Wygodne Konto dla emeryta i rencisty [recenzja]

prywatna emerytura z III filaru
fot. pixabay.com

BPS, SGB-Bank i banki spółdzielcze w porozumieniu z ZUS-em proponują seniorom ROR za 1 zł miesięcznie i bezterminowe zwolnienie z części opłat. To ostatnie nie dotyczy jednak przelewów ani wypłat w oddziałach.

Wedle danych GUS-u na koniec 2016 r. w Polsce żyło 8,9 mln emerytów i rencistów. Comiesięczne dostarczanie gotówki takiej masie ludzi przez listonoszy kosztuje państwo 221 mln zł rocznie, a wysyłka przelewów – 3 mln zł. W interesie budżetu, czyli wszystkich podatników, jest to, by koszty tych transferów były jak najmniejsze.

ZUS namawia seniorów do otwierania ROR-ów

Właśnie dlatego ZUS, który obsługuje zdecydowaną większość emerytów i rencistów, zachęca ich do obrotu bezgotówkowego. Regularnie organizuje akcje zachęcające seniorów i niezdolnych do pracy do otwierania rachunków bankowych i pobierania świadczeń przelewem na konto osobiste. Z badania NBP z 2016 r. wynika, że nieubankowionych jest 43 proc. ankietowanych w wieku powyżej 59 lat.

Konto bankowe dla seniora polecane przez ZUS

Ostatnio ZUS współpracował w tym zakresie z BPH. Teraz jego partnerami są:

 • Bank Polskiej Spółdzielczości,
 • SGB-Bank i,
 • zrzeszone w nich banki spółdzielcze (550 podmiotów).

Oficjalne konto dla seniora – od banków spółdzielczych

W ramach trwającej do 31 października 2019 r. promocji „Wygodne Konto dla klientów ZUS” banki te oferują osobom pobierającym rentę bądź emeryturę ROR na korzystnych warunkach. Gratis dorzucają roczny pakiet ubezpieczenia assistance, w skład którego wchodzi: pomoc medyczna, domowa, w podróży zagranicznej i podróży samochodem, ubezpieczenie bagażu podróżnego.

Ale uwaga! Tylko część opłat związanych z utrzymaniem promocyjnego konta dla emerytów jest stała i wspólna dla wszystkich prowadzących je instytucji. Chodzi o:

 • prowadzenie rachunku (1 zł),
 • wydanie i obsługę karty płatniczej (0 zł),
 • wypłaty z bankomatów spółdzielczych (0 zł), czyli z co szóstego istniejącego w kraju,
 • dostęp do bankowości elektronicznej (0 zł).
Konto osobiste dla seniora w bankach spółdzielczych

Pozostałe parametry cenowe, w tym przelewy, wypłaty w oddziałach i wypłaty z obcych bankomatów, podmioty uczestniczące w akcji kształtują wedle własnej polityki. To trochę wprowadza chaos w słusznej skądinąd inicjatywie ZUS-u i może być powodem wielu nieporozumień i rozczarowań ze strony seniorów.

Przykładowo w BPS-ie transfery zlecane przez internet są darmowe, natomiast w SGB-Banku kosztują 50 groszy od sztuki. To wciąż niewiele w porównaniu do tzw. przelewów papierowych, za które w obu tych bankach trzeba zapłacić 5 zł od sztuki.

Wygodne Konto dla emerytów – ale czy tanie?

Z założenia Wygodne Konto przeznaczone jest dla osób, które pobierają z ZUS-u świadczenie emerytalno-rentowe i do tej pory nie miały ROR-u. Jednak w regulaminie akcji, który też nieco różni się w każdym ze zrzeszeń, mowa jest jedynie o „nieposiadaniu rachunku w banku spółdzielczym”. Dodatkowo SGB-Bank stawia warunek, że osoba zainteresowana nie może mieć więcej niż 80 lat.

Największymi zaletami promowanego przez ZUS rachunku bankowego dla emerytów są:

 1. Brak opłat za część najważniejszych usług
 2. Gwarancja niezmienności opłat przez cały okres trwania umowy (bezterminowo)
 3. Brak konieczności spełniania warunków zwalniających
 4. Darmowe ubezpieczenie assistance przez rok i tylko 60 groszy miesięcznie po tym okresie.
pieniądze

Całkiem nieźle. Lecz Wygodne Konto dla klientów ZUS proponowane przez banki spółdzielcze wypada gorzej od oferowanego swego czasu przez BPH emerytom i rencistom Konta Kapitalnego. Dlaczego?

Tam ze wszystkich podstawowych usług klient korzystał za darmo. Dodatkowo otrzymywał do 30 zł miesięcznie zwrotu wydatków w aptekach. Tutaj w najlepszym razie zapłaci 1 zł miesięcznie, nie licząc kosztów przelewów w oddziałach ani wypłat z obcych bankomatów.

pieniądze

Trzeba bowiem realnie stwierdzić, że wielu seniorów na prowincji, a to głównie do nich adresowana jest ta oferta, bo przede wszystkim na tym obszarze działają banki spółdzielcze, nie umie obsługiwać komputera ani nie ma dostępu do internetu. Podstawowe operacje na rachunku wykonuje więc w placówkach. Z badania NBP nt. korzystania z usług bankowych i płatności w 2016 r. wynika, że w grupie osób powyżej 59 lat mających ROR, tylko 29 proc. korzystało z bankowości internetowej.

Ponadto statystyczny senior co miesiąc musiał uregulować najczęściej po trzy rachunki, choć niewiele większy odsetek miał do opłacenia 5-7 rachunków. Gdyby chciał to robić z Wygodnego Konta, kosztowałoby go to 15-35 zł miesięcznie w opcji z przelewami zlecanymi w okienku.

Ile kosztuje Wygodne Konto dla klientów ZUS?*

Usługa/bank

BPS

SGB-Bank

Prowadzenie konta

1 zł

1 zł

1 zł

Karta debetowa

0 zł

00 0 złzł

0 zł

Przelewy internetowe

0 zł

0 zł

0,5 zł/op.

Przelewy zewnętrzne w oddziale

5 zł /op.

5 zł /op.5 zł/op.

5 zł/op.

Bankomaty spółdzielcze

0 zł

0 zł

0 zł

Obce bankomaty w kraju

3% (min. 6 zł)/op.

3% (min. 6 zł)/op.

3 zł/op.

Wypłata w oddziale

0 zł

0 zł

0 zł

Wypłata sklepowa

(cash-back)

0,5 zł/op.

0,5 zł/op.

1,5 zł/op.

Wpłata w oddziale

0 zł

0 zł

0 zł

Wpłatomaty (własne)

0 zł

0 zł

0 zł

Zlecenie stałe (internet)

0 zł

0 zł

0-0,5 zł/op.

Polecenie zapłaty (internet)

1 zł

11 zł1 zł

1-2 zł/op.

Wyciąg papierowy (miesięczny)

0 zł

0 zł

0-2 zł

* – na przykładzie Wygodnego Konta BPS-u i Konta za Złotówkę SGB-Banku, stan na 29.11.2017 r.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.