SKOK Jaworzno nadal czeka na ratunek

SKOK Jaworzno

KNF po raz piąty przesunął termin, w którym bank zainteresowany przejęciem SKOK-u Jaworzno ma zająć ostateczne stanowisko. Nowa data to 31 stycznia. Chętny ma być Alior Bank.

Wciąż brakuje rozstrzygnięć odnośnie losów SKOK-u Jaworzno. Do 17 grudnia bank zainteresowany jego przejęciem miał ostatecznie się określić w tej sprawie. Lecz tego nie zrobił.

KNF poinformowała, że ów podmiot znów zawnioskował o wydłużenie czasu na podjęcie decyzji o udziale w restrukturyzacji jaworznickiej kasy pożyczkowej. Nadzór na to przystał i wyznaczył bankowi termin do 31 stycznia.

Alior Bank chce przejąć SKOK Jaworzno?

Tym samym państwowy regulator zrobił to już po raz piąty. Przypomnijmy, że sprawa ciągnie się od maja. To właśnie wtedy KNF zaczęła szukać chętnych na przejęcie SKOK-u Jaworzno.

Początkowo zainteresowany był Bank Pocztowy, ale jesienią się wycofał, a jego prezes stracił stanowisko. Rada nadzorcza Pocztowego uznała bowiem, że włączenie się do ratowania śląskiej kasy kredytowej byłoby złym posunięciem.

Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że Alior Bank chce przejąć SKOK Jaworzno

„Due diligence wykazał brak procedur kredytowych, kontrolnych, bałagan w papierach i liczne przypadki udzielania kredytów osobom bez zdolności kredytowej” – pisał „Puls Biznesu”.

Nieoficjalnie wiadomo, że do gry wszedł Alior Bank. Na zgromadzeniu 26 listopada jego akcjonariusze zmienili statut, dodając zapisy o możliwości: nabywania udziałów lub aktywów o wartości przekraczającej 100 mln zł (aktywa SKOK-u Jaworzno to ok. 370 mln zł), przejmowania banku podlegającego likwidacji, przedsiębiorstwa bankowego lub jego zorganizowanej części.

Ze względu na tajemnicę zawodową KNF nie informuje, z jakiego powodu zainteresowany podmiot wystąpił o dodatkowy termin na zajęcie ostatecznego stanowiska w sprawie przejęcia jaworzynickiego SKOK-u.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.