Bankowość internetowa w Polsce i Europie – jak jest i jak było?

bankowość online w Polsce umożliwia otwarcie IKE / IKZE przez internet

Pod względem odsetka dorosłych obywateli zarządzających kontem osobistym online plasujemy się na 19. miejscu w UE. Najlepiej wypada północ kontynentu. Jednak w ciągu ostatniej dekady liczba użytkowników bankowości internetowej zwiększyła się u nas trzykrotnie.

Eurostat podał coroczne dane o aktywności klientów indywidualnych z UE w korzystaniu z bankowości internetowej. W 2017 r. średnio co drugi (51 proc.) Europejczyk w wieku 16-74 lata w ten sposób zarządzał swoimi finansami. To minimalnie (2 pkt proc.) więcej niż rok wcześniej.

W gronie 28 państw Polska uplasowała się na 19. miejscu z wynikiem 40 proc. Przez rok wskaźnik ten zwiększył się u nas o 1 pkt proc.

Konto online to standard w Europie Północnej

Generalnie najaktywniejsi pod tym względem są klienci z krajów północnej Europy. Największy odsetek osób korzystających z bankowości internetowej występuje w Danii i wynosi 90 proc. Niewiele ustępuje jej Holandia (89 proc.). W ścisłej czołówce są jeszcze Finlandia (87 proc.) i Szwecja (86 proc.).

Odsetek osób korzystających z bankowości internetowej w krajach Unii Europejskiej

Na przeciwległym biegunie znajdują się obywatele krajów z południa Europy. Zaledwie 5 proc. Bułgarów loguje się na swoje konto osobiste przez internet. Równie fatalnie wygląda to w przypadku Rumunów, z których robi to tylko 7 proc.

Mniej niż 1/3 dorosłych obywateli korzysta z bankowości internetowej także w Grecji (25 proc.) i na Cyprze (28 proc.). Tylko nieznacznie ten pułap przekraczają Portugalczycy i Włosi (po 31 proc.) oraz Chorwaci (33 proc.).

Bankowości internetowa mocno rośnie w Europie Środkowej

Jak to wygląda na przestrzeni lat? Od 2007 r. stosunek osób korzystających z bankowości internetowej do ogółu populacji w Unii Europejskiej podwoił się – wzrósł z 25 do 51 proc.

U nas ta dynamika jest jeszcze większa. W ciągu ostatnich 10 lat współczynnik Polaków zarządzających kontem online potroił się. W 2007 r. wynosił bowiem 13 proc.

Bankowość internetowa w Polsce i Europie

Co ciekawe dekadę temu w kilku krajach Europy Zachodniej wskaźnik ten był wyższy, niż obecnie wynosi w naszym kraju. Chodzi nie tylko o dzisiejszą czołówkę zestawienia, ale też Luksemburg. Już wtedy sporo przed nami byli również Estończycy.

Jednak największe zmiany w korzystaniu z bankowości internetowej zaszły w kilku innych krajach Europy Środkowej, które wraz z Polską wstąpiły do UE w 2004 r. i znajdowały się mniej więcej na tym samym pułapie. Ogromny wzrost liczby użytkowników internetowych kont bankowych zanotowali Czesi (z 12 do 57 proc.) i Słowacy (z 15 do 51). Znacznie wzrósł też odsetek Węgrów (z 11 do 38) i Chorwatów (z 9 do 33), którzy logują się na ROR.

Spośród państw tzw. starej Unii najbardziej dynamiczny przyrost użytkowników bankowości internetowej zanotowali Grecy. Od 2007 do 2017 r. współczynnik obywateli Hellady korzystających z tego rozwiązania zwiększył się z 4 do 25 proc.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.