sięgnęła nawet 0,18 pkt proc. (18 pb).

W praktyce może być jeszcze większa. Wynika to z faktu, że depozyty przedsiębiorstw nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych. Firmy otrzymują odsetki brutto i wliczają je do wszystkich swoich przychodów, z których rozliczają się z urzędem skarbowym. Natomiast gospodarstwom domowym banki wypłacają odsetki netto, wcześniej ich imieniu naliczając i odprowadzając do fiskusa 19-proc. daninę.

Lokata dla firmy jako wabik?

Przed wrześniem 2021 nie zdarzyło się, by depozyty bankowe dla biznesu przewyższały swoją atrakcyjnością lokaty dla osób fizycznych. Te drugie dawały więcej zarobić o 0,2-0,4 pkt proc.

Skąd więc ta zmiana? Dlaczego lokaty dla firm znów są lepiej oprocentowane od tych dla klientów prywatnych?

Wielkość lokat dla firm i gospodarstw domowych
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: NBP

Pewnym tropem mogłaby być wielkość akcji kredytowej. Jednak ona rozwija się w podobnym tempie w obu segmentach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość zobowiązań zarówno podmiotów gospodarczych (bez JDG), jak i gospodarstw domowych zwiększyła się o ponad 20 mld zł. Przy czym zadłużenie tych drugich urosło nieco bardziej (26 vs 22 mld zł).

Być może poprzez wyższe oprocentowanie lokat firmowych banki próbują przyciągnąć nowych klientów biznesowych. Ten segment rynku jest dużo mniejszy niż detaliczny. Jednocześnie jest od niego bardziej dochodowy. To, co osoby prywatne otrzymują od banków za darmo (np. prowadzenie rachunku, przelewy internetowe, obsługa karty płatniczej), w bankowości korporacyjnej jest płatną usługą.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.