Wkrótce bezpłatne konto w każdym banku

Najpóźniej za dwa lata wszystkie działające w Polsce instytucje finansowe będą musiały umieścić w swojej ofercie bezwarunkowo darmowy ROR. Taki rachunek umożliwi wykonywanie tylko podstawowych operacji płatniczych, pozbawiony będzie produktów kredytowych i pozwoli wykonać za darmo jedynie 10 transakcji w miesiącu.

[more]

 

Obowiązek bezpłatnego prowadzenia rachunku nałoży na banki i SKOK-i nowa ustawa o usługach płatniczych, której projekt ogłosiło właśnie Ministerstwo Finansów. Dokument zgłoszony właśnie do konsultacji społecznych jest pokłosiem wydanej w lipcu 2014 r. przez Parlament Europejski dyrektywy o dostępie do podstawowego rachunku płatniczego, która musi zostać wdrożona przez wszystkie kraje członkowskie UE najpóźniej do września 2016 r.

 

bezpłatne konto osobiste

 

Sprawdzamy haczyki

 

Uwaga! Bezpłatny rachunek podstawowy będzie mieć sporo ograniczeń.

 1. Będzie przeznaczony dla osób, które nie mają ROR-u.
  Ci, którzy będą chcieli z niego skorzystać, ale już posiadają inne, np. płatne, konto osobiste (lub kilka takich kont), będą musieli je zamknąć. Klient zawierający umowę o rachunek podstawowy będzie podpisywać stosowne oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności przewidzianej w Kodeksie karnym.
 2. Umożliwi dokonywanie tylko podstawowych operacji: przelewów, płatności kartą (w tym płatności online), poleceń zapłaty, zleceń stałych, wpłat i wypłat gotówki w placówce, bankomacie i poprzez terminal (usługa cashback).
 3. Będzie pozbawiony produktów kredytowych: debetów w koncie (kredytów odnawialnych) i kart kredytowych.
 4. Bez dodatkowych opłat umożliwi zrealizowanie tylko 10 operacji w miesiącu.
  Za każdą następna transakcję dostawca rachunku (bank, SKOK) będzie mógł pobierać opłatę, ale nie wyższą niż w podobnych oferowanych przez siebie ROR-ach. To na razie propozycja twórców projektu. Ostateczny zapis może się zmienić, gdy dokument będzie procedowany w Sejmie.
 5. Projekt nowelizacji dopuszcza możliwość pobierania opłaty za kartę płatniczą dołączoną do rachunku podstawowego.
  Danina nie będzie mogła przewyższać tę ustanowioną przez bank dla plastików dołączanych do innych ROR-ów. Pocieszające jest to, że banki będą mogły zwalniać klientów z prowizji za kartę po spełnieniu warunków, np. wygenerowaniu określonej wartości płatności bezgotówkowych.

 

Zgodnie z założeniami ustawy dostęp do darmowego konta będzie odbywać się elektronicznie (bankowość internetowa, telefoniczna i mobilna) oraz tradycyjnie (wydawanie dyspozycji podczas wizyty w placówce). Wyjątkiem będą instytucje, które nie prowadzą obsługi naziemnej, czyli nie mają oddziałów stacjonarnych.

 

Mamy za mało ROR-ów

 

Po co to wszystko? Dyrektywa ma sprawić, że obywatel UE podczas legalnego pobytu w innym kraju Wspólnoty, np. w celach zarobkowych, będzie mógł bez przeszkód założyć tam ROR i dokonywać podstawowych operacji płatniczych.

Ma również zachęcić osoby nieposiadające konta, w tym przede wszystkim seniorów, do jego założenia. W Polsce tzw. wskaźnik ubankowienia jest jednym z najniższych w Europie. Pod tym względem gorzej wypadają tylko Bułgaria i Rumunia (dane Banku Światowego za 2012 r.).

Od momentu wejścia w życie zmienionej ustawy dostawcy usług bankowych będą mieli jeszcze rok na dostosowanie się do jej wymogów. Później na te podmioty, które nie wprowadzą do oferty podstawowego rachunku płatniczego, nadzorca będzie mógł nałożyć karę finansową.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.