Konto oszczędnościowe Zośka Pro na 3 proc. pod lupą

Idea Bank

Przechodzący wizerunkowe problemy Idea Bank postanowił udobruchać klientów, podnosząc stawkę na koncie oszczędnościowym Zośka Pro. Jednak jego specyficzna konstrukcja sprawia, że efektywny zarobek jest nieco niższy niż 3 proc.

Problemy GetBacku rykoszetem uderzyły w Idea Bank, który sprzedawał obligacje windykatora i ma pewną pulę jego akcji. Z komunikatów giełdowych wynika, że to zaangażowanie stanowi ułamek sumy bilansowej organizacji zarządzanej przez Tobiasza Burego.

Idea Bank dba o wizerunek

Jednak najwyraźniej część klientów banku się przestraszyła i postanowiła wycofać z niego swoje pieniądze. Skąd to przypuszczenie?

Konto oszczędnościowe Zośka Pro 3%

Idea Bank od dawna słynie z dobrej oferty depozytowej. Jednak na przełomie kwietnia i maja podmiot kontrolowany przez Leszka Czarneckiego zadziwił obserwatorów rynku, proponując lokaty na 3,2-3,5 proc. bez haczyków.

Konto Zośka Pro – warunki wyższego oprocentowania

Te już zniknęły. Lecz wciąż dostępna jest promocja konta oszczędnościowego Zośka Pro, w ramach której do końca lipca można zarobić 3 proc. w skali roku. Warunki? W zasadzie dwa:

Z oferty, która obowiązuje do odwołania (przynajmniej do 25 maja), skorzystają również dotychczasowi klienci – pod warunkiem, że wcześniej nie posiadali konta Zośka Pro.

  1. Status nowego klienta
  2. Konieczność otwarcia ROR-u
    Na szczęście ten jest bezwarunkowo darmowy. Tak samo jak karta, ale jej nie trzeba zamawiać, dzięki czemu całość może być niezłą skarbonką.
Promocja konta oszczędnościowego Zośka Pro

Po zakończeniu promocji stawka spada do 2,15 proc.

Największym minusem jest konstrukcja rachunku oszczędnościowego w tej taryfie. Wymaga ona utrzymywania na koncie osobistym 1/10 salda z konta oszczędnościowego. Saldo na tym pierwszym wyznacza oprocentowanie drugiego.

Jak wyliczane są odsetki na Koncie Zośka Pro

Przykład. Na Zośkę Pro wpłacamy 10 tys. zł, więc na ROR-ze musimy zostawić 1 tys. zł. W przeciwnym razie nie zarobimy 3 proc., tylko standardowy 1 proc. (w promocji – 1,85 proc.). Natomiast limit salda jest praktycznie nieograniczony. Ważne jest, by zachować proporcje.

W efekcie ze świetnych 3 proc. robi się 2,72 proc. Tyle wynosi efektywna stawka na koncie oszczędnościowym Zośka Pro. Wynika to z konieczności pozostawienia pewnej części pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku bieżącym.

oprocentowanie

Co z wypłatami? Pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny. Za każdy kolejny płaci się 5 zł. Natomiast wszystkie wypłaty gotówkowe w oddziale są darmowe. Sęk w tym, że Idea Bank nie ma zbyt wielu placówek (55 na koniec 2017 r.).

Idea Bank jest kolejną instytucją, która w ostatnim czasie podniosła wysokość odsetek na koncie oszczędnościowym do bardzo atrakcyjnego poziomu. Wcześniej zrobiły tak Bank Millennium, Bank Pekao, BZ WBK (wszystkie do 2,7 proc.), Credit Agricole (3 proc.) i BGŻ Optima (2,6 proc.). Więcej bardzo dobrych ofert można znaleźć w rankingu kont oszczędnościowych bloga Obiektywne Finanse.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.