Prześwietlamy „Lokatę Pod Słońcem” Open Finance

Open Finance

Open Finance w materiałach promocyjnych krótkoterminowego depozytu bankowego eksponuje atrakcyjną stawką 3,3 proc. i możliwość jego zerwania bez utraty odsetek. Sprawdzamy szczegóły oferty.

Open Finance zachęca do odwiedzenia swoich oddziałów i założenia gwarantowanej przez BFG „Lokaty Pod Słońcem”. Materiały reklamowe przyciągają wzrok informacją o oprocentowaniu w wysokości 3,3 proc. i wzmianką o możliwości wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek. Jak jest naprawdę?

Oprocentowanie lokaty Open Finance dobre, ale nie rewelacyjne

Lokata Pod Słońcem zakładana jest na cztery miesiące, ale stawka 3,3 proc. dotyczy tylko pierwszych dwóch. W trzecim i czwartym miesiącu naliczane są odsetki w wysokości 2 proc. To sprawia, że średnie oprocentowanie całej Lokaty Pod Słońcem wynosi „tylko” 2,65 proc. w skali roku.

Lokata Pod Słońcem w Open Finance na 2,65%

W obecnych czasach (deflacja, niskie stopy procentowe) nie jest to mało. Średnia rynkowa dla depozytów w tym przedziale czasowym kształtuje się na poziomie 1,46 proc., czyli prawie połowie mniejszym.

Jednak z drugiej strony na rynku wciąż dostępne są promocyjne lokaty, które dają 3-4 proc. w skali roku. Mowa tu np. o:

  • trzymiesięcznej Lokacie Happy w Idea Banku ze stawką 4 proc. i limitem 10 tys. zł – dla nowych klientów,
  • trzymiesięcznej mLokacie na wejście w mBanku z bezpłatnym kontem osobistym, stawką 3,5 proc. i limitem 10 tys. zł – dla nowych klientów [chcę założyć],
  • kwartalnej Lokacie Bezkarnej w BGŻ Optima ze stawką 3,2 proc. i limitem 100 tys. zł – dla nowych klientów
  • trzymiesięcznej Lokacie Welcome w Lion’s Banku (bankowość prywatna Idea Banku) ze stawką 3 proc. dla kwot od 350 tys. zł – dla nowych klientów [konieczna wizyta w oddziale].

Szczegóły Lokaty Pod Słońcem w Open Finance

„Lokatę Pod Słońcem” można zakończyć przed terminem, np. po drugim miesiącu i wtedy efektywne oprocentowanie wyniesie 3,3 proc. Lecz żeby nie utracić naliczonych do tego dnia odsetek, należy to zrobić w oddziale.

Maksymalna kwota depozytu to 40 tys. zł. Taki wkład wygeneruje 286 zł odsetek już po odliczeniu podatku Belki.

Uwaga! Lokata ma charakter odnawialny, ale wedle stawki 1,25 proc. Parametr ten można zmienić, tj. odwołać dyspozycję odnowienia. Jak? Poprzez infolinię albo – jeśli ma się dostęp do bankowości elektronicznej Getin Banku – przez system transakcyjny (zakładka „Szczegóły lokaty”).

Open_Finance

Produkt nie wymaga wiązania się innymi umowami, np. zakładania konta osobistego czy zakupu ubezpieczenia. Formalnie oferentem depozytu jest Getin Bank. Open Finance, który też należy do Leszka Czarneckiego, pełni rolę dystrybutora.

By móc skorzystać z oferty, trzeba umówić się na spotkanie w placówce pośrednika. Po złożeniu wniosku klient ma 7 dni na jego opłacenie.

Doświadczenie pokazuje, że podczas wizyty w Open Finance trzeba przygotować się na tzw. grillowanie. Chodzi o próby namawiania na inny produkt wysokomarżowy, np. kredyt albo polisę inwestycyjną. Na takich spotkaniach często okazuje się też, że system uległ awarii i są trudności z założeniem lokaty, która pełni funkcję wabika.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.