Płatności telefonem z NFC: Orange

mBank jest pierwszą instytucją finansową, której klienci mają wybór w zakresie operatora telekomunikacyjnego pośredniczącego w transakcjach dokonywanych smartfonem. Podmiot kierowany przez Cezarego Stypułkowskiego dołączył do usługi NFC Pass.

[more]

 

Po półtora roku od startu płatności mobilnych w wersji NFC na polskim rynku można mówić o zalążku konkurencji i jakiejś możliwości wyboru.

 

Mobilny portfel

 

Dotąd osoby, które chciały regulować rachunki kartą zapisaną w telefonie iNFC Pass (płatności telefonem NFC w Orange) sprzężoną z kontem osobistym, były zdane na T-Mobile i jego aplikację MyWallet dostępną obecnie w pięciu bankach (Raiffeisen, mBank, Getin Noble, Eurobank, Alior). Co prawda funkcjonowała też usługa Orange Cash, ale w tym modelu zapisana w smartfonie karta płatnicza była podpięta pod rachunek techniczny karty prepaid. Niektórym z racji obowiązku pamiętania o zasileniach mogło to nie odpowiadać. Kto wcześniej nie przelał pieniędzy na rachunek techniczny, nie mógł płacić telefonem w sposób zbliżeniowy.

W grudniu ub.r. to się zmieniło. Orange uruchomiło usługę NFC Pass, która działa niczym menadżer kart NFC. Można ją porównać do mobilnego portfela, gdyż umożliwia zapisanie w jednym telefonie wielu kart – na razie płatniczych, a w przyszłości również narzędzi o innym przeznaczeniu (np. kart wstępu, biletów komunikacji miejskiej).

 

Karta płatnicza mBanku w telefonie od Orange

 

Pierwszą instytucją finansową, która przystąpiła do NFC Pass, jest mBank. Wymagania dotyczące korzystania z płatności mobilnych w Orange są podobne jak w T-Mobile. Zatem klienci mBanku, którzy korzystają z usług „pomarańczowego” telekomu i chcą zacząć płacić telefonem sprzężonym z kontem osobistym, potrzebują:

1. Smartfona w sieci Orange wyposażonego w antenę komunikacji bliskiego zasięgu.
Obecnie NFC Pass jest obsługiwana przez 13 modeli, ale karta MasterCard Pay SIM Orange jest kompatybilna z 11 modelami pracującymi pod systemem Android (Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S 4, Samsung Galaxy S 5, Samsung Galaxy Young, Sony Xperia L, Sony Xperia SP, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z1, Sony Xperia Z1 Compact, Sony Xperia M, LG G2 Mini). Wkrótce usługa będzie też dostępna na aparatach z Windows Phone 8, czyli nokiach Lumia 720, 820, 920 i 925.

2. Karty SIM obsługującej technologię NFC – nowym i przedłużającym umowęmBank w NFC Pass abonentom jest ona wydawana w salonach Orange bezpłatnie, pozostali (w tym klienci mający telefon na kartę) muszą zapłacić jak za wymianę karty SIM.
Do korzystania z NFC Pass nadaje się też karta NFC Orange Cash (ta podpięta do rachunku technicznego w usłudze Orange Cash).

3. Aplikacji NFC Pass, która jest instalowana fabrycznie w telefonach sprzedawanych przez operatora. W starszych modelach kupionych w tej sieci należy dokonać aktualizacji oprogramowania. Na razie aplikacji nie można pobrać z marketów z oprogramowaniem.
NFC Pass pozwala na zdalne zapisanie na karcie SIM karty płatniczej banku, czyli uruchomienie funkcji płatniczej w telefonie, oraz zarządzanie już posiadanymi plastikami (także tymi wydanymi przez konkurencję). Z poziomu NFC Pass można też rozporządzać środkami dostępnymi w ramach usługi Orange Cash (na karcie mBank MasterCard Orange Cash).
Poza kosztami transmisji danych, jakie trzeba ponieść przy instalowaniu instrumentów płatniczych w telefonie, korzystanie z aplikacji NFC Pass jest darmowe.

4. Aplikacji mBank Wallet (do pobrania za darmo z Google Play). Dzięki niej będzie można aktywować kartę płatniczą MasterCard Debit PaySIM Orange, o którą kontrahenci mBanku mogą wnioskować także z poziomu konta internetowego. Za jej wydanie i użytkowanie póki co podmiot kierowany przez Cezarego Stypułkowskiego nie pobiera opłat.

 

Kto następny?

 

mBank w przeciwieństwie do swoich konkurentów nie przewiduje bonusów, które miałyby zachęcić do korzystania z nowej usługi.

Czy w ślad mBanku pójdą kolejne podmioty? Jak na razie bezstykowe płacenie telefonem nie jest zbyt popularne. Wedle naszych marcowych ustaleń operatorzy wydali 320 tys. nowoczesnych kart SIM, ale nie chcą zdradzić, ile z nich zostało aktywowanych i podpiętych pod ROR-y.

Udało się nam ustalić, że przystąpieniem do NFC Pass zainteresowany jest Getin Noble Bank. – Wspieramy rozwój płatności bezgotówkowych i zainteresowaniem śledzimy wszystkie inicjatywy związane z tym tematem – mówi Katarzyna Kozieł z Biuro Public Relations GNB.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.