BGŻ Optima na dłużej odpuszcza walkę o depozyty klientów?

BGŻ Optima

Niewykluczone, że oszczędnościowa marka BGŻ BNP Paribas nie rusza z nową promocją oprocentowania Konta Smart, bo jej spółka-matka w wyniku przejęcia Raiffeisen Polbanku wykazuje nadpłynność, czyli ma za dużo pieniędzy.

[more]

Przed ponad tygodniem (5 listopada) BGŻ Optima  przestała stosować promocyjne oprocentowanie (2,6 proc. za nowe środki) swojego flagowego konta oszczędnościowego. Zwykle podmiot kierowany przez Piotra Marciniaka niemal od razu ruszał z kolejną ofertą specjalną. Tym razem jest inaczej.

Mizerne oprocentowanie Konta Smart BGŻ Optima

Oprocentowanie Konta Smart BGŻ OptimaBGŻ Optima opublikował właśnie (z datą 13 listopada) nową tabelę stawek. Wynika z niej, że Konto Smart przynosi zysk w wysokości 0,7 proc. brutto. To poziom standardowy, z tym że od tego trzeba jeszcze odjąć podatek Belki, co daje 0,567 proc. netto. Tymczasem inflacja wynosi 1,7 proc.

W nieco lepszej sytuacji są posiadacze starszych kont, które zostały otwarte przed 23 czerwca 2017 r. Środki na nich zgromadzone pracują w tempie 1,5 proc., ale tylko do salda 10 tys. zł. Od nadwyżki podmiot kierowany przez Piotra Marciniaka dopisuje skromne 0,7 proc.

Podane stawki obowiązują bezterminowo, czyli do odwołania. Czy to oznacza, że BGŻ Optima na dłużej odpuścił rywalizację o depozyty? Nie wiadomo. Zarówno doradcy banku, jak i jego biuro prasowe zalecają cierpliwość i monitorowanie strony.

BGŻ Optima nie potrzebuje pieniędzy, bo ma je z Raiffeisena

Być może ten brak nowej promocji ma związek z przejęciem przezBGŻ BNP Paribas przejął Raiffeisen Polbank i ma nadmiar depozytów BGŻ BNP Paribas Raiffeisen Polbanku, do czego doszło z końcem października? Transakcja spowodowała zwiększenie bazy depozytowej tego pierwszego o ponad 34 mld zł, czyli o 2/3.

Jednocześnie organizacja kierowana przez Przemysława Gdańskiego przejęła portfel kredytów brutto wart 19 mld zł (1/3 już udzielonych). W efekcie wykazuje ona obecnie nadpłynność, czyli – mówiąc wprost – ma za dużo pieniędzy i nie potrzebuje więcej. Stąd niskie oprocentowanie konta oszczędnościowego w BGŻ Optima.

Jeśli szukacie innych miejsc, gdzie można korzystnie ulokować mniejsze lub większe pieniądze, zajrzyjcie do rankingu kont oszczędnościowych bloga Obiektywne Finanse.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.