IKZE jako rachunek maklerski

Inwestorzy giełdowi chcący pomnażać kapitał z myślą o emeryturze w ramach IKZE mogą to zrobić w jednej z czterech instytucji. Najkorzystniejszą ofertę ma Dom Maklerski BOŚ. W innych biurach na przywileje mogą liczyć członkowie SII oraz studenci.

[more]

 

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jako sposób odkładania na emeryturę pojawiło się w polskim systemie w 2012 r. Zachętą do skorzystania z tej opcji jest brak podatku Belki od zgromadzonych środków (przy wypłacie po osiągnięciu 65. roku życia) oraz możliwość odliczenia od podatku dokonanych w danym roku wpłat.

 

Mała popularność

 

IKZE można otworzyć w: firmie ubezpieczeniowej, towarzystwie funduszyrachunek maklerski IKZE inwestycyjnych, banku, powszechnym towarzystwie emerytalnym (to te same podmioty, które prowadzą OFE) albo biurze maklerskim.

Z tej ostatniej możliwości skorzystało dotąd 1228 osób na… 493.000, jakie zdecydowały się otworzyć IKZE. To najmniej popularna odmiana tych kont emerytalnych. Fakt ten wynika przynajmniej z trzech powodów:

  1. Specyfiki inwestowania na giełdzie. Wymaga ono od gracza wiedzy, czasu i kapitału.

  2. Wąskiej oferty. Na 55 domów i biur maklerskich działających na naszym rynku jedynie cztery prowadzą IKZE. W tym elemencie nic się nie zmieniło od początku funkcjonowania tego produktu emerytalnego.

  3. Niskiego limitu środków, jakie można odłożyć w danym roku. Do niedawna było to zaledwie 4 proc. brutto otrzymywanego wynagrodzenia. Od 15 stycznia br. obowiązuje ograniczenie kwotowe, ustalone na poziomie 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
    W 2014 r. daje to 4495,20 zł. Lecz to wciąż mało jak na warunki gry giełdowej, choć z drugiej strony posiadacze takiego IKZE wpłacają na nie średnio 3600 zł. Pamiętajmy jednak, że kwota ta odnosi się jedynie do wpłat na IKZE. Limitu nie pomniejszają otrzymane dywidendy czy zysk wygenerowany wskutek handlu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi.

 

Gdzie założyć IKZE – oferta biur maklerskich

podmiot

prowadzenie [zł/rok]

prowizja akcje [proc.]

prowizja obligacje [proc.]

prowizja kontrakty [zł]

przelew wychodzący

[zł]

rynki zagr.

notowania online

(1 oferta)

DM BOŚ

(pakiet żółty)

0

0,38%

0,19%

9,9

0/11

tak

tak/0 zł

DM BDM

(BDM IKZE)

0

0,39%

0,19%

0,9-9,9

1,95

nie

tak/0 zł

DM BPS

50

0,38%

0,19%

8

0/23

nie

tak/0 zł

Millennium DM

(pakiet Standard)

0/522

0,38%

0,20%

0,3-9

0/23

nie

tak/0 zł

Źródło: własne, stan na 18.09.2014 r.
1 – bez opłat dla przelewów o wartości większej niż 500 zł
2 – 13 zł/kwartał, brak opłat w przypadku braku aktywności na rachunku
3 – bez opłat dla przelewów na rachunek w danym banku

 

W DM BOŚ, DM BPS, DM BDM istnieje możliwość negocjowania stawek (biuro promuje aktywność inwestora, tj. obniża prowizje po wygenerowaniu przez gracza odpowiednio dużych obrotów na rachunku). Dodatkowo niektóre biura (BPS, BOŚ) udzielają członkom Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz studentom zniżek na prowizje lub/i opłaty za prowadzenie.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.