Finansowy Pracodawca Roku 2017 wg studentów

pracodawca roku aiesec

Żacy, którzy myślą o karierze zawodowej w finansach/bankowości, najbardziej preferują zatrudnienie w PZU, PKO BP i ING Banku Śląskim. Ta żelazna trójka nie zmienia się od lat.

Polski oddział organizacji studenckiej AIESEC po raz 26. przepytał żaków kierunków ekonomiczno-biznesowych o ich plany zawodowe oraz oczekiwania, preferencje i obawy wobec przyszłej pracy. Ankietowani wskazywali również najlepszego – ich zadaniem – pracodawcę na polskim rynku.

PZU najbardziej pożądanym pracodawcą przez studentów

PZU najbardziej pożądanym pracodawcą w branży finansowej

Od lat najbardziej pożądanymi przez studentów miejscami pracy w naszym kraju są: Google, Deloitte i E&Y. Czasem zmienia się tylko ich kolejność. Przykładowo przed rokiem na drugim miejscu uplasowało się E&Y.

W gronie 50 najbardziej pożądanych pracodawców znalazło się dziewięć firm z branży finansowej. Jednak także i w tym sektorze od dłuższego czasu liczą się tylko: PZU, PKO BP i ING Bank Śląski, które dzielą między siebie podium i jako jedyne z tego sektora mieszczą się w TOP10 całego badania.

PKO_BP

Tym razem najwięcej wskazań żaków zdobył największy polski ubezpieczyciel, który w ogólnej klasyfikacji zanotował awans o jedną pozycję i po dwóch latach zdetronizował organizację kierowaną przez Brunona Bartkiewicza. ING Bank Śląski zaliczył spadek o cztery miejsca i został wyprzedzony również przez PKO BP. Ale największy bank w Polsce też wypadł gorzej niż rok temu (dwa oczka niżej w ogólnym zestawieniu).

Pracodawca Roku 2017 w branży finansowej

lp.

Firma

1. (5.)

PZU

2. (7.)

PKO BP

3 (8.)

ING Bank Śląski

4. (15.)

mBank

5. (16.)

Bank Pekao

6. (32.)

BZ WBK

7. (35.)

NBP

8. (37.)

Credit Suisse

9. (38.)

Alior Bank

Źródło: ObiektywneFinanse.pl na podstawie raportu AIESEC
W nawiasie miejsce w TOP50 najbardziej pożądanych pracodawców

Ile chcą zarabiać studenci w banku i ubezpieczeniach?

Wskazując najbardziej pożądanych pracodawców, żacy kierowali się przede wszystkim aktywnością firmy na rynku (38 proc.), jej popularnością (35 proc.) i oferowanymi zarobkami (30 proc.). Informacje o pracodawcach młodzi ludzie czerpią głównie z internetu (strony www i social media) oraz mediów tradycyjnych.

Studenci, którzy wiążą swoją przyszłość z finansami lub bankowością, chcieliby zarabiać na starcie kariery 4129 zł brutto. Po roku chcą otrzymywać 5671 zł brutto. Ich zdaniem wynagrodzenie zapewniające życie na odpowiednim poziomie wynosi 10.336 zł.

Oczekiwania finansowe studentów względem przyszłych pracodawców

Co ciekawe niższe wymagania mają w tej kwestii studenci, którzy myślą o pracy w ubezpieczeniach. W ich przypadku oczekiwana pierwsza pensja to średnio 2811 zł brutto. Mając roczny staż, chcieliby otrzymywać 3887 zł brutto. Wg nich życie na poziomie gwarantują pobory w wysokości 8663 zł brutto.

Badanie Pracodawca Roku 2017 zostało przeprowadzone przez agencję Nielsen na próbnie 3000 osób z ponad 30 uczelni z 12 miast. Ankietowanymi byli studenci III-V roku kierunków ekonomiczno-biznesowych.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.