Banki spółdzielcze: SK Bank z Wołomina zdobywa rynek

SK Bank ma najlepsze IKE

SK Bank chce wypłynąć na szersze wody i dlatego na początku przyszłego roku zaproponuje możliwość założenia konta przez internet. Klientów zamierza przyciągnąć bogatą ofertą depozytów, sojuszem z bankomatowym Euronetem oraz nowoczesnym wizerunkiem.

Wśród najatrakcyjniejszych lokat listopada znajdują oferty SK Banku, czyli zrzeszonego w grupie BPS Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. Proponuje on m.in. 7 proc. w skali roku na trzymiesięcznej Interlokacie sezonowej „Na medal”.

Brzmi bardzo dobrze, ale żeby założyć depozyt, trzeba w banku posiadać również ROR. Ten ostatni można otworzyć tylko w placówce, których póki co jest 31 i są one zlokalizowane jedynie na Mazowszu oraz w Myszkowie i Zawierciu na Śląsku.

Internet zwiększy dostępność produktów SK Banku

W przyszłym roku to się zmieni. Instytucja kierowana przez Jana Bajno stawia na nowoczesne kanały komunikacji, które mają sprawić, że bank stanie się ogólnopolski.

Intensywnie pracujemy nad możliwością zakładania konta przez internet. Taką usługę uruchomimy w pierwszym kwartale przyszłego roku – zdradza plany rozwojowe Piotr Radecki, rzecznik SK Banku.

bankowość online w Polsce umożliwia otwarcie IKE / IKZE przez internet

Obecnie wołomińska firma pozwala osobom niekorzystającym jeszcze z jej usług na zdalne założenie jednego produktu. Chodzi o półroczną eLokatę24 z najwyższym na rynku kuponem w tej kategorii (6,9 proc., ale oprocentowanie jest zmienne). Depozyt nie wymaga podpisywania umowy o ROR.

Otwarcie się na internet umożliwi spółdzielcom spod Warszawy pozyskanie nowych klientów z regionów innych niż Mazowsze i Śląsk (na razie jest ich ok. 3 tys.). Przyczyni się też do umocnienia i tak już mocnej pozycji banku w sektorze.

Dzisiaj znajduje się on w pierwszej czwórce największych banków spółdzielczych. Na koniec 2011 r. jego suma bilansowa wyniosła 1,06 mld zł i w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się o połowę. Liczba klientów mieści się obecnie w przedziale 30-40 tys. Osoby indywidualne ulokowały w nim już 950 mln zł, a podmiot prowadzi także obsługę przedsiębiorstw.

SK Bank to rynkowy ewenement

Z pewnością baza depozytów będzie się powiększać. Wołomiński bank wyróżnia się bowiem bardzo rozbudowaną jak na tego typu podmiot ofertą produktów oszczędnościowych. Znajdziemy w nim lokaty:

 • zwykłe,
 • dynamiczne,
 • rentierskie,
 • bony,
 • lokaty systematycznego oszczędzania (przypominają PSO znane z komercyjnych banków i firm ubezpieczeniowych).

SK Bank jako jedna z nielicznych instytucji objętych gwarancjami BFG oferuje kilkuletnie lokaty z dość przyzwoitym oprocentowaniem. Aczkolwiek ma ono charakter zmienny. Depozyt czteroletni przynosi 7,7 proc. w skali roku, a pięcioletni – 8 proc.

pieniądze jako premia za otwarcie konta

Poza mazowieckim bankiem jedynie PKO BP oraz neoBank mają w ofercie produkty z cztero- lub pięcioletnim terminem zapadalności. Tyle że są one znaczniej gorzej oprocentowane od tych w SK Banku (odpowiednio: 3,25 ze zmienną stopą oraz 4,5-4,7 proc. ze zmienną stopą).

Niskie odsetki od długoletnich lokat są cechą charakterystyczną naszej bankowości. Fakt ten nie skłania Polaków do odkładania w długiej perspektywie. Zapewne stanowi też jedną z fundamentalnych przyczyn finansowych kłopotów ponad 2 mln ludzi. Ich niespłacone długi wynoszą 37 mld zł.

W SK Banku depozyty terminowe można założyć w jednym z 12 wariantów czasowych. Wśród nich dostępne są także te z nietypowym okresem zapadalności, np. lokaty 7- i 13-miesięczne. – Wprowadziliśmy je ze względów marketingowych. Ważny był również aspekt płynnościowy, bo np. lokata 13-miesięczna traktowana jest jako długoterminowe finansowanie – tłumaczy Radecki.

Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa to połączenie tradycji z nowoczesnością

Powstała w 1926 r. mazowiecka instytucja finansowa stara się nie ustępować spółdzielczym potentatom w standardach obsługi i bogactwie oferowanych rozwiązań. Swoim klientom udostępnia: bankowość telefoniczną i elektroniczną, powiadomienia SMS, a nawet home banking.

We współpracy z partnerami sprzedaje nowoczesne produkty finansowe, m.in.:

 • ubezpieczenia,
 • karty kredytowe,
 • przekazy pieniężne,
 • jednostki TFI,
 • leasing,
 • struktury,
 • waluty,
 • opcje.

W lipcu br. jako SK Bank jako pierwszy ze swojego sektora podjął współpracę z operatorem sieci bankomatów Euronet. Dzięki temu liczba urządzeń, w których kontrahenci mogą bez prowizji wybierać pieniądze, sięgnęła – po uwzględnieniu maszyn sieci spółdzielczej – 7 tys. szt. W czerwcu wołomiński podmiot został wyróżniony w konkursie PwC oraz „Gazety Bankowej” za największą dynamikę rozwoju w kategorii banków spółdzielczych.


Maciej Kusznierewicz || dziennikarz niezależny i copywriter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.