Darmowe przelewy ekspresowe – na razie tylko w BZ WBK

BZ WBK Santander

Od sierpnia klienci detaliczni BZ WBK będą mogli bezpłatnie i bez ograniczeń wysyłać przelewy ekspresowe. Usługa stanie się bezwarunkowo bezpłatna.

Stało się! Po sześciu latach od uruchomienia przelewów błyskawicznych pierwszy bank rezygnuje z opłat za nie. Jest nim BZ WBK. Zmiana wejdzie w życie 8 sierpnia br. Do tego czasu obowiązuje cena 5 zł.

Ale uwaga! Darmowe przelewy ekspresowe (zarówno w systemie Express Elixir, jak i Blue Cash) zlecane przez internet będą przysługiwać wyłącznie posiadaczom rachunku bieżącego o nazwie Konto Jakie Chcę (przeczytaj recenzję).

Natura przelewów ekspresowych a ich wysoka cena

Dostępne w niektórych bankach przelewy natychmiastowe są usługą premium. Klient indywidualny musi za nie płacić przeważnie 5 zł, a biznesowy dwa razy więcej (jeśli zleca je przez internet).

przelewy_online

Odkąd niskokwotowe przelewy błyskawiczne pojawiły się na rynku (czerwiec 2012 r.), klienci domagają się znacznego obniżenia czy nawet zniesienia opłat za nie. Nie rozumieją, dlaczego instytucje finansowe każą sobie płacić za transfery w czasie rzeczywistym jak za zboże.

Sęk w tym, że dostawcy przelewów ekspresowych ponieśli niemałe koszty w związku z ich wdrożeniem (infrastruktura informatyczna). Teraz chcą je odzyskać.

W dodatku natura tych przekazów (rozliczenie brutto, bez kompensowania należności jak przy zwykłych przelewach) także generuje koszty w postaci konieczności zachowania dużej płynności na rachunkach w NBP. Gdyby transfery błyskawiczne stały się powszechne, banki musiałyby blokować ogromne środki na poczet pokrycia należności. Koszty rozliczeń przelewów natychmiastowych są proporcjonalnie znacznie większe od standardowych przekazów.

przelewy online

To wszystko powoduje, że operatorzy systemów oraz same banki ustanowili limity pojedynczych transferów. W przypadku Express Eliksiru wynosi on 100 tys. zł, a Blue Cash – 20 tys. zł.

W praktyce w niektórych podmiotach ograniczenia kwotowe są na jeszcze niższych poziomach. Przykładowo w Credit Agricole jest to 5 tys. zł, w Banku Millennium – 10 tys. zł (na dobę), a w Alior Banku i Banku Pocztowym – po 20 tys. zł.

Podobne limity występują w Systemie Płatności Blue Cash, z którego korzysta np. Nest Bank. Tam maksymalna kwota przelewu natychmiastowego to 5 tys. zł, z tym że cena usługi jest bardzo atrakcyjna (1 zł).

Bezpłatne przelewy natychmiastowe bez limitu

Niektórzy spekulują, że ruch organizacji kierowanej przez Michała Gajewskiego może wymusić reakcję konkurencji. Innymi słowy: przelewy ekspresowe potanieją.

Ograniczenia kwotowe przelewów Express Elixir

Inni twierdzą, że decyzja BZ WBK ma związek z unijną dyrektywą PAD, która wejdzie w życie w sierpniu. Na mocy jej zapisów instytucje finansowe prowadzące ROR-y muszą wprowadzić do oferty darmowe konto osobiste. Będzie mógł je otworzyć każdy, kto nie posiada żadnego rachunku bieżącego. Darmowe przelewy natychmiastowe mają powstrzymać klientów BZ WBK przed migracją na rachunek podstawowy.

Dotąd bezpłatnymi przelewami błyskawicznymi bez limitu mogły się cieszyć wyłącznie zamożne osoby lub spełniające warunek bezpłatności konta. Chodzi np. o:

  • klientów bankowości prywatnej Banku Millennium,
  • posiadaczy Konta VIP w BZ WBK.
  • posiadacze Konta dla Ciebie VIP w Credit Agricole.

Co prawda jakiś czas temu takie udogodnienie oferował Alior Bank w ramach Konta Wyższej Jakości, ale – po pierwsze – konsument musiał spełnić warunek bezpłatności rachunku (wpływy lub operacje kartą), a – po drugie – ROR ten został wycofany ze sprzedaży jesienią ub.r. W przypadku Konta Jakiego Chcę BZ WBK takich wymagań nie ma.

Ograniczenia kwotowe przelewów Blue Cash

Na rynku znaleźć można też ROR-y z kilkoma gratisowymi transferami błyskawicznymi w miesiącu. Wśród nich są:

  • Konto Idealne Idea Banku (dwa bezpłatne przelewy natychmiastowe),
  • Konto Jakże Osobiste Alior Banku (pięć darmowych przelewów ekspresowych jako bonus wybrany przez klienta).

Zmiana tabeli opłat i prowizji BZ WBK

W ramach sierpniowych zmian TOiP BZ WBK nie tylko wprowadza bezpłatne przekazy w czasie rzeczywistym, ale też znosi opłaty za:

  • zlecenia stałe na rachunki zewnętrzne,
  • usługę Przelewy24, czyli pay-by-linki (samouzupełniające się przelewy przy płaceniu w e-sklepach),
  • prowadzenie konta oszczędnościowego VIP,
  • sprawdzenie salda karty kredytowej w bankomacie,
  • wypłaty z bankomatów zagranicznych Kartą Dopasowaną (debetówka do KJC) – dla klientów do 26 lat.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.