Twórcy Gadu-Gadu powołują Warsaw Equity TFI

Właściciele Warsaw Equity TFI stoją za sukcesem Gadu-Gadu

Warsaw Equity TFI, które należy do Warsaw Equity Group, na początku przyszłego roku wystartuje z dwoma funduszami niepublicznymi, do których próg wejścia wyniesie 40 tys. euro. Czy przedsięwzięcie okaże się kolejnym złotym interesem inwestorów ze stolicy?

KNF wydała zgodę na działalność Warsaw Equity TFI należącego do Warsaw Equity Group (WEG) będącej założycielem i twórcą potęgi Gadu-Gadu. Na początek spółka, która będzie 54. graczem na rynku, zamierza utworzyć dwa fundusze zamknięte aktywów niepublicznych skierowane do zamożnych inwestorów.

Inwestycje Warsaw Equity TFI

Dostęp do takich funduszy odbywa się na zasadzie zaproszenia przez podmiot prowadzący. Zainteresowani muszą wyłożyć jednorazowo sporą kwotę. W tym przypadku będzie to równowartość 40 tys. euro.

internetowa giełda długów
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Szefowie towarzystwa nie wykluczają uruchomienia funduszy publicznych w przyszłości. – Na tym etapie trudno mówić o skonkretyzowanych czasowo zamierzeniach – informuje wiceprezes Warsaw Equity TFI Jerzy Krok.

Jeden fundusz z rodziny Warsaw Equity zajmie się inwestowaniem w start-upy. W praktyce będą podmioty o wysokim potencjale wzrostu oraz takie, które po restrukturyzacji mogą przynieść spore zyski.

Drugi fundusz zaangażuje się w sektor nieruchomości. Chodzi m.in. pośredników i zarządców, firmy nabywające grunty w celach komercyjnych i prowadzące wynajem powierzchni).

podatek od nieruchomości płacą firmy od posiadanych magazynów
fot. Pashminu Mansukhani || pixabay.com

Emisja certyfikatów nastąpi w lutym 2013 r., a działalność operacyjna rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia. Dystrybucja udziałów odbywać się będzie własnymi kanałami. W początkowym okresie aktywa będą lokowane na rynku krajowym. – Nie wykluczamy jednak, że w przypadku pojawienia się atrakcyjnych inwestycji za granicą, wyjdziemy poza Polskę – zdradza Krok.

W perspektywie 2-3 lat spółka kierowana przez Jacka Legutkę ma zamiar pozyskać 300-500 mln zł. Powinno dać jej 13-15. miejsce wśród największych funduszy zamkniętych. Na razie towarzystwo nie informuje, kto wejdzie w skład zespołu zarządzającego.

Kto stoi za Warsaw Equity TFI

Warsaw Equity Group to grupa kapitałowa wyspecjalizowana w:

  1. Tzw. specjalnych okazjach – przejmowaniu podmiotów wycenionych poniżej wartości rynkowej, będących w trudnej sytuacji finansowej, mających jednak solidne fundamenty, zdrowy model biznesowy, atrakcyjny produkt lub ugruntowaną pozycję
  2. Projektach typu venture capital.

Spółka zajmuje się ich zarządzaniem, restrukturyzacją, doradztwem i prywatyzowaniem. W większości należy ona do dwóch jej założycieli: Jacka Giedrojcia i Witolda Grzesiaka.

Właściciele Warsaw Equity TFI stoją za sukcesem Gadu-Gadu

Najbardziej znanymi przedsięwzięciami WEG są:

  • reorganizacja i sprzedaż prawie 70 spółek Elektrimu, które nie były powiązane z jego podstawową działalnością, a którym groziła upadłość,
  • założenie, wprowadzenie na giełdę i sprzedaż koncernowi medialnemu Naspers komunikatora Gadu-Gadu (wyłożone w 2000 r. przez biznesmenów 3 mln zł przyniosły 83-krotny zysk),
  • sfinansowanie komercyjnego startu platformy Inteligo i jej późniejsza sprzedaż PKO BP (na tym projekcie WEG straciła).

Przez 19 lat swego istnienia grupa zainwestowała w ponad 30 przedsiębiorstw z Europy Środkowej i Wschodniej 140 mln zł. Były to podmioty branży FMCG, nowych technologii, energii i wierzytelności.

Przez ten czas pozbyła się 24 z nich, osiągając ze sprzedaży przychód w wysokości 522 mln zł. Obecny portfel złożony z 10 podmiotów opiewa na 500 mln zł.


Maciej Kusznierewicz || dziennikarz i copywriter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.