SKOK Profit zostanie przejęty przez bank albo upadnie

skok profit z Rybnika

SKOK Profit znajduje się w fatalnej sytuacji finansowej. By uratować go przed bankructwem, KNF wszczęła postępowanie w sprawie przejęcia kasy przez bank. Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać się do 18 października.

Na mocy postanowienia Komisji Nadzoru Finansowego SKOK-iem Profit od trzech tygodni kieruje zarządca komisaryczny. Nadzór zdecydował się na taki ruch, ponieważ rybnickiej spółdzielni pod starym zarządem groziła niewypłacalność (czytaj więcej na ten temat).

SKOK Profit bez pomocy od Kasy Krajowej

Komisarz Mieczysława Jankowska-Moruś po zbadaniu kondycji SKOK-u Profit uznała, że bez pomocy z zewnątrz nie wyprowadzi Kasy na prostą. W związku z tym wystąpiła do Kasy Krajowej (takiego SKOK-matki) z wnioskiem o pożyczkę z funduszu stabilizacyjnego. Jednak Krajowa SKOK odmówiła.

SKOK Profit w Rybniku upadnie?

W tej sytuacji KNF postanowiła zbadać, czy byłaby możliwość wchłonięcia kasy pożyczkowej z Rybnika przez inny SKOK. Okazało się jednak, że taka operacja zagroziłaby stabilności podmiotu przejmującego. Stosunek funduszy własnych do aktywów takiego SKOK-u spadłby poniżej wymaganego prawem 1 proc.

Depozyty w SKOK-u Profit pod ochroną BFG

Kolejnym krokiem mającym na celu ratowanie rybnickiego SKOK-u jest więc postępowanie w sprawie jego przejęcia przez bank. Zainteresowane instytucje mogą wyrazić taką wolę do 18 października. Co będzie później?

BFG

Scenariusze są dwa:

  1. W razie zgłoszenia się banku będzie on negocjować z BFG warunki przejęcia SKOK-u z Rybnika.
  2. W przeciwnym razie nadzór zawiesi działalność rybnickiej kasy pożyczkowej i skieruje do sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Wówczas BFG będzie musiał wypłacić jej członkom ulokowane w niej pieniądze tytułem państwowej ochrony depozytów (do równowartości 100 tys. euro). Chodzi o nieco ponad 3 mln zł, które zostały zdeponowane przez ok. 700 osób.

Uwaga! (edytowany 15/11)

SKOK Profit zostanie przejęty przez Silesia Bank, czyli Śląski Bank Spółdzielczy w Katowicach. Formalnie nastąpi to 30 listopada br.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.