Jeden bank zainteresowany przejęciem SKOK-u Rafineria

SKOK_Rafineria

KNF wyznaczył nowy termin kupcowi, który chce przejąć SKOK Rafinerię. Jej ostateczne losy wyjaśnią się 16 maja.

Komisja Nadzoru Finansowego podała, że na jej zaproszenie do udziału w restrukturyzacji SKOK-u Rafineria odpowiedział jeden bank. Nie ujawnia, o jaką konkretnie instytucje chodzi. Wstępna deklaracja nie oznacza jeszcze, że do transakcji dojdzie.

[Aktualizacja 18 maja]

SKOK Rafineria zostanie przejęty przez BGŻ BNP Paribas. Formalnie stanie się to 30 maja 2018 r.

Groźba upadłości SKOK-u Rafineria wciąż realna

Wiadomo, że podmiot ten zawnioskował do KNF o przedłużenie terminu na zajęcie ostatecznego stanowiska (pierwotny minął 4 kwietnia). Nadzór przystał na tę prośbę i dał bankowi zainteresowanemu przejęciem gdańskiej kasy pożyczkowej czas do 16 maja na podjęcie decyzji. Do tego czasu potencjalny kupiec zapewne będzie gruntownie analizował kondycję spółdzielni finansowej z Gdańska, którą od czerwca 2017 r. kieruje zarządca komisaryczny Elżbieta Staniszewska-Antoniak (przeczytaj, dlaczego tak się stało).

Bank przejmie SKOK Rafineria?

Może się okazać, że jednak się rozmyśli. Wtedy kasę kredytową czeka upadłość, ponieważ wcześniej zostały wyczerpane wszystkie ustawowe możliwości jej ratowania. Gdyby doszło do zawieszenia działalności i bankructwa gdańskiej kasy, depozyty jego członkom wypłaci BFG.

SKOK Rafineria został założony w 1992 r. Należy do najstarszych organizacji w sektorze spółdzielczym. Operuje głównie w Polsce Północno-Wschodniej. W sumie ma 19 oddziałów w siedmiu województwach. W 2003 r. przejął SKOK im. Kołłątaja, a pięć lat później – SKOK przy parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.