Konsekwencje końca Orange Finanse dla klientów

orange_finanse_logo

Zapowiedziana na koniec roku likwidacja Orange Finanse najprawdopodobniej oznaczać będzie też wycofanie bezwarunkowo darmowego konta osobistego. Przez pewien czas obecni klienci telebanku nie muszą obawiać się zmian warunków.

mBank i Orange poinformowały, że z końcem 2018 r. prowadzony przez nich od prawie czterech lat projekt Orange Finanse przestanie istnieć. Do tego czasu wszystkie funkcjonalności serwisu transakcyjnego i aplikacji mobilnej marki pozostają bez zmian.

Natomiast 8 sierpnia telebank wstrzyma sprzedaż nowych produktów. Od tego dnia nie będzie tam można np. otworzyć konta osobistego.

Docelowo 430 tys. klientów, ich konta osobiste, depozyty i kredyty zostaną przeniesieni na główną platformę bankowości elektronicznej i mobilnej mBanku. Formalnie i tak są jego klientami od samego początku, bo umowy o korzystanie z różnych usług zawierali z mBankiem Oddziałem Bankowości Mobilnej w Łodzi.

Koniec z bezwarunkowo darmowym kontem osobistym?

Koniec Orange Finanse - marka zniknie 31 grudnia 2018

Póki co w Orange Finanse wciąż otworzymy bezwarunkowo darmowy ROR z bezpłatnymi usługami podstawowymi, tj. kartą debetową, przelewami internetowymi, wszystkimi bankomatami w kraju, zleceniami stałymi, poleceniami zapłaty i wpłatomatami. To jedna z trzech takich ofert na rynku (pozostałe to: Nest Bank i Idea Bank).

Swego czasu marka kierowana przez Marcina Chruściela proponowała konto osobiste z gwarancją niezmienności warunków cenowych przez 24 miesiące. Zatem mBank musi poczekać na upływ karencji, by móc zacząć modyfikować (pogarszać) ofertę. Dotyczy to również wpłatomatów największej w kraju sieci tych urządzeń Euronet, z których klienci Orange Finanse mogą dziś korzystać bezpłatnie, a za które klienci mBanku płacą 0,2 proc. prowizji.

Nasze przypuszczenia potwierdza rzecznik mBanku. – Zakończenie współpracy pomiędzy mBankiem i Orange Polska nie zmienia założeń promocji dotyczącej niezmienności warunków. Zatem gwarancja będzie obowiązywać – zapowiada Krzysztof Olszewski.

mBank przejmuje klientów Orange Finanse

Zapewne początkowo rachunki bieżące przeniesione do mBanku będą mieć oddzielną taryfę. Jednak z czasem można się spodziewać, że organizacja kierowana przez Cezarego Stypułkowskiego będzie „motywować” klientów do zmiany pakietu na ten z głównej palety rachunków poprzez podnoszenie opłat dla zmigrowanych kont osobistych czy różne wykluczenia w dostępie do nowych rozwiązań (np. Apple Pay). Jak mówią niektórzy, zacznie się równanie w dół.

Co z tymi, którzy mają ROR-y w obu instytucjach? Czy będą musieli zamknąć jeden z nich? – Analizujemy różne możliwości. O wszystkich szczegółach dotyczących zmian i oferty będziemy informować z wyprzedzeniem – mówi Krzysztof Olszewski.

Orange Bank w Polsce w 2019 r.?

Przy okazji rozstania z mBankiem telekom ogłosił też, że chce rozwijać usługi mobilnej bankowości w oparciu o własne aktywa i strategię. Firma pracuje nad nowym modelem biznesowym w tym obszarze, który będzie czerpać z nabytych kompetencji i doświadczenia w dziedzinie finansów i usług płatniczych.

Francuski Orange Bank może wejść do Polski w 2019

Dla nas usługi finansowe to nadal ważny element strategii i szansa rozwoju. Dostarczanie usług konwergentnych dla klientów jest jednym z najważniejszych biznesowych priorytetów Orange – mówią przedstawiciele operatora.

Zresztą od jesieni 2017 r. we Francji funkcjonuje już w pełni internetowy Orange Bank. Powstał na bazie Groupama Banque i ma stosowną licencję. Na zasadzie paszportu europejskiego może rozpocząć działalność w dowolnym kraju członkowskim UE bez konieczności starania się o licencję u lokalnego nadzorcy.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.