Pomysłów na zarabianie na spółkach giełdowych, jest niemal tyle samo, ilu inwestorów. Można jednak wyróżnić główne strategie inwestowania w akcje, jakie realizują gracze. Ich skuteczność została dowiedziona licznymi badaniami i analizami na przestrzeni lat.
Materiał zewnętrzny
Warto wyjść od tego, że nie istnieje jedna uniwersalna metoda działania, która sprawdzałaby się w każdych warunkach rynkowych. Doświadczeni inwestorzy obierają różne strategie inwestowania w akcje, ale mogą je modyfikować w zależności od sytuacji. W ten sposób minimalizują ryzyko i maksymalizują możliwe do wypracowania zyski.
Pasywne strategie inwestowania w akcje
Jedną z zachowawczych, względnie bezpiecznych, metod inwestowania na giełdzie papierów wartościowych jest strategia pasywna. Sprowadza się do hasła „kup i trzymaj”.
Polega na zakupie akcji wybranych spółek o stabilnej pozycji rynkowej i trzymaniu ich tak długo, jak zyskują na wartości. W obliczu spodziewanych lub rzeczywistych spadków sprzedajemy walory, osiągając dodatnią stopę zwrotu. Można też stosować ją w przypadku inwestowania w stabilne spółki dywidendowe.
Pasywne strategie inwestowania w akcje zakładają długi horyzont, co najmniej 12 miesięcy. Takie podejście pozwala na minimalizowanie kosztów zarządzania portfelem inwestycyjnym.
Klucz do sukcesu stanowi tu zakup akcji spółek w momencie, gdy ich wycena jest możliwie najniższa. Dzięki temu szybciej pojawia się potencjalny zysk.
Wadą pasywnej strategii inwestowania w akcje spółek giełdowych jest to, że nie każdy może sobie pozwolić na zamrożenie kapitału na dłużej. Przy małych portfelach, wykluczających zakup walorów wielu firm, strategia „kup i sprzedaj” nie sprawdzi się.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
Inwestując w akcje na giełdzie, dobrze jest zastosować dywersyfikację. Chodzi o to, byśmy zaangażowali kapitał w papiery więcej niż jednego podmiotu. W ten sposób zredukujemy ryzyko (prawdopodobieństwo straty) i ustabilizujemy wartość portfela w okresach dużych wahań kursów.
Jeśli angażujemy się tylko w jedną firmę, to w razie spadku kursu strata z inwestycji będzie dotyczyć wszystkich naszych środków. Kupowanie akcji różnych spółek zwiększa szanse na to, że kurs każdej z nich będzie zachowywać się nieco inaczej. Co to daje?
Wówczas w razie przeceny jednych walorów będziemy mogli wypracowywać zyski na innych. Tym samym zbilansujemy ponoszone straty i tym samym wartość całego portfela.
Strategie inwestowania w akcje poprzez dywersyfikację można rozpatrywać w wielu wymiarach. Jeden zakłada kupowanie akcji spółek z różnych branż. To dywersyfikacja sektorowa.
Ryzyko ograniczymy również, lokując środki w różnych krajach. Na tym polega dywersyfikacja geograficzna.
Po części wiąże się z tym dywersyfikacja walutowa. W tym ujęciu kupujemy papiery wartościowe wyceniane w walutach innych niż polski złoty. Dzięki temu zarabiamy nawet wtedy, gdy notowania idą w dół. Dzieje się tak, gdy jednocześnie PLN się osłabia w stosunku do walut, w których mamy zagraniczne akcje.
Strategia na przeczekanie
Najprostszą metodą ograniczania strat z inwestycji na giełdzie jest przeczekanie dekoniunktury poza rynkiem. W momencie, w którym trend wzrostowy się odwraca, a wycena akcji zniżkuje, najlepiej od razu wycofać z głównego rynku całość lub część środków.
Co dalej? Kiedy notowania spadną do poziomu uznawanego przez nas za atrakcyjny, nabywamy akcje tych samych spółek, tyle że po niższej cenie. Taka elastyczność zarządzania portfelem inwestycyjnym może przynieść nam bardzo atrakcyjne stopy zwrotu.
Co zrobić z pieniędzmi, gdy będziemy przebywać poza rynkiem? Możemy je ulokować w bezpiecznych instrumentach pozwalających na zachowanie realnej wartości pieniądza. Chodzi o obligacje skarbowe i lokaty bankowe.
Strategia market opportunitities
To nie wszystkie strategie inwestowania w akcje. Inną często stosowaną przez graczy giełdowych metodą jest wyszukiwanie okazji rynkowych. Z angielskiego nazywa się ją strategią market opportunities.
Dzięki takiemu podejściu możemy zarabiać cały czas, nawet jeśli część rynku notuje straty. Zakładamy bowiem, że mimo bessy istnieją na parkiecie spółki, które nawet w trudnym otoczeniu zyskają na wartości w krótszym lub dłuższym okresie.
Z tym że stosując strategię market opportunities, musimy poświęcać inwestowaniu sporo czasu. W praktyce oznacza to niemal nieustanne śledzenie notowań giełdowych, wiadomości ze spółek i całej gospodarki oraz czytanie komentarzy analityków.
XTB
Dodaj komentarz