700 zł od BZ WBK i premie od innych banków

Należąca do Hiszpanów instytucja zmienia swoją politykę, oferując zupełnie darmowe konto oraz przebijając w wysokości bonusu mBank. Do grona podmiotów nagradzających klientów za aktywność dołączyła też Toyota Bank. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze programy lojalnościowe związane z bankowością.

[more]

 

Ku zaskoczeniu chyba wszystkich obserwatorów detalicznej sceny bankowej w Polsce BZ WBK dołączył do grona podmiotów nagradzających swoich klientów za aktywne korzystanie z podstawowych produktów bankowych, tj. rachunku osobistego i karty debetowej. Nagroda ma postać zasilenia konta określoną kwotą.

 

Konto Godne Polecenia – warunki gratyfikacji

 

BZ WBK zaoferował właśnie darmowe Konto Godne Polecenia, którego posiadacz może zainkasować nawet 700 zł w ciągu 10 miesięcy. By tak się stało, musi on spełnić każdego miesiąca następujące warunki:

  1. Przelewać na ten ROR wynagrodzenie (lub inne świadczenie) w wysokości min. 1 tys. zł. Bank uznaje również wpływy z tytułu działalności gospodarczej oraz opłacanych przez kontrahentów danego klienta faktur i różnych rodzajów umów (nie tylko umowy o pracę, ale np. umów cywilnoprawnych).

  2. Wydawać kartą (bezgotówkowo) min. 300 zł

  3. Wykonywać min. trzy przelewy internetowe (przez system bankowości elektronicznej BZWBK24)

  4. Zdefiniować min. jedno polecenie zapłaty (choć raz przez cały okres promocji).

Spełnienie tylko pierwszego wymagania daje prawo do nagrody podstawowej w wysokości 500 zł (10 po 50 zł). Otrzymanie kolejnych 200 zł na koniec programu wiąże się z koniecznością wypełnienia pozostałych warunków przez kolejnych 10 miesięcy.

Konto Godne Polecenia BZ WBK

Oferta instytucji kierowanej przez Mateusza Morawieckiego wydaje się być idealna dla tych, którzy zdecydują się przenieść do niej swoje finanse. Innymi słowy: żeby skasować 700 zł, BZ WBK musi się dla nas stać bankiem pierwszego wyboru.

To ważne zastrzeżenie, gdyż z premii nie skorzystają ci, którzy będą na Konto Godne Polecenia przelewać środki ze swojego ROR-u w konkurencyjnym podmiocie, a nie w ramach pensji/emerytury/renty/zasiłku. Możliwości otrzymania kilkusetzłotowego bonusu zostały pozbawione także osoby, które w ciągu ostatniego roku posiadały jakikolwiek rachunek w BZ WBK albo Kredyt Banku.

By załapać się na promocję, trzeba do 10 maja br. założyć wspomniany ROR i związać się z bankiem umową o plastik MasterCard Omni lub MasterCard Payback Omni. Poza tym trzeba wyrazić zgodę na przetwarzanie przez hiszpańską instytucję swoich danych (w tym nr. telefonu i adresu mailowego) w celach marketingowych. Nagrody będą wypłacane maksymalnie do 31 maja 2014 r.

 

Ile daje konkurencja?

 

BZ WBK idzie niejako pod prąd. Gdy konkurenci zaostrzają warunki darmowych kont, on daje podstawowe usługi (prowadzenie rachunku, posiadanie karty, przelewy zdalne potwierdzane SMS-em, wypłaty z bankomatów własnych, dawnego Kredyt Banku, PKO BP, wypłaty w oddziale, cash-back) zupełnie za darmo i bez żadnego „ale”. Tylko trzy inne firmy mogą poszczycić się taką ofertą.

To zaskakujący ruch. Firma kierowana przez M. Morawieckiego słynęła dotąd raczej z przykręcania śruby konsumentom. Jeszcze kilka tygodni temu, po przejęciu Kredyt Banku zredukowała wysokość odsetek oferowanych przezeń na produktach depozytowych. Skąd ta wolta? – Myślę, że ma to związek z wymaganiami kapitałowymi i formami finansowania, jakie stawia uczestnikom rynku Bazylea III [pakiet regulacji zwiększających odporność systemu bankowego na kryzys – red.]. Bank potrzebuje klientów i ich pieniędzy – tłumaczy osoba związana z grupą Santander.

Obecnie poza BZ WBK podobne programy premiujące klientów funkcjonują w trzech bankach. Szczegóły w tabeli.

Bank

(nazwa promocji)

Czas trwania promocji

Maksymalna, miesięczna wysokość premii

Warunki otrzymania nagrody (w ujęciu miesięcznym)

koszty

BGŻ

(Premia+)

do odwołania

1% pensji (max 50 zł)

– ROR w planie taryfowym Konto Plus,

– przelewanie min. 300 zł w ramach pensji/renty/emerytury,

– płatności kartą min. 300 zł

5/8 zł za kartę

(niższa opłata obowiązuje przy dokonaniu transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł).

Toyota Bank

(Premia za pensję)

do 31 grudnia br.

Trzykrotność standardowych odsetek* od salda nie wyższego niż 4 tys. zł, czyli 4,5% (1,5+2×1,5), max 14,79 zł

*- oproc. zmienne

– konto osobiste,

– przelewanie min. 1 tys. zł w ramach pensji/renty/emerytury (nie dotyczy wpływów z działalności gospodarczej, stypendiów),

– co najmniej cztery płatności bezgotówkowe kartą na kwotę min. 500 zł

2,5 zł za konto (zwolnienie z opłaty przy wydatkach kartą 1 tys. zł),

4,5 zł za każdą wypłatę z bankomatu

(w miesiącu trzy darmowe)

mBank

(Rachunek z premią)

rok od przystąpienia (najpóźniej do 31 marca br.)

30 zł

(plus jednorazowo 60 zł za otwarcie konta plus jednorazowo 50 proc. premii w razie wydawania kartą 250/500 zł/mies. przez rok)

– eKonto

– wpływy min. 1 tys. zł

(500 zł osoby do 27 lat) z innego konta (niekoniecznie w ramach pensji)

– używanie karty płatniczej

(zaliczane są transakcje o wartości min. 10 zł)

2 zł za kartę

(zwolnienie przy dokonaniu nią płatności min. 100 zł)

Źródło: własne + strony banków. Stan na 20.03.2013 r.

 

Pozostałe formy nagród

 

Istnieje też grupa podmiotów finansowych z typowym money-backiem, czyli zwrotem części wydatków dokonanych kartą. W tym elemencie najatrakcyjniej przedstawiają się oferty:

  • Alior Sync – 5 proc. (maksymalnie 1250 zł) miesięcznie za zakupy w internecie po5% money-back Alior Sync spełnieniu choć jednego z czterech warunków (np. przelewanie pensji/emerytury/stypendium albo wygenerowanie średniego miesięcznego salda na koncie w wysokości 1,5 tys. zł); mocną stroną banku są zerowe koszty,

  • Banku Millennium – 3 proc. (maksymalnie 50 zł) za każde pełne 100 zł wydane plastikiem w supermarketach, sklepach spożywczych, na stacjach paliw, w aptekach i za opiekę medyczną; koszty: 0 zł przy wpływach 1 tys. zł i jednej operacji plastikiem,

  • Meritum Banku – 1 proc. (maksymalnie 30 zł) wartości zakupów kartą przy wpływach min. 2 tys. zł na konto; koszty: 0 zł przy operacjach bezgotówkowych na min. 200 zł,

Niektóre podmioty oddają pieniądze tylko za zakupy określonej kategorii. PKO BP przyznaje 10 proc. (max 10 zł) miesięcznie, ale tylko za faktury telefoniczne i doładowania komórek na kartę. Tyle samo procent (max 20 zł) zwraca Citi Handlowy za rachunki za internet, gaz i telefon posiadające kod 2D i opłacone smartfonem za pośrednictwem specjalnej aplikacji mobilnej (CitiMobile).

10% za rachunki w Credit Agricole

Podobnie jest w Credit Agricole, który przez pięć miesięcy w formie dodatkowego oprocentowania środków na koncie zwraca 10 proc. opłat za media (maksymalnie 200 zł netto przez cały okres trwania promocji). Natomiast Getin Bank proponuje osobom powyżej 55. roku życia 5-proc. zwrot (max 25 zł miesięcznie) za wybrane produkty zakupione w aptekach.

Jeszcze inaczej nagradza swoich klientów BOŚ Bank, który w ramach Konto bez Kantów z programem premiowym przyznaje 1-3 zł za każdą zrealizowaną usługę, np. przelew, zlecenie stałe, polecenie zapłaty, wypłatę środków kartą innej instytucji. W sumie można uzyskać w ten sposób 60 zł miesięcznie.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.