Kolejne banki tną oprocentowanie na kontach oszczędnościowych

W ostatnich dniach cięć dokonały trzy instytucje: Idea Bank, Bank Smart i BIZ Bank. Korekta wyniosła 0,2-0,3 pkt proc., co w aktualnych warunkach rynkowych wydaje się sporym ruchem.

[more]

 

Już tylko dwa banki oferują konto oszczędnościowe ze stawką min. 3 proc. To Orange Finanse (3,5 proc.) i BOŚ (3,25 proc.). Z tego grona po części wypadł właśnie Idea Bank. Odsetki obniżyli też w Banku Smart i BIZ Banku.

 

Konto Zyskowne – na 2,8 proc.

Konto Zyskowne w Idea Banku 

Dotąd posiadacz Konta Zyskownego w Idea Banku mógł zarobić 3 proc. w skali roku dla kwot nieprzekraczających 10 tys. zł. Warunkiem było posiadanie ROR-u, zasilanie go co miesiąc przynajmniej 1 tys. zł i generowanie obrotów bezgotówkowych kartą na poziomie min. 100 zł miesięcznie.

Teraz maksymalna stawka spadła do 2,8 proc. Dla większych sum oprocentowanie wynosi 2-2,3 proc. w zależności od salda. Standardowo podmiot zarządzany przez Jarosława Augustyniaka płaci 1,3-1,45 proc. Nie zmieniły się natomiast wymagania (ROR, wpływy, obroty kartą), jakie musi spełnić klient, by otrzymać podwyższone odsetki.

Dodajmy, że w ostatnich tygodniach znacząco spadła również atrakcyjność lokat terminowych w Idea Banku. Nie licząc ofert promocyjnych dla nowych kontrahentów, nie znajdziemy tam już depozytów ze stawką 3 proc.

W ofercie instytucji kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego pozostaje Konto Zośka oprocentowane w promocji na 3 proc. Oferta obowiązuje do 30 kwietnia (normalnie kupon jest dwa razy mniejszy). Jednak przysługuje ono tylko tym, którzy otworzą w banku ROR z kartą i wykażą dyscyplinę odkładaniu nadwyżek. Posiadacz tego rachunku musi co miesiąc przelewać nań 1/10 średniego miesięcznego salda rachunku podstawowego. Drugim obostrzeniem jest obowiązek utrzymywania na rachunku oszczędnościowym średniego miesięcznego salda z poprzedniego miesiąca. Innymi słowy: można wypłacić tylko tę kwotę, którą wpłaciło się w poprzednim miesiącu (1/10 salda ROR-u).

 

Smart Procent – na 2,5 proc.

Konto Smart Procent w Banku Smart

 

W Banku Smart i BIZ Banku, które do niedawna należały do najatrakcyjniejszych miejsc do lokowania oszczędności, stawki stopniały z 2,8 do 2,5 proc. Jest to oprocentowanie dla nowych klientów, czyli osób i firm, które otworzyły rachunek po 17 stycznia br. Obejmuje ono kwoty nie większe niż 50 tys. zł (nadwyżka – 2 proc.) i obowiązuje do 17 marca.

Pozostałym kontrahentom naliczane są odsetki odpowiadające wskaźnikowi WIBOR 3M powiększonemu o 0,5 pkt proc. Obecnie daje to kupon na poziomie 2,19 proc. (1,69 + 0,5). Saldo przekraczające 50 tys. zł wygeneruje już tylko 1,69 proc. odsetek.

 

Aktualny ranking najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych znajdziesz w osobnym, na bieżąco aktualizowanym artykule.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.