Finansowy Pracodawcy Roku 2018 wśród studentów

Finansowy Pracodawca_Roku_2018

W corocznym badaniu Pracodawca Roku najwięcej głosów spośród firm z branży finansowej zdobyło PZU. Na podium znalazły się też ING Bank Śląski i mBank. Jednak atrakcyjność całego sektora jako najbardziej pożądanego przez żaków miejsca pracy zmalała.

Co roku organizacja AIESEC pyta studentów starszych lat kierunków ekonomiczno-biznesowych, gdzie najbardziej chcieliby pracować. Niedawno opublikowała wyniki 27. edycji badania Pracodawca Roku.

Od lat najwięcej wskazań otrzymują: Google, EY i Deloitte. Tak było i tym razem.

W oczach studentów PZU znów najbardziej pożądanym pracodawcą w branży

W gronie 50 sklasyfikowanych firm znalazło się 10 podmiotów z branży finansowej. Jednak cieszyły się one mniejszym zainteresowaniem niż rok wcześniej. Dowodem tego jest brak jakiejkolwiek z nich w gronie 10 najbardziej pożądanych pracodawców. W 2017 r. były trzy takie instytucje.

PZU

Spośród firm finansowych drugi rok z rzędu najwięcej głosów otrzymało PZU. Wcześniej dwa kolejne triumfy zaliczył ING Bank Śląski, który teraz zajął drugie miejsce. Podium uzupełnił mBank.

Do zestawienia wróciły lub zadebiutowały w nim trzy firmy: Citi Handlowy, Bank Millennium i Credit Agricole. Wypadły z niego Alior Banki i NBP. W sumie uwzględniono 10 organizacji z branży finansowej. To o jedną więcej niż przed rokiem.

Jako kluczowe czynniki wyboru najbardziej pożądanego pracodawcy studenci wskazali: popularność firmy, jej aktywność na rynku (po 39 proc. wskazań), styl i atmosferę pracy (30 proc.), zgodność branży z zainteresowaniami (29 proc.), wysokość zarobków (27 proc.). Jednak podczas wybierania miejsca zatrudnienia będą patrzeć głównie na pensję (89 proc.) i atmosferę (84 proc.).

Informacje o potencjalnych pracodawcach młodzi czerpią głównie z internetu: mediów społecznościowych (52 proc. badanych) i stron internetowych (46 proc.). Rzadziej (32 proc.) są to media tradycyjne.

Pracodawca Roku 2018 w branży finansowej

lp. Firma
1. (11.) PZU
2. (12.) ING Bank Śląski
3. (17.) mBank
4. (18.) PKO BP
5. (20.) Santander
6. (25.) Bank Pekao
7. (27.) Citi Handlowy
8. (35.) Bank Millennium
9. (37.) Credit Suisse
10. (50.) Credit Agricole

Źródło: Obiektywne Finanse na podstawie raportu AIESEC

W nawiasie miejsce w TOP50 najbardziej pożądanych pracodawców

Żak chce średnią krajowa na pierwszą wypłatę

Ile chcieliby zarabiać żacy? W pierwszej pracy po studiach liczą średnio na 4491 zł brutto, przy czym mediana oczekiwań wynosi 3000 zł. To niewiele mniej od średniej krajowej, która w ub.r. wyniosła 4585 zł.

pieniądze

Po roku młodzi chcieliby pobierać przeciętnie 5987 zł brutto wynagrodzenia przy medianie na poziomie 4000 zł. Zdaniem ankietowanych pensja gwarantująca życie na poziomie wynosi 11139 zł przy medianie w wysokości 6000 zł.

Ciekawie wyglądają preferencje kobiet i mężczyzn dotyczące działów zatrudnienia. Panie widzą się przede wszystkim w dziale finansowo-księgowym, marketingu i HR. Natomiast panowie najbardziej chcieliby pracować w ścisłym kierownictwie, finansach i księgowości albo B+R.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.