Konto otwierane całkowicie online – jak i gdzie to się robi?

Bank Pocztowy oraz ING Bank Śląski dołączyły do instytucji, w których otworzymy rachunek bez wychodzenia z domu i spotkania z kurierem – przez przelew z innego banku. W tym roku taką możliwość mają wprowadzić dwa kolejne podmioty. W sumie w ten sposób sprzedaje się już kilkaset tysięcy ROR-ów.

[more]

 

Wielu klientów bankowości nie wyobraża sobie wizyty w oddziale w jakiejkolwiek sprawie. Takie osoby wszystko załatwiają zdalnie, ponieważ szkoda im czasu na dojazd do oddziałów i stanie w kolejkach. Większość banków sama zachęca konsumentów do korzystania z elektronicznych kanałów dostępu, które generują mniejsze koszty od obsługi w placówkach.

Dzisiaj otwieranie ROR-u bez wychodzenia z domu nikogo nie dziwi. Zainteresowany wypełnia wniosek w internecie, a dokumenty do podpisu dostarcza mu kurier. Problem w tym, że w erze szybkiego życia, gdy wszystko chcemy mieć na tu i teraz, cała procedura zajmuje 3-4 dni.

 

Kilka minut

 

Na to też znaleziono sposób: konto w pełni online, czyli zakładane na podstawie przelewu weryfikacyjnego z innego banku, bez przesyłania tradycyjnych papierów.

 

Do zawarcia umowy takim kanałem potrzebujemy: konta w jakimś banku, telefonu komórkowego i skrzynki mailowej.

 

konto bez kurieraJak to wygląda w praktyce? Konsument uzupełnia wniosek na stronie wybranej instytucji, następnie otrzymuje na skrzynkę mailową numer swojego przyszłego rachunku i zasila go złotówką z już posiadanego konta, którego jest właścicielem. Żeby wszystko przebiegło pomyślnie, dane z przelewu muszą się zgadzać z tymi podanymi w dokumentach rejestracyjnych.

Proces otwierania ROR-u w takim wariancie zajmuje kilka-kilkanaście godzin, bo tyle wędrują pieniądze między bankami w zwykłym trybie (sesjami Elixir). Jeśli skorzystamy z transferu ekspresowego, całość zajmie kilka-kilkanaście minut i z nowego konta będziemy mogli skorzystać jeszcze tego samego dnia.

Uruchamiając rachunek w ten sposób, nie musimy czekać na gońca. Rezygnujemy z tradycyjnego obiegu dokumentów, lecz jeśli chcemy mieć potwierdzenie papierowe, możemy je zamówić albo wydrukować w każdej chwili z systemu bankowości elektronicznej.

 

13 banków z kontem online

 

Do grona podmiotów, które oferują ROR na klik, bez wychodzenia z domu (BOS-iu, Alior Banku, mBanku, MultiBanku, Alior Sync, Meritum Banku, FM Banku) dołączył właśnie Bank Pocztowy. Konto oszczędnościowe tą drogą założymy w BGŻ Optima, natomiast lokaty – w kilku innych, np. Inteligo, Getinie Online, Idea Banku, największych bankach spółdzielczych.

21 marca br. taką funkcjonalność stworzył też ING Bank Śląski.

Od maja otwieranie ROR-u w ten sposób jest możliwe także w Nordei, a od 2 lipca br. także w PKO BP.  Obecnie sprzedaż kont osobistych tym kanałem prowadzi już 12 banków – ich lista niżej.   

Do wprowadzenia takiej możliwości przymierzają się przynajmniej dwie kolejne instytucje: Raiffeisen Polbank i BNP Paribas. – Planujemy udostępnienie takiej możliwości w tym roku – informuje Joanna Kornaga z biura prasowego tej ostatniej firmy, ale nie chce podać nawet orientacyjnego terminu. Wkrótce klienci tego banku, a także Raiffeisen Polbanku, będą też mogli wysyłać przelewy natychmiastowe.

Czy konsumenci chętnie korzystają z uproszczonej ścieżki uruchamiania ROR-u? Popularność tego kanału dystrybucji zależy od instytucji. W podmiotach detalicznych z grupy BRE stanowi on 10 proc. całej akwizycji (która wynosi ok. 140 tys. sztuk rocznie), w Syncu – 80 proc. (na 135 tys. wszystkich), natomiast w Meritum Banku w ten sposób sprzedaje się 9 na 10 kont (organizacja nie podaje szczegółowych danych).

W sumie liczba otwieranych w ten sposób kont wynosi kilkaset tysięcy. Potencjał jest jednak dużo większy, ponieważ wedle Związku Banków Polskich z bankowości internetowej aktywnie korzysta (tj. wykonuje pięć operacji miesięcznie) 11,4 mln ludzi, a 20,8 mln ma do niej dostęp, czyli posiada konto umożliwiające wykonywanie operacji finansowych przez sieć www.

 

Banki umożliwiające otwarcie konta online (stan na 17.02.2014 r.)

BOŚ

Alior Bank

Sync

mBank

Meritum Bank

FM Bank

Nordea

ING BS

Bank Pocztowy

 

PKO BP (bank zawiesił tę funkcjonalność z końcem 2013 r.)

 

Bank Millennium

BGŻ Optima (tylko oszczędnościowe)

——————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Przeczytaj aktualizację artykułu z lipca 2017 r. Otwieranie konta online bez kuriera wciąż możliwe, ale mocno ograniczonePo zmianach z 2016 r. tylko sześć banków umożliwia otwarcie konta przelewem i bez kuriera.

————————————————————————————————————————————————————————-

 

Pocztowy chce odciążyć okienka

 

Wprowadzenie możliwości zawarcia umowy na prowadzenie rachunku w pełni zdalnie i bezkonto online w Banku Pocztowym podpisywania dokumentów papierowych w Banku Pocztowym jest elementem szerszego planu, jaki realizuje podmiot kierowany przez Tomasza Bogusa. – Niedługo uruchomimy nową bankowość elektroniczną – najpierw dla firm, później dla klientów detalicznych. Ponadto pracujemy nad wspólną ofertą bankowo-pocztową dla internautów – informuje Magdalena Ossowska-Krasoń, rzecznik prasowa Pocztowego.

Instytucja kontrolowana przez narodowego operatora pocztowego chce zmobilizować swoich kontrahentów do korzystania ze zdalnych kanałów dostępu do rachunku. Obecnie robi to 145 tys. osób (na 1,3 mln wszystkich, którzy mają tam konto), a ambicją szefów jest 270 tys. na koniec tego roku i 1 mln na koniec 2015 r. (wtedy bank chce obsługiwać 3 mln kontrahentów). Kierownictwo Pocztowego zamierza również zwiększyć sprzedaż ROR-ów przez call center i internet, które obecnie odgrywają głównie rolę informacyjną. W ubiegłym roku 80 proc. spośród 225 tys. rachunków otwarto w okienkach pocztowych, co po części wynika z charakteru targetu, w jaki celuje bank, tj. osoby starsze, z mniejszych miast i nieubankowione.

 


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.