BZ WBK najlepszą spółką finansową w XI Rankingu Odpowiedzialnych Firm

ranking_odpowiedzialnych_firm

BZ WBK nie dość, że pokonał 10 konkurentów, to jeszcze jako jedyny z branży finansowej znalazł się w najwyższej kategorii sporządzanego od 2007 r. zestawienia.

Ranking Odpowiedzialnych Firm sporządzono po raz 11. Tym razem najwięcej punktów zebrały Coca-Cola i DB Schenker, które od lat znajdują się w czołówce zestawienia podmiotów najlepiej ocenianych za jakość zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR).

W tym roku w gronie 62 uwzględnionych organizacji znalazło się 11 firm z branży finansowej, czyli mniej niż w rekordowych 2016 i 2009 r. Wtedy do konkursu stanęło po 14 instytucji.

Odpowiedzialne innowacje BZ WBK

BZ WBK to najlepsza spółka finansowa w XI Rankingu Odpowiedzialnych FirmW 2017 r. w Rankingu Odpowiedzialnych Firm spośród przedsiębiorstw finansowych najwyżej sklasyfikowano BZ WBK, dla którego jest to drugie takie wyróżnienie w historii konkursu (pierwsze zdobył w 2010 r.). W porównaniu do poprzedniego notowania spółka kierowana przez Michała Gajewskiego awansowała o dwie pozycje.

BZ WBK jest jedynym podmiotem z tego sektora, który zaliczono do najwyższej, tj. „diamentowej”, kategorii zestawienia. Obejmuje ona przedsiębiorstwa podejmujące najważniejsze wyzwania w ramach odpowiedzialnych innowacji. W sumie znalazło się w niej dziewięć korporacji, a kontrolowany przez Hiszpanów bank zajął piąte miejsce.

Druga lokata, także po awansie o dwie pozycje, przypadła ING Bankowi Śląskiemu. Podmiot zarządzany przez Brunona Bartkiewicza zaliczono jednak do kategorii „platynowej” (średniej). Podobnie jak trzeci w zestawieniu branżowym Provident, który w porównaniu do 2016 r. spadł o jedną lokatę. Na tym poziomie znalazło się łącznie 14 spółek.

Pozostałych osiem firm finansowych zakwalifikowano do najniższego, tj. „kryształowego”, poziomu. Ogółem trafiło do niego 39 organizacji.

W 10 wcześniejszych edycjach Rankingu Odpowiedzialnych Firm po dwa razy zwyciężały: Bank Pekao, Citi Handlowy, BGŻ BNP Paribas i właśnie BZ WBK. Trzy triumfy ma na koncie ING Bank Śląski.

Przypomnijmy, że dwa ostatnie podmioty niedawno zostały wyróżnione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu za największą liczbę działań CSR wśród firm finansowych. Obie realizowały w 2016 r. po 24 dobre praktyki.

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2017 – branża finansowa

lp. Firma

Poziom

Wynik [proc.]

Miejsce w 2016 r.

Zmiana r/r

1. BZ WBK

diamentowy

92%

3.

+2

2. ING Bank Śląski

platynowy

84%

4.

+2

3. Provident

82%

2.

-1

4. BGŻ BNP Paribas

kryształowy

97%

1.

-3

5. ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych

94%

5.

0

6. Bank Millennium

77%

7.

+1

7. Credit Agricole

71%

11.

+4

8. Citi Handlowy

69%

6.

-2

BGK

8.

0

10. Ergo Hestia

60%

11. mBank

57%

13.

+2

Źródło: Obiektywne Finanse na podstawie rankingodpowiedzialnychfirm.pl

Czym jest i jak powstaje Ranking Odpowiedzialnych Firm

Ranking Odpowiedzialnych Firm to tworzone od 2007 r. zestawienie, wRanking Odpowiedzialnych Firm 2017 którym ocenia się jakość zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Tworzą go prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego oraz dziennikarz Jarosław Horodecki. Od 2015 r. wyniki konkursu weryfikuje Deloitte. W tegorocznej edycji twórcy mocniej punktowali odpowiedzialne innowacje, zrównoważony rozwój i odpowiedzialne prowadzenie biznesu.

W tym roku na wniosek uczestników przedsięwzięcia wprowadzono całkowicie nowy podział ze względu na stopień zaangażowania w kwestie CSR. Wyróżniono trzy poziomy:

  • diamentowy (najwyższy),
  • platynowy (średni) – uwzględnia instytucje, które przede wszystkim realizują zasady zrównoważonego rozwoju,
  • kryształowy (najniższy) – obejmuje spółki, które koncentrują się na doskonaleniu swoich relacji z interesariuszami.

Ocenie podlegały dane z siedmiu obszarów: odpowiedzialne prowadzenie biznesu, odpowiedzialne relacje wewnętrzne, odpowiedzialne relacje z otoczeniem społecznym, odpowiedzialne relacje z otoczeniem przyrodniczym, zrównoważony rozwój, odpowiedzialne innowacje w zakresie jakości życia zawodowego, odpowiedzialne innowacje w zakresie rozwoju społecznego, odpowiedzialne innowacje w zakresie wpływu na środowisko.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.