Prawie 100 tys. zł dla bezrobotnego, studenta i absolwenta na rozkręcenie firmy

W ramach rządowego programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” można uzyskać nawet 75 tys. zł niskooprocentowanego kredytu na założenie i rozwój działalności oraz dodatkowe 22,5 tys. zł na zatrudnienie osoby bezrobotnej.

[more]

 

To druga edycja akcji prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Tym razem ma charakter ogólnopolski. Potrwa do 2021 r. Ministerstwo zarezerwowało na nią 500 mln zł.

Program formalnie ruszy 17 listopada. Od tego dnia można składać wnioski. Należy je kierować do pośredników współpracujących z BGK. Ich listę znajdziemy na stronie: http://www.bgk.com.pl/pierwszy-biznes/program-pierwszy-biznes-wsparcie-w-starcie-ii. Stamtąd można też pobrać dokumenty.

 

Dla kogo?

 

Pierwszy biznes – wsparcie w starcieKażdy bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy, absolwent szkoły średniej lub wyższej (na poziomie licencjata i magistra) oraz student ostatniego roku może wystąpić o rządowe wsparcie na uruchomienie firmy oraz stworzenie dodatkowego miejsca pracy.

O pieniądze na aktywizację bezrobotnego mogą się starać nie tylko osoby, które otrzymały pożyczkę na założenie biznesu. Z regulaminu wynika, że pożyczka na takich samych zasadach przysługuje także: jednoosobowym firmom, niepublicznym szkołom i przedszkolom, rolnikom (podmiotom prowadzącym gospodarstwo rolne), żłobkom i klubom malucha.

 

Koszty

 

Pomoc ma charakter siedmioletniej pożyczki, której odsetki wynoszą 1/4 redyskonta weksli NBP. Aktualnie daje to oprocentowanie na poziomie 0,5625 proc. w skali roku. Dla porównania komercyjne kredyty dla firm są o wiele droższe, gdyż ich nominalne oprocentowanie wynosi 7-12 proc. w skali roku.

W dodatku beneficjent jest zwolniony z prowizji za: rozpatrzenie podania, udzielenie kredytu, jego obsługę, wcześniejszą spłatę, a nawet zmianę warunków umowy. Może też nawet na rok zawiesić spłatę rat kapitałowych (będzie regulować tylko odsetki, a część kapitałowa zostanie doliczona do pozostałych rat). Otrzyma również dodatkowe wsparcie w postaci darmowego doradztwa i szkoleń związanych z zakładaniem firmy i księgowością.

Ważne! Kredytodawca wymaga zabezpieczenia w postaci weksla in blanco oraz przynajmniej dwóch poręczycieli albo jednego – jeśli pożyczkobiorca przedstawi zabezpieczenie rzeczowe, hipotekę, gwarancję bankową lub ubezpieczeniową.

 

Ile można pożyczyć?

 

Wariant podstawowy (założenie działalności): max 20-krotność przeciętnegoPierwszy biznes - Wsparcie w starcie wynagrodzenia (3.739,97 zł w II kwartale), czyli do 74.799,4 zł.

Wariant uzupełniający (zatrudnienie bezrobotnego): max 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 22.439,82 zł.

Po spełnieniu warunków można więc ubiegać się nawet o 97.239,22 zł niskooprocentowanej pożyczki. Przy założeniu, że stopy procentowe nie zmienią się przez cały okres trwania umowy, beneficjent będzie musiał oddać 99.188,74 zł przy racie wynoszącej ok. 1181 zł

Może jednak ubiegać się o umorzenie części pożyczki przeznaczonej na aktywizację bezrobotnego. Musi jednak utrzymać jego stanowisko przez rok i terminowo regulować wcześniejsze należności względem kredytodawcy.

 

Maciej Kusznierewicz 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.