Emerytura z III filaru w Generali DFE

Licząca 81 podmiotów lista instytucji oferujących IKE oraz IKZE wkrótce się powiększy. W trakcie załatwiania formalności jest bowiem Generali DFE. Na razie towarzystwo nie udziela informacji o szczegółach oferty.

[more]

 

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła działającemu w naszym kraju od 1999 r. Generali PTE powołać Dobrowolny Fundusz Emerytalny. W jego ramach będzie ono sprzedawać produkty z III filaru: indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). PTE mogą to robić od stycznia tego roku na mocy znowelizowanej ustawy o IKE i IKZE. Wymaga to jednak zmian w statucie firmy. Generali dostało zgodę na taką właśnie modyfikację.

 

Polisa z UFK czy czyste fundusze?

 

Generali DFEKiedy będzie można zacząć oszczędzać w nowej instytucji emerytalnej? Póki co przedstawiciele Generali nie zdradzają żadnych szczegółów na temat oferty, prowizji, startu operacyjnego ani planów rynkowych swojego DFE. Wiadomo tylko, że jego depozytariuszem będzie Bank Handlowy.

Na pewno minie jeszcze trochę czasu, zanim produkty Generali DFE pojawią się w sprzedaży. Podmiot musi przejść trwającą 14 dni procedurę rejestracji w Sądzie Okręgowym w Warszawie, który prowadzi rejestr funduszy. – Później statut towarzystwa musi zostać zatwierdzony przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, które przyjmie także uchwały o ofercie i prowizjach – wyjaśnia Joanna Górecka, specjalistka PR w Generali PTE. Nie chce jednak zdradzić, kiedy zakończą się sprawy formalne. – To długotrwały proces – mówi krótko.

Najprawdopodobniej IKE oraz IKZE prowadzone przez Generali DFE przyjmą postać polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). W takiej formie sprzedawane są one przez inny podmiot z Grupy Generali – towarzystwo ubezpieczeń (Generali Życie TU). Niewykluczone, że nowe konto emerytalne będzie też rejestrem jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W takiej formie IKZE prowadzone są przez osiem innych PTE oferujących produkty trzeciofilarowe w ramach DFE.

 

III filar w Polsce

 

Generali DFE będzie 82. podmiotem pozwalającym dobrowolnie odkładać na jesień życia. Obecnie 51 z nich prowadzi IKE, natomiast 30 – IKZE. Największy udział w rynku mają TFI (26 z nich oferuje przynajmniej jeden z dwóch produktów) oraz zakłady ubezpieczeń (19).

W I półroczu br. Polacy założyli 303 tys. IKZE – najwięcej w firmach ubezpieczeniowych (235 tys.) – ale środki wpłynęły zaledwie na co 25. konto (12,2 tys.). Średnia wpłata wyniosła 400 zł przy rocznym limicie na poziomie 4030,80 zł. W sumie odłożyliśmy w ten sposób 5,5 mln zł, z tego ponad 70 proc. u ubezpieczycieli.

Z IKE jest trochę lepiej, ponieważ jego konstrukcja przynosi oszczędzającemu więcej korzyści. Na IKE można wpłacać już od ośmiu lat (utworzono je w 2004 r.). Na koniec czerwca br. istniało prawie 823 tys. tego rodzaju kont (najwięcej z nich prowadziły zakłady ubezpieczeń), ale w ostatnim półroczu oszczędności wpłynęły na co czwarte. Średnia wpłata to 1,6 tys. zł przy limicie rocznym wynoszącym 10578 zł. Ogółem Polacy zgromadzili w ten sposób 3,11 mld zł, z tego prawie 40 proc. w firmach ubezpieczeniowych.

 

Maciej Kusznierewicz || dziennikarz niezależny i copywriter 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.