Najlepsze walutowe konta oszczędnościowe

inwestowanie w waluty
fot. materiały reklamowe

Walutowe konta oszczędnościowe to dość niszowe rozwiązania, gdyż dostępne są w 10 bankach. Najkorzystniej prezentuje się oferta Credit Agricole, który za dolary płaci klientom więcej niż za złotówki.

Eksperci od finansów zalecają, by część oszczędności gromadzić w obcych jednostkach rozliczeniowych. To rozwiązanie polecane jest zwłaszcza tym, którzy spłacają walutowy kredyt hipoteczny, regularnie jeżdżą na wakacje poza Polskę czy też często kupują w zagranicznych sklepach internetowych.

Gdzie warto otworzyć walutowe konto oszczędnościowe?

Problem w tym, że na polskim rynku tylko 10 banków umożliwia odkładanie EUR i USD na kontach oszczędnościowych. W przypadku GBP oferta ogranicza się do ośmiu podmiotów. Natomiast rachunek oszczędnościowy we frankach szwajcarskich otworzymy w… dwóch instytucjach.

Najlepsze konta oszczędnościowe walutowe


Musimy też liczyć się z faktem, że oprocentowanie walutowych kont oszczędnościowych jest o wiele niższe niż tych tradycyjnych, w złotówkach. Wynika to ze znaczących różnic w poziomie stóp procentowych – zarówno tych oficjalnych (NBP vs EBC, BoE, SNB), jak i rynkowych (WIBOR vs LIBOR).

Zobacz ranking kont oszczędnościowych walutowych z 2023.

Najlepsze walutowe konta oszczędnościowe w EUR

lp.InstytucjaStawka [proc.]
1.BOŚ0,3%
2.Bank Millennium0,2%
3.Citi Handlowy0,15%*
Źródło: Obiektywne Finanse, stan na 13.04.2018 r.

* – dla salda do 20 tys. EUR; 0,05 proc. – dla większej kwoty

Z powodu zerowych stóp procentowych w Eurolandzie stawki na kontach oszczędnościowych w euro nie są wysokie. Nieznacznie przekraczają 0 proc. Najwyższy kupon (0,3 proc.) dostępny jest w BOS-iu na EKOkoncie oszczędnościowym. Niewiele ustępuje mu Bank Millennium.

Najlepsze walutowe konta oszczędnościowe w USD

lp.InstytucjaStawka [proc.]
1.Credit Agricole1,77%*
2.PKO BP0,7%**
3.Bank Millennium0,5%
Źródło: Obiektywne Finanse, stan na 28.03.2018 r.

* – oprocentowanie wyliczane ze wzoru: LIBOR 1M USD – 0,1 z 25. dnia miesiąca

** – dla salda do 1 tys. USD; 0,75 proc. – dla większej kwoty

W kategorii kont oszczędnościowych w dolarach zdecydowanie najlepiej wypada Credit Agricole, który proponuje aż 1,53 proc. To więcej niż wynoszą odsetki na rachunku w złotówkach w tym i wielu innych bankach.

Organizacja kierowana przez Piotra Kwiatkowskiego jako jedyna na rynku uzależnia oprocentowanie wprost od LIBOR-u dolarowego, który pomniejsza o 0,1. A wskaźnik ten – z uwagi na podwyżki stóp w USA – w ostatnim czasie rośnie. Zatem od 1 kwietnia można spodziewać się podwyżki oprocentowania konta oszczędnościowego USD w Credit Agricole – do 1,77 proc.

Najlepsze walutowe konta oszczędnościowe w GBP

lp.InstytucjaStawka [proc.]
1.Citi Handlowy0,5%*
2.Credit Agricole0,4%**
3.BZ WBK0,3%
Źródło: Obiektywne Finanse, stan na 13.04.2018 r.

* – dla salda do 20 tys. GBP; 0,2 proc. – dla większej kwoty

** – oprocentowanie wyliczane ze wzoru: LIBOR 1M GBP – 0,1 z 25. dnia miesiąca

Najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe w funtach oferuje Citi Handlowy. Stawka nie powala, gdyż dla salda do 20 tys. jednostek wynosi 0,5 proc. (przy większej kwocie kupon maleje do 0,2 proc.). Trudno się dziwić, skoro oficjalne i rynkowe stopy procentowe w Anglii są trzy razy niższe niż w Polsce.

Najlepsze konta oszczędnościowe w CHF

lp.InstytucjaStawka [proc.]
1.BOŚ0,3%
2.BPS0,15%
Źródło: Obiektywne Finanse, stan na 13.04.2018 r.

Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe we frankach, nie mamy wielkiego wyboru. Takie rachunki dostępne są tylko w BOS-iu i BPS-ie. Ten pierwszy płaci 0,3 proc., drugi – dwa razy mniej.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.