Aktywność banków w dziedzinie CSR

ING Bank Śląski, Citi Handlowy oraz BPH przodują w liczbie inicjatyw z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. W sumie podmioty te odpowiadają za co trzecie tego rodzaju działanie realizowane przez sektor finansowy w Polsce.

[more]

 

W XIV edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” opisano rekordową liczbę 813 pożytecznych działań autorstwa 136 firm. W tym gronie znalazło się 20 podmiotów z branży finansowej, które przeprowadziły 208 inicjatyw służących interesom społecznym, pracowniczym i ochronie środowiska.

Nie tylko odnotowaliśmy duży wzrost zgłoszeń ogółem, ale także liczba praktyk długoletnich mocno zbliżyła się do liczby praktyk nowych, jeszcze niezgłaszanych. Potwierdza się zatem, że CSR się w Polsce profesjonalizuje, a biznes szuka w tej koncepcji korzyści długofalowych. Ze wszech miar jest to słuszne podejście – komentuje Marzena Strzelczak, dyrektora generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które przygotowało publikację.

CSR w bankach 

159 dobrych praktyk

 

Spośród instytucji finansowych największą liczbę nowych inicjatyw z zakresu CSR wdrożyły w 2015 r. banki: BPH (17), ING Bank Śląski (13) i BZ WBK (10). W sumie 17 podmiotów zaczęło realizację 94 działań.

Jeszcze więcej projektów społecznie odpowiedzialnych jest kontynuowanych. W ub.r. w sektorze finansowym było 114 takich praktyk. Najwięcej z nich podejmowały: Citi Handlowy i ING (po 18) oraz PKO BP (11).

W sumie w dokumencie znalazło się 208 działań zgłoszonych przez 12 banków (łącznie 159 działań), po trzy firmy ubezpieczeniowe (9) i konsultingowe (23), jednego pośrednika (9) i jedną firmę pożyczkową (8). Stanowi to 1/4 wszystkich inicjatyw zrealizowanych w 2015 r. przez firmy w Polsce.

Rośnie liczba dobrych praktyk z zakresu CSR zgłaszanych przez firmy w Polsce. Jednak czeka nas jeszcze wiele pracy, żeby przekonać pozostałych przedsiębiorców, że warto być uczciwym i odpowiedzialnym oraz uczynić to elementem swoich strategii biznesowych. W dzisiejszych czasach firma ma przynosić wartość, a nie tylko zysk – mówi Mirella Panek Owsiańska, prezeska FOB.

 

TOP10 odpowiedzialnych społecznie firm finansowych

lp.

Instytucja

Dobre praktyki

– nowe

Dobre praktyki

– kontynuowane

Dobre praktyki

– razem

1.

ING Bank Śląski

13

18

31

2.

Citi Handlowy

5

18

23

3.

BPH

17

3

20

4.

BZ WBK

10

6

16

5.

PKO BP

3

11

14

6.

PwC

6

7

13

7-

8.

BGK

2

9

11

BGŻ BNP Paribas

7

4

11

9-

10.

mBank

6

4

10

Credit Agricole

3

7

10

Źródło: opracowanie własne na podstawie raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki”

 

Innowacje i udogodnienia też się liczą

 

Autorzy z FOB uwzględnili nie tylko te projekty, których beneficjentów łatwo wskazać (np. staże zawodowe, zbiórka krwi, festyny, benefity pracownicze, szkolenia z pierwszej pomocy) czy akcje propagujące pożądane postawy (np. aktywność fizyczna, zbiórki darów, oszczędzanie zasobów, racjonalne zarządzanie pieniędzmi, świadomość ekologiczna, przedsiębiorczość kobiet). W raporcie umieścili też innowacyjne rozwiązania, nowe produkty i usługi ułatwiające życie klientom tych firm. Zaliczyli do nich m.in. biuro coworkingowe (Idea Huby) i wpłatomaty Idea Banku, aplikację IKO PKO BP, na bazie której zbudowano krajowy system płatności mobilnych Blik, aplikację Smart Saver i wideotłumacz języka migowego w oddziałach ING Banku Śląskiego.

 


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.