Czy istnieje w pełni bezpieczna lokata kapitału?

Emerytura z IKZE to bezpieczna lokata kapitału

Trzymanie oszczędności na nieoprocentowanym koncie osobistym to poważny błąd. Znacznie korzystniej jest je zainwestować. Sposobów jest całkiem dużo, ale każdy z nich wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem inwestycyjnym. Czy więc istnieje bezpieczna lokata kapitału?

Materiał partnera

Zawsze dobrze jest mieć oszczędności. Przydają się one np. w razie utraty pracy czy niespodziewanych wydatków. Jednak samo odkładanie wolnych środków nie jest efektywną strategią budowania poduszki finansowej. Znacznie lepsze efekty przynosi pomnażanie pieniędzy. Metod inwestowania jest na tyle dużo, że każdy powinien bez problemu znaleźć strategię odpowiadającą jego preferencjom i możliwościom.

Bezpieczna lokata w banku

Lokaty uznawane są za najbezpieczniejszą formę inwestowania. Taki sposób pomnażania kapitału można najprościej opisać jako powierzenie środków bankowi na określony w umowie czas. W zamian klient otrzymuje nie tylko wpłaconą kwotę, ale też zysk w postaci odsetek.

Lokaty bankowe jak najbezpieczniejsza inwestycja

Trzeba przy tym pamiętać, że:

  • suma umieszczona na lokacie pozostaje zamrożona,
  • nie można dopłacać do depozytu kolejnych środków,
  • rozwiązanie umowy przed terminem (zerwanie lokaty) oznacza utratę należnych odsetek.

Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że lokata gwarantuje nie tylko odzyskanie całej wpłaconej kwoty, ale też zarobek.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ze względu na niskie stopy procentowe taka forma oszczędzania nie przynosi obecnie wysokich zysków. Mało tego, biorąc pod uwagę inflację, założenie lokaty może nawet przynieść realne straty. Nic więc dziwnego, że osoby chcące efektywnie pomnażać swój majątek szukają korzystniejszych pod względem potencjalnych stóp zwrotu rozwiązań.

Inwestycje w nieruchomości

Nieruchomości już od dawna traktowane są jako jedna z najbardziej pożądanych i preferowanych form lokowania kapitału. Wiele osób chętnie wybiera takie rozwiązanie również ze względu na fakt, że ziemia albo mieszkanie to coś konkretnego, fizycznie istniejącego i można to pozostawić potomstwu.

W ostatnim czasie niemałym zainteresowaniem cieszy się zakup mieszkań na wynajem. Profity z tego tytułu mogą okazać się dodatkowym i bardziej opłacalnym od lokat źródłem zarobku.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem

Mogłoby się wydawać, że nabycie nieruchomości to świetny sposób na bezpieczną inwestycję, która w dodatku generuje zyski. Trzeba jednak pamiętać, że o jej opłacalności w dużej mierze decyduje lokalizacja nieruchomości. Najrozsądniej jest kupować mieszkania w dużych miastach z ważnymi ośrodkami naukowymi lub biznesowymi. Tam najłatwiej znaleźć lokatorów.

Liczy się też rozkład lokalu i jego powierzchnia. Źle wybrane mieszkanie oznacza bardzo często przestoje związane z brakiem najemców, co oczywiście wiąże się ze stratami.

Trzeba też pamiętać, że na wartość nieruchomości wpływa wiele innych czynników, np. okolica, bliskość istotnych węzłów komunikacyjnych czy sąsiedztwo. Przed nabyciem domu czy mieszkania wskazane jest więc sprawdzenie w gminie planu zagospodarowania przestrzennego.

Rozważny wybór nieruchomości to klucz do sukcesu. W przeciwnym razie znalezienie najemców czy też sprzedaż z zyskiem ziemi, budynku lub mieszkania może okazać się trudne.

Złoto inwestycyjne i inne kruszce jako bezpieczna lokata

Inwestowanie w złoto

Inny sposób lokowania kapitału, który uznaje się za bezpieczny, to zakup metali szlachetnych. Największym zainteresowaniem cieszy się z całą pewnością złoto, które nawet w razie inflacji, zawirowań politycznych bądź poważniejszych wahań na rynku finansowym utrzymuje wartość. Inwestorzy mogą wiec zdecydować się na sztabki złota bądź monety bulionowe, których cena odzwierciedla wartość czystego kruszcu.

Nabycie tego typu produktów to dobre rozwiązanie dla osób chcących zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny bądź uchronić przed inflacją. Złoto inwestycyjne, a także srebro i platyna oferowane są przez dilerów metali szlachetnych, którzy obecnie umożliwiają dokonanie transakcji m.in. przez internet.

Ważne jest jednak to, by wybierać rzetelnych dostawców. Należy do nich m.in. 79th Element. Firma oferuje produkty najwyższej jakości, których autentyczność potwierdzają certyfikaty. Działa na rynku już od kilku lat, zdobywając kolejnych zadowolonych klientów. Duży wybór kruszców i monet sprawia, że każdy inwestor znajdzie tam produkty spełniające jego oczekiwania.


79th Element

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.