Już wiadomo, kiedy jest najlepsza pora na zakup mieszkania

bańka na rynku mieszkań
fot. pixabay.com

Z danych NBP wynika, że kredyty hipoteczne są najtańsze na początku i w połowie roku, natomiast ceny transakcyjne nieruchomości – w jego końcówce (IV kwartał). Odpowiedni timing może przynieść nabywcy minimum kilka tysięcy złotych oszczędności.

W skali makro średnie ceny nieruchomości podlegają trendom. W ostatnich latach jest to kurs wznoszący, co wynika m.in. z rosnących kosztów budowy (grunty, pensje, materiały).

Podobnym zależnościom podlega oprocentowanie kredytów hipotecznych, na które prócz wskaźnika WIBOR rzutuje także marża. W okresie prosperity gospodarczej banki ją zwiększają.

Koniec roku sprzyja negocjującym cenę mieszkania

Mimo to w ciągu roku oba parametry ulegają wahaniom. Potwierdzają to dane NBP z ostatnich 10 lat, które przeanalizował Open Finance. Pośrednik wziął pod lupę średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań w Warszawie w poszczególnych kwartałach oraz przeciętną marżę naliczaną przez kredytodawców w kolejnych miesiącach lat 2008-2017.

Średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań w poszczególnych kwartałach

Z analizy wynika, że w tym okresie w stolicy za mieszkania najwięcej płacono w III kwartałach każdego roku. Z kolei najtaniej było w IV kwartałach. Statystycznie różnica wynosi 112 zł za każdy metr. Dlaczego tak się dzieje?

W końcówce roku banki i deweloperzy uatrakcyjniają ofertę, by zmaksymalizować sprzedaż i jako firmy giełdowe móc pochwalić się dobrymi wynikami przed akcjonariuszami – tłumaczy Bartosz Turek z Open Finance.

Zastrzega jednak, żeby w pertraktacjach nie koncentrować się wyłącznie na stawce za jednostkę powierzchni lokalu mieszkalnego. – Znacznie łatwiej jest wynegocjować np. niższą cenę miejsca postojowego (ze względów podatkowych), darmowy ogródek lub niższą cenę pakietu wykończeniowegoradzi.

Marże kredytów hipotecznych maleją wiosną

Pod koniec roku spadają też marże kredytów mieszkaniowych. Lecz w związku z przewlekłymi formalnościami umowy zawierane są dopiero po kilku tygodniach, co widać w statystykach dopiero w styczniu i lutym.

Najniższe marże kredytów hipotecznych dostępne są na początku i tuż przed połową roku

Starania o kredyt hipoteczny warto też rozpocząć wiosną, tj. w II kwartale. Historia pokazuje, że w latach 2008-17 najniższe marże przyznawano w maju i czerwcu. Generalnie I połowa roku jest lepszym okresem do zawierania umów o finansowanie hipoteczne.

Ile można ugrać na takiej strategii? – Oszczędności nie będą powalające, ale obniżenie marży kredytowej o 5-10 punktów bazowych oznacza, że przez 30 lat odsetki od kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł będą łącznie niższe o 3-6 tys. złmówi Turek.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.