Wygoda vs bezpieczeństwo bankowości elektronicznej

bankowość internetowa w Polsce i ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla firmy

Pod wpływem rekomendacji KNF wymierzonej w cyberprzestępców kilka instytucji wprowadziło lub zamierza wprowadzić ograniczenia w korzystaniu z bankowości elektronicznej. Chodzi o możliwość samodzielnej zmiany numeru telefonu służącego do kontaktu z bankiem i odbierania SMS-ów z kodami do przelewów.

O tym, że bankowość elektroniczna jest ogromnym udogodnieniem, nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć raz z niej skorzystał. Dziś wielu klientów nie wyobraża sobie odwiedzania placówki banku celem wykonania przelewu, założenia lokaty, złożenia wniosku o kartę czy limit w koncie.
Zdalny dostęp do konta pozwala też załatwić niektóre sprawy administracyjne, m.in. złożenie wniosku o 500 plus, zarejestrowanie prepaidowej karty SIM, aktywowanie Profilu Zaufanego działającego jak podpis elektroniczny w kontaktach z urzędami.

KNF walczy ze złodziejami tożsamości i handlarzami kontami

Ostatnimi czasy Komisja Nadzoru Finansowego, w imię walki ze złodziejami tożsamości i handlowaniem kontami osobistymi, wydała rekomendację dotyczącą bankowości internetowej. Jej najważniejszym elementem jest zalecenie, by klienci nie mogli zdalnie zmieniać numeru telefonu służącego do kontaktów z bankiem i odbierania SMS-ów służących np. do autoryzowania transakcji czy zmiany danych właściciela. Ma to ukrócić lub przynajmniej ograniczyć przypadki kradzieży tożsamości i handlowania rachunkami bankowymi.

KNF walczy z handlem kontami bankowymi

Prócz tego w przywołanej rekomendacji nadzór zalecił bankom:

  • uczulać klientów, że niedopuszczalne jest przenoszenie lub udostępnianie rachunku osobom trzecim – karą ma być zerwanie umowy lub blokada dostępu do czasu fizycznego potwierdzenia tożsamości klienta przez pracownika banku,
  • monitorować zmiany numerów telefonów w bankowości online dokonywane przez klientów,
  • skutecznie weryfikować zgodność danych właściciela komórki z danymi posiadacza rachunku,
  • wymieniać między sobą informacje o przypadkach sprzedaży danych dostępowych do kont (ma to umożliwić innym usługodawcom blokowanie dostępu do ROR-ów nieuczciwym klientom),
  • monitorować internet pod kątem ofert sprzedaży rachunków bankowych (oraz kontaktować się z administratorami tych witryn celem usunięcia takich anonsów).

Zmiany w bankowości internetowej

Jak zareagowali adresaci dokumentu? Większość z nich już dużo wcześniej, ze względów bezpieczeństwa, zlikwidowała możliwość zmiany numeru telefonu z poziomu serwisu transakcyjnego.

Jednak dwa z nich, które dotychczas przewidywało taką opcję, dostosowało się do nowych wytycznych KNF-u. Chodzi o Bank Pocztowy i Getin Bank.

Bankowość online

Natomiast Idea Bank pod wpływem rekomendacji pozwala zmienić dane przez internet tylko tym, którzy wcześniej potwierdzili swoją tożsamość w placówce. Podmiot zarządzany przez Jarosława Augustyniaka pracuje również nad nowymi fizycznymi metodami potwierdzania tożsamości, ale na razie nie zdradza szczegółów.

W niedalekiej przyszłości zmiany czekają też osoby mające konto osobiste w Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe. Celem zmiany numeru telefonu służącego do odbierania SMS-ów uwierzytelniających będą one musiały odwiedzić oddział podmiotu, na czele którego stoi Wojciech Sobieraj. Przygotowujemy się wdrożenia rekomendacji KNF. Postaramy się to zrobić jak najszybciejzapowiada Julian Krzyżanowski.

Absolutną innowację na polskim rynku szykuje BZ WBK, który zamierza otwierać konta oraz potwierdzać tożsamość kontrahentów poprzez kanał wideo. Takie rozwiązanie oferuje już wywodzący się z Niemiec internetowy bank N26.

Pracujemy nad narzędziem wideoweryfikacji. Będzie to pierwsze tego typu zastosowanie biometrii twarzy w instytucjach finansowych, a udostępnione zostanie w ramach usługi Doradca Online w kanale wideo – zapowiada Ewa Krawczyk z BZ WBK. Nie zdradza jednak, kiedy zostanie wdrożone.

Zmiana nr. telefonu w bankowości elektronicznej przez internet

Możliwa

Niemożliwa

Bank Pekao

ING Bank Śląski

Alior Bank

BGŻ Optima

Inteligo

VW Bank

T-Mobile Usługi Bankowe

Idea Bank

Nest Bank

 

 

 

 

 

 

 

PKO BP

mBank

BZ WBK

Getin Bank

Raiffeisen Polbank

Citi Handlowy

BPS

SGB

BOŚ

Deutsche Bank

Credit Agricole

Bank Pocztowy

Eurobank

Plus Bank

Orange Finanse

 

© Obiektywne Finanse. Źródło: banki. Stan na koniec marca 2017 r.

Przymusowa wizyta w oddziale celem zmiany danych

Niektóre banki znalazły sposób, by połączyć wygodę z bezpieczeństwem. W przypadku ich klientów możliwość zdalnej zmiany numeru telefonu w bankowości online nie oznacza, że złodziej natychmiast zhakuje im konto.

Każdorazowo dyspozycja tego typu jest oceniana przez system bezpieczeństwa. Jeżeli oprócz podania kodu autoryzacyjnego wysyłanego na stary i nowy numer potrzebna jest dodatkowa weryfikacja, to pracownik naszego Contact Center dzwoni na aktualny, czyli stary, numer telefonu. Jeżeli kontakt z klientem nie jest możliwy, np. z powodu zgubienia telefonu, operację można wykonać wyłącznie w placówce – mówi Tomasz Bogusławski z Banku Pekao.

oddzial_banku

W niektórych instytucjach można zadzwonić na infolinię, na której – po prawidłowym uwierzytelnieniu – konsultant wprowadzi nowe dane. Taką opcję udostępniają m.in. w PKO BP, Getin Bank, Credit Agricole, BPS czy Bank Pocztowy.

Do oddziału muszą się fatygować klienci m.in. BOŚ, SGB i Citi Handlowego. Podmioty te, póki co, nie przewidują innej metody zmiany numeru telefonu używanego w bankowości elektronicznej. Ich klienci mają zatem spory kłopot w razie np. utraty komórki podczas pobytu zagranicą.

Ale nie tylko oni. Tak naprawdę problem dotyczy wszystkich banków, które nie mają rozbudowanej sieci placówek, czyli – zdecydowanej większości z nich. Wielu klientów będzie musiało poświęcić przynajmniej pół dnia, żeby załatwić sprawę w oddziale.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.