Jakie spółki z GPW najlepiej dbają o środowisko i pracowników?

Odpowiedź na to pytanie przynosi Respect Index, który w najnowszej edycji obejmuje 20 spółek. Prawie połowa z nich działa w branży energia i paliwo. 25 proc. składu zestawienia stanowią firmy finansowe.

[more]

 

Na rynku głównym GPW notowanych jest 439 przedsiębiorstw. Pogrupowane są one w różne indeksy odpowiadające branżom, w jakich te podmioty działają. Świetnym sposobem na ich porównanie w niestandardowych obszarach, np. odpowiedzialności społecznej, przejrzystości działania, jest rzut oka na Respect Index. Co takiego?

 

PZU najmocniejsze, ING i Handlowy najdłużej

 

To zestawienie instytucji z GPW o najwyższym standardzie społecznej odpowiedzialności biznesu. Obecnie liczy ono 20 podmiotów (liczebność zmieniała się na przestrzeni lat). Giełda właśnie dokonała aktualizacji składu tego indeksu. Zaszła jedna zmiana: Kredyt Bank został zastąpiony przez farmaceutyczny Pelion Healthcare Group. Nowy, szósty, wykaz zacznie obowiązywać od 1 lutego.

W Respect Index znalazło się pięć firm z branży finansowej: cztery banki (Bank Handlowy, INGPZU w Respect Index Bank Śląski, Bank Millennium, BPH) i jeden ubezpieczyciel (PZU). Pod względem liczebności dziedzina ta ustępuje jedynie sektorowi energetyczno-surowcowemu, który jest reprezentowany aż przez dziewięć spółek.

Wartość rynkowa wszystkich instytucji benchmarku przekracza 68 mld zł. Spośród podmiotów finansowych największy udział we wskaźniku (10,6 proc.) posiada PZU, które w tym elemencie plasuje się na czwartym miejscu spośród wszystkich zakwalifikowanych instytucji. Bank Handlowy jest dziewiąty (4,65 proc. wagi w indeksie), ING – 10. (4,23 proc.), a BPH – 19. (0,64 proc.).

Od początku, czyli od listopada 2009 r., w zestawieniu notowane są: ING oraz Bank Handlowy. Bank Millennium dołączył do nich na początku 2011 r. (II edycja), natomiast PZU oraz BPH trafiły do zestawienia w czwartej edycji (1 lutego 2012 r., z tym że BPH pojawiło się także w pierwszym indeksie).

 

Metodologia Respect Index

 

Respect Index GPWSkład Respect Index ustalany jest po trójetapowym badaniu:

1. Oceny płynności – dzięki czemu skład ten może być traktowany jest istotny wyznacznik w podejmowaniu decyzji przez inwestorów.

2. Oceny postępowania w takich aspektach jak ład korporacyjny, informacyjny, relacje z inwestorami. Analiza odbywa się na podstawie ogólnodostępnych dokumentów: publikowanych przez firmy komunikatów i raportów oraz ich stron www. Odpowiadają za nią przedstawiciele GPW oraz Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

3. Oceny dojrzałości w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu dokonywanej przez specjalistów z Deloitte na bazie ankiet wypełnionych przez spółki.

Sporządzanie wskaźników spółek giełdowych zarządzanych odpowiedzialnie, w sposób zrównoważony i będących jednocześnie atrakcyjnym celem inwestycyjnym nie jest niczym nowym. Podobne indeksy od lat sporządzają giełdy o większej renomie i dłuższej tradycji od GPW. Pierwszy powstał w 1999 r. na amerykańskiej Dow Jones – był to Sustainability Index. Dwa lata później London Stock Exchange i Finacial Times utworzyli FTSE4GOOD series. Pierwsze zestawienie tego typu na rynkach wschodzących opracowano w RPA w 2004 r. (Johannesburg Stock Exchange Socially Responsible Index).

 

Znaczenie indeksów CSR

 

Jaka jest rola wskaźników opisujących poczynania przedsiębiorstw w obszarze ekologii, relacji społecznych i pracowniczych? Po pierwsze, są one źródłem sygnałów (referencji) dla inwestorów, którzy w swych decyzjach uwzględniają kwestie CSR. Po drugie, dostarczają informacji o koniunkturze wśród spółek danego segmentu. Po trzecie, stanowią podstawę doboru spółek przez zarządzających funduszami. W efekcie coraz więcej emitentów interesuje się tymi zagadnieniami i stara się wcielać je w życie, co przynosi korzyści ich pracownikom, otoczeniu społecznemu i środowisku.

 

Maciej Kusznierewicz || dziennikarz i copywriter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.