Sprawdzamy, czy da się wyczyścić BIK

czyszczenie BIK-u

Czy faktycznie można wyczyścić BIK? Jeśli tak, na czym to polega? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta. Dlatego gruntownie analizujemy temat i wyjaśniamy wątpliwości.

Materiał partnera

W przeszłości miałeś problemy ze spłatą zobowiązań w terminie i wiesz, że raport BIK nie jest dla Ciebie korzystny? Jeżeli interesujesz się tematem czyszczenia BIK-u, to rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Wyczyścić BIK – czy to możliwe?

Na rynku działa wiele firm, które oferują czyszczenie BIK-u, czyli usunięcie negatywnych wpisów. To właśnie negatywne adnotacje w bazie zaciągniętych zobowiązań są głównym powodem, przez który możesz mieć problem z otrzymaniem kolejnej pożyczki lub kredytu.

Czym jest i co gromadzi BIK?

Czy faktycznie można wyczyścić BIK? Sprawa nie jest taka prosta.

BIK to podmiot, która gromadzi i udostępnia dane przekazane mu przez banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i na temat tego, jak klienci indywidualni i firmy spłacają swoje zobowiązania finansowe. W praktyce zatem pracownicy bazy BIK nie mogą usunąć poszczególnych informacji samodzielnie. Dokonują tego tylko na pisemne żądanie instytucji, która te dane przekazała.

>>Sprawdź swój BIK<<

Legalne czyszczenie BIK-u

Firmy oferujące usługę czyszczenia BIK najczęściej proponują dokonanie jednej z operacji, o którą każdy może zawnioskować samodzielnie. Usunięcie danych z rejestru jest bowiem możliwe w sytuacji, gdy:

  1. Osoba, której dane dotyczą, odwoła zgodę na przetwarzanie
    danych po wygaśnięciu (spłaceniu) zobowiązania kredytowego
  2. Upłynie 5-letni termin przetwarzania danych kredytobiorcy bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania
  3. Wprowadzone dane są błędne – np. bank lub firma pożyczkowa poinformowała o opóźnieniu w spłacie, podczas gdy klient rzetelnie reguluje raty.
czyszczenie bik

Z uwagi na ostatni punkt wielu specjalistów przypomina kredytobiorcom o konieczności systematycznego weryfikowania danych przekazywanych do BIK. W ten sposób można bowiem szybko wyłapać nieprawidłowości, sprostować je i uniknąć zaskoczenia przy okazji kolejnych starań o pożyczkę.

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych – o czym trzeba pamiętać?

blokada_konta_bankowego

Usunięcie negatywnych wpisów z BIK jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Ma to chronić pożyczkodawców przed nieuczciwymi klientami.

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych w BIK dotyczy wyłącznie zobowiązań, które wygasły. Osoby, które nie spłaciły zaciągniętych pożyczek czy kredytów, nie mają możliwości wyczyszczenia BIK-u.

Mimo wielu dostępnych ofert czyszczenia BIK, warto wykazać się ostrożnością. Pismo o cofnięcie zgody na przetwarzanie danych może napisać każda osoba. Negatywnych adnotacji o niespłaconych zobowiązaniach nie usunie zarówno niesolidny pożyczkobiorca, jak i działająca w jego imieniu firma.

Negatywna historia kredytowa nie przekreśla szans na pożyczkę

Masz negatywną historię kredytową i potrzebujesz dodatkowych środków, aby sfinansować wydatki? W banku masz niewielkie szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego. Jednak warto spróbować w firmie pożyczkowej.

chwilówka w firmie pozyczkowej
fot. materiały reklamowe

Na polskim rynku działa wiele podmiotów pozabankowych. Niektóre udzielają tzw. pożyczek bez BIK, co oznacza, że nie sprawdzają historii kredytowej wnioskodawcy właśnie w rejestrze BIK.

Jeżeli masz pewność, że tylko do tej bazy kredytodawca przekazał informacje o Twoim zadłużeniu, możesz ubiegać się właśnie o finansowanie tego typu. Listę pożyczek bez BIK znajdziesz na tej stronie money24.pl.

Pożyczki bez BIK często są droższe niż standardowe oferty, dlatego przy ich zaciąganiu należy wykazać się odpowiedzialnością i roztropnością. Upewnij się, że będziesz mieć pieniądze na spłatę zadłużenia. W przeciwnym razie zostaniesz obciążony dodatkowymi, wysokimi kosztami windykacyjnymi.


money24.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.