IKE w banku, na których nie stracisz wiosną 2017 r.

prywatna emerytura z III filaru
fot. pixabay.com

Blog Obiektywne Finanse wyszukał 16 rachunków emerytalnych w formie kont oszczędnościowych, które generują atrakcyjne odsetki. Najlepszą ofertę IKE niezmiennie ma BS Jordanów.

W związku ze sporą dziurą w kasie ZUS-u, która będzie systematycznie rosnąć, rząd chce zachęcać osoby uprawnione do przejścia na emeryturę do przedłużenia aktywności zawodowej. Wg wstępnych założeń chodzi o wypłacanie im jednorazowego bonusu w wysokości 10 tys. zł.

Takie pomysły polityków świadczą o złej kondycji powszechnego systemu emerytalnego. Dla ludzi stosunkowo młodych stanowią one wyraźny sygnał, że powinni sami zatroszczyć się o środki na jesień życia. Jak?

Zalety IKE w banku

Zalety IKE w bankuMogą np. odkładać pieniądze na indywidualnym koncie emerytalnym, które jest rozwiązaniem z zakresu III filaru. Jego najbezpieczniejszą odmianę stanowi konto oszczędnościowe.

IKE w banku podlega ochronie BFG do równowartości 100 tys. euro – tak jak zwykła lokata czy rachunek bieżący. W dodatku jest to produkt bezobsługowy. W jego przypadku idealnie sprawdza się tu strategia „wpłacić i zapomnij”.

Posiadacz bankowego IKE ma pewność zysku. Sęk w tym, że nie jest on wysoki. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że oszczędności odłożone na IKE są zwolnione z 19-proc. podatku Belki (jeśli sięgniemy po nie na emeryturze).

Najlepsze oferty IKE w banku

W związku z tym wybraliśmy 16 najlepszych rachunków emerytalnych, których oprocentowanie wyraźnie przekracza obecną inflację (2 proc.). Niestety, większość z oferujących je instytucji ma lokalny charakter. W gronie podmiotów prowadzących najlepsze IKE jest tylko jeden bank komercyjny (Bank Millennium).

Ranking IKE wiosną 2017 r. otwiera Bank Spółdzielczy w Jordanowie, któryNajlepsze IKE oferuje Bank Spółdzielczy w Jordanowie płaci 3,95 proc. netto, co odpowiada stawce 4,87 proc. dostępnej na zwykłym koncie czy lokacie. Pamiętajmy jednak, że podmiot kierowany przez Agnieszkę Mroszczak wymaga regularnego zasilania rachunku – min. 1 tys. zł rocznie.

Na drugim miejscu znajduje się Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie. Tam oszczędności emerytalne rosną w tempie 3,6 proc. rocznie (4,44 proc. brutto). Warto dodać, że podmiot ten jako jedyny z czołówki kapitalizuje środki w cyklu miesięcznym, a nie rocznym.

Podium uzupełniają Bank Spółdzielczy w Skierniewicach i Bank Spółdzielczy w Miliczu. Kupon ma tam wartość 3,4 proc. (4,2 proc. brutto).

W porównaniu z poprzednim rankingiem IKE zaszły dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze Warszawski Bank Spółdzielczy obniżył odsetki do 2,8 proc. Natomiast Silesia Bank podniósł stawkę do 3 proc. W efekcie średnie oprocentowanie IKE w II kwartale 2017 r. wynosi 3,12 proc. netto (3,85 proc. brutto). Kwartał wcześniej było o 2 pkt bazowe (0,02 pkt proc.) wyższe, ale przed rokiem – o 4 pb niższe.

Ranking IKE w banku – wiosna 2017 r.

lp.

bank

proc.

kapitalizacja

uwagi

1.

Bank Spółdzielczy w Jordanowie

3,95%

min. wpłata roczna: 1000 zł

2.

Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie

3,6%

miesięczna

3.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

3,4%

roczna

Bank Spółdzielczy w Miliczu

5.

OK Bank

3,33%

– stawka oparta o WIBID 3M z poprzedniego kwartału,

– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu

6.

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu

3,3%

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie

Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej

9.

Bank Millennium

3%

Silesia Bank

11.

Warszawski Bank Spółdzielczy

2,8%

12.

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy

2,7%

13.

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

2,6%

14.

Bałtycki Bank Spółdzielczy

2,56%

– stawka oparta o WIBID 12M (z września, października, listopada) x współczynnik 1,57

15.

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim

2,5%

16.

BPS

2,4%

– klienci nieposiadający ROR-u płacą jednorazowo 50 zł za dostęp do systemu bankowości elektronicznej

Źródło: blog Obiektywne Finanse. Stan na 4.04.2017 r.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.