Błyskawiczny urodzaj, czyli przelewy ekspresowe coraz powszechniejsze

przelewy natychmiastowe i przelewy ekspresowe w EUR

Citi Handlowy dołączył do instytucji realizujących płatności w systemie Express Elixir. Konkurencyjna platforma firmy Blue Media także pozyskała nowych członków. Jeszcze w tym roku grono banków oferujących przelewy ekspresowe ma się podwoić.

Przybywa banków udostępniających usługę przelewów realizowanych w czasie rzeczywistym. Do tego grona dołączył właśnie Citi Handlowy, który korzysta z systemu Krajowej Izby Rozliczeniowej, czyli Express Eliksiru.

Póki co z funkcjonalności mogą korzystać jedynie klienci korporacyjni instytucji kierowanej przez Sławomira Sikorę. Lecz bank rozważa wdrożenie usługi także dla klientów detalicznych.

Konkretnego terminu nie możemy jeszcze potwierdzić – informuje Patrycja Długołęcka-Wójcik z Citi Handlowego.

Przybywa chętnych na przelewy ekspresowe

Obecnie przelewy ekspresowe Express Elixir, które ruszyły 12 czerwca ub.r., realizuje osiem banków. W sześciu z nich opcja jest dostępna dla wszystkich kontrahentów, w dwóch (Citi Handlowym i BRE) – tylko dla biznesowych.

wniosek online

Ci ostatni mogą zlecić szybki transfer środków tylko w dni robocze i tylko w określonych godzinach. Te ograniczenia wynikają jednak z decyzji banków, a nie agenta rozrachunkowego (KIR-u).

Pełna dostępność usługi jest ustalana regulaminem naszego partnera. Oznacza to, że nie zawsze będzie ona realizowana zgodnie z założeniami i możliwościami naszego systemu, czyli w trybie 24/7/365 – mówią przedstawiciele Izby.

Chęć wdrożenia oferowanej przez KIR funkcjonalności wyraziło w sumie 31 instytucji, a 23 z nich podpisały umowę uczestnictwa. Która jako następna udostępni swoim kontrahentom możliwość zlecenia transakcji poprzez Express Elixir?

przelewy ekspresowe express elixir

Tego zainteresowane strony nie chcą zdradzić. Szefowie operatora zapewniają tylko, że do końca roku z usługi będzie mogła skorzystać zdecydowana większość klientów banków.

Do grudnia planujemy kolejne uruchomienia, ale nie podajemy ich liczby – ucina rzeczniczka KIR-u Anna Olszewska.

Blogowi Obiektywne Finanse udało się nieoficjalnie ustalić, że ma być ich przynajmniej sześć. Ponoć w tym gronie mają znaleźć się BNP Paribas i BPH.

Rozliczany przez KIR przelew natychmiastowy nie może opiewać na kwotę większą niż 100 tys. zł. Od stycznia do lipca klienci wykonali 157,95 tys. takich operacji.

Banki obsługujące przelewy ekspresowe Express Elixir

bank

koszt [zł]

BRE

ustalany indywidualnie

Meritum Bank

5-10*

Bank Millennium

5

ING BS

5-10*

BZ WBK

3

Alior Bank

1-5**

BPS

10

Citi Handlowy

(klienci korporacyjni)

 10

* – droższy dotyczy przelewu w banku albo przez telefon
** – zależy od kwoty przelewu
źródło: opracowanie własne. Stan na 22.08.2013 r.

System Płatności Blue Cash powszechniejszy niż ekspres KIR-u

Od stycznia br. Express Elixir ma konkurencję. To System Płatności Blue Cash (SPBC) obsługiwany przez firmę Blue Media z Sopotu, która w tym modelu pełni funkcję agenta transferowego certyfikowanego przez NBP. Zlecone tą drogą transakcje są więc rozliczane bezpośrednio, a nie jak wcześniej – przez rachunki Blue Media w banku nadawcy i odbiorcy.

Obecnie poprzez tę platformę przelewy natychmiastowe nadaje siedem instytucji. Pod koniec lipca usługa pojawiła się w dwóch bankach spółdzielczych: w Sztumie i Łosicach. Wkrótce dołączy do nich stacjonarny Alior Bank (obecnie do SPBC podpięty jest Sync). Operator zapowiada, że do końca br. opcja zlecania transferów w czasie rzeczywistym siedem dni w tygodniu ma być dostępna w siedmiu kolejnych podmiotach. Usługą są zainteresowane zwłaszcza banki spółdzielcze.

System Płatności Blue Cash

Poprzez SPBC możemy nadać maksymalnie 20 tys. zł, ale niektórzy członkowie systemu (np. BS Łosice) obniżyli ten próg do 5 tys. zł.

Od stycznia do lipca operator obsłużył 503,1 tys. ekspresowych przelewów międzybankowych. Jak to możliwe, skoro usługa pojawiła się na rynku później niż konkurencyjne rozwiązanie KIR-u?

W uproszczeniu: nasza stara platforma Blue Cash współpracuje z SPBC i dzięki temu możemy dostarczać przelewy zlecone w SPBC do większej liczby banków – tłumaczy Tomasz Bobrowski z Blue Media.

Tym sposobem grono odbiorców transferów online nadawanych przez platformę sopockiej firmy rośnie z 7 do 25. Przelewy Express Elixir są natomiast rozliczane tylko między jego uczestnikami, czyli ośmioma podmiotami.

Banki obsługujące przelewy natychmiastowe w Systemie Płatności Blue Cash

bank

koszt [zł]

Alior Sync

0/5*

mBank

5/10**

MultiBank

5/10**

Podkarpacki Bank Spółdzielczy

5/10***

BRE

ustalany indywidualnie

BS Sztum

5

BS Łosice

5

* – 10 w miesiącu jest za darmo
** – tańszy dla klientów indywidualnych, droższy – dla firmowych
*** – tańszy dla kwoty do 5 tys. zł, droższy dla 5-10 tys. zł.
źródło: opracowanie własne. Stan na 22.08.2013 r.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.