Ranking TFI 2012

W ubiegłym roku najbardziej trafne decyzje podejmowali zarządzający funduszami z ING TFI, które okazało się minimalnie lepsze od KBC TFI. Najmniej skuteczni byli analitycy z Idea TFI oraz TFI SKOK.

[more]

 

W sytuacji malejących odsetek z lokat bankowych i coraz gorszej rentowności obligacji skarbowych sposobem na wypracowanie nieco większych zysków albo przynajmniej uchronienie oszczędności przed inflacją są fundusze inwestycyjne. Ich zaletą jest możliwość dopasowania strategii inwestycyjnej do własnych celów i poziomu akceptowanego ryzyka. Optymalny czas, na jaki warto ulokować pieniądze w tych instrumentach finansowych, zależy od rodzaju funduszu (agresywne, mieszane, bezpieczne, branżowe, hedgingowe).

 

Mniejszość zarządza większością

 

Fundusze prowadzone i zarządzane są przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Nainwestowanie w fundusze polskim rynku działają obecnie 54 takie podmioty, w ofercie których znajduje się w sumie około tysiąca funduszy i subfunduszy. Jednak nie we wszystkich firmach można nabyć jednostki najpopularniejszych rodzajów funduszy: akcji, zrównoważonych, stabilnego wzrostu, aktywnej alokacji, dłużnych i gotówkowych.

Takich instytucji jest 18. Skupiają one 75 proc. rynkowych aktywów, których wartość na koniec III kw. 2012 r. wyniosła niespełna 158 mld zł (dane KNF). Jaką wybrać? To zależy od wielu czynników, m.in. naszego wieku, przyjętego celu, horyzontu inwestycyjnego, tolerowanego ryzyka, kosztów związanych z zakupem papierów i zarządzaniem nimi przez dane towarzystwo.

 

Najlepsze i najgorsze TFI

 

Pomocny może się też okazać ranking TFI przygotowany przez Open Finance i uwzględniający właśnie tych 18 podmiotów. Trzeba mieć jednak świadomość, że wyniki historyczne nie powinny odgrywać najważniejszej roli podczas wybierania towarzystwa. Nie ma bowiem gwarancji ich powtarzalności. Warto za to analizować takie podsumowania w następujących po sobie okresach rocznych. Wówczas dają one pewien obraz poczynań specjalistów z danej instytucji.

Zestawienie najlepszych TFI powstało na podstawie wypracowanych przez nie stóp zwrotu (im lepszy wynik w danej kategorii, tym więcej punktów do klasyfikacji). Ranking sumuje oceny uzyskane przez podmioty zarządzające podstawowymi kategoriami funduszy.

ING TFINajlepiej wypadli analitycy z ING TFI, którzy o trzy punkty wyprzedzili kolegów po fachu z KBC TFI. Na trzecim miejscu uplasowali się ex aequo fachowcy z Aviva Investors TFI oraz BZ WBK TFI.

Na przeciwnym biegunie znalazły się Idea TFI oraz TFI SKOK, które uzyskały wynik kilka razy gorszy od liderów. Zdaniem Bernarda Waszczyka z Open Finance słaby rezultat Idea TFI jest efektem bankructw spółek budowlanych, w które było ono zaangażowane. Natomiast w przypadku towarzystwa z grupy SKOK zawiniły po prostu kiepskie decyzje maklerów.

 

m

TFI

pkt

1.

ING

81

2.

KBC

78

3-4.

Aviva Investors Poland

73

 

BZ WBK

73

5.

PZU

69

6.

Skarbiec

65

7.

Union Investment

59

8.

Amplico

58

9.

AXA

52

10.

Investors

48

11-12.

Legg Mason

43

 

PKO

43

13-15.

Opera

40

 

PKO

40

 

Pioneer

40

16.

Allianz

30

17-18.

Idea

14

 

SKOK

14

 Źródło: Open Finance

 

Maciej Kusznierewicz || dziennikarz i copywriter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.