IB TFI, czyli fundusze od Zygmunta Solorza-Żaka

IB TFI należy do Plus Banku, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak

Należące do Plus Banku, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, IB TFI otrzymało od nadzoru licencję. Będzie działać na rynku aktywów niepublicznych. Oznacza to, że skieruje swoją ofertę do osób zamożnych i instytucji.

Wkrótce na rynku pojawią się dwa nowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Zgodę na ich działalność wyraziła Komisja Nadzoru Finansowego. Chodzi o TFI BGK oraz IB TFI. Pierwsze należy do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego, drugie – do Plus Banku Zygmunta Solorza-Żaka.

Będzie to drugie i trzecie TFI, które wystartuje w tym roku. W lutym ruszyło bowiem Amundi Polska TFI, należące do międzynarodowego giganta w dziedzinie zarządzania aktywami.

IB TFI zaoferuje fundusze dla dużych i zamożnych

W przeciwieństwie do Amundi oferta dwóch nowych instytucji nie będzie dostępna dla każdego. Zarówno TFI BGK, jak i IB TFI będą oferować fundusze zamknięte. Oznacza to, że ich certyfikaty trafią do wybranych, wyselekcjonowanych przez oferentów, inwestorów.

koszty faktoringu

W przypadku TFI BGK nie powinno to dziwić. Działający w jego ramach Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie lokować pieniądze w nowo powstałe oraz budowane na jego zlecenie lokale mieszkalne, wynajmowane następnie po cenie niższej niż rynkowa.

Fundusz został powołany z myślą o wspieraniu rządowego program tanich mieszkań czynszowych. Wycofanie się państwa z przedsięwzięcia ma się odbyć poprzez odstąpienie certyfikatów albo sprzedaż budynków.

pieniądze, które trzeba mieć, by opłacić podatki dla firm

IB TFI skieruje swoją ofertę do dużych inwestorów instytucjonalnych, średniego biznesu oraz zamożnych klientów indywidualnych. Taki profil może dziwić. Dlaczego?

Nie od dziś wiadomo, że instytucjom celującym w taką klientelę zależy na zbiciu kosztów. Działalność na takim rynku nie wymaga tworzenia sieci dystrybucji ani nakładów na promocję. Z racji dostępu do oddziałów Plus Banku oraz salonów Plusa i Cyfrowego Polsatu IB TFI miałoby ułatwiony start. Dzięki efektowi skali wydatki na marketing też nie byłyby znaczące na tle ogólnych kosztów.

Będzie rekord w debiutach firm zarządzających funduszami?

Nowe TFI nie zostały jeszcze zarejestrowane, ale jest to tylko kwestią dni. To nie muszą być ostatnie tegoroczne debiuty. Wnioski o licencję już wcześniej złożyło bowiem pięć firm:

  • Opti,
  • Corum,
  • Querton,
  • Horizon,
  • Everest.

W czerwcu dołączył do nich kontrolowany przez Alior Bank dom maklerski Money Makers. Dotąd zajmował się on zarządzaniem inwestycjami (asset management). Firma przejęła już od Ipopema TFI kierowanie funduszem parasolowym Alior Banku.

waloryzacja składek emerytalnych
fot. Pixabay.com

W dużym stopniu operacyjnie jesteśmy gotowi do prowadzenia własnego towarzystwa. Wdrożyliśmy potrzebne do tego rozwiązania informatyczne i procedury operacyjne. Nawiązaliśmy współpracę z domami maklerskimi i bankami w zakresie rozliczania transakcji, podmiotami zajmującymi się księgowością funduszy i bankiem depozytariuszem. Przygotowaliśmy też m.in. plan struktury organizacyjnej TFI, strategie funduszy i system zarządzania ryzykiem, który został oceniony przez biegłego rewidenta – mówi Michał Szymański, prezes i partner zarządzający Money Makers.

Dotąd najwięcej (8) TFI powstało w 2010 r. W zeszłym roku nadzór wydał tylko jedną zgodę na działalność. Otrzymało ją MM Prime TFI.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.