Po kredyt studencki śpiesz się powoli

darmowe konto dla studenta

Po zmianach przepisów wniosku o kredyt studencki nie trzeba już składać w pośpiechu do 20 października. Ale to niejedyna przyjazna żakom nowość, jaka zaszła w tym obszarze.

Choć studia na uczelni publicznej w Polsce są darmowe, życie kosztuje. Nie wszyscy studenci mogą liczyć na wsparcie bliskich czy stypendia. Wówczas ratunkiem może być preferencyjny kredyt studencki (z dopłatami BGK). Od 1998 r. z takiego rozwiązania, dostępnego również dla żaków szkół niepublicznych, skorzystało prawie 400 tys. żaków.

Kredyt studencki po nowemu

Właśnie zmieniły się zasady udzielania tego rodzaju wsparcia. Po pierwsze, przysługuje ono studentom do 30. roku życia (35 lat – doktoranci) z dochodem miesięcznym nie większym niż 2500 zł netto na osobę w rodzinie w roku poprzedzającym złożenie wniosku.

kredyt studencki

Aktualnie sposób wyliczania dochodu jest taki sam jak przy stypendium socjalnym. Maksymalny próg dochodów podaje co roku do 31 maja minister szkolnictwa wyższego.

Po drugie, wniosek o kredyt studencki można składać cały rok, a nie od 15 lipca do 20 października, jak było do tej pory. Teoretycznie można to robić elektronicznie, tj. przez system transakcyjny banku uczestniczącego w programie, ale na razie żadna z czterech instytucji kredytujących nie udostępniła takiej opcji. Bank ma 30-60 dni na rozpatrzenie wniosku.

Dokumenty wymagane przy kredycie studenckim

Kredyty studenckie udzielane są tylko z poręczeniem. Gwarantem spłaty może być członek rodziny lub obca osoba. Jeśli wnioskodawca nie jest w stanie zapewnić żyranta, może starać się o poręczenie w Banku Gospodarstwa Krajowego albo – w przypadku studentów ze wsi – Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

formularz_kredytowy

W banku należy przedstawić:

 1. Wniosek
 2. Dokument tożsamości
 3. Oświadczenie o dochodach rodziny studenta i jej liczebności
 4. Zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta (doktoranta) lub udział w rekrutacji na studia
 5. Dokumenty wymagane dla oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłaty kredytu.

Kredyt studencki wypłacany jest raz na cały okres nauki, tj. maksymalnie sześć lat. Ewentualnie można go przedłużyć, jeśli kontynuuje się edukację na szczeblu doktoranckim (do czterech lat).

Maksymalna kwota pożyczki pozabankowej

Pieniądze wypłacane są przez 10 miesięcy w roku w transzach wybranych przez kredytobiorcę:

 • 400,
 • 600,
 • 800 bądź
 • 1000 zł.

Ich wysokość można zmienić po uruchomieniu finansowania, z tym może to się wiązać z ponownym dostarczaniem dokumentów i jednorazową prowizją za zmianę warunków umowy (np. 25 zł w Banku Pekao).

Wysokość pobieranej transzy jest decyzją studenta, lecz decydujące znaczenie ma zabezpieczenie kredytu. Jeśli student wybierze wysokość transz, których nie będzie w stanie zabezpieczyć, bank zaproponuje niższą transzę – tłumaczy Anna Ciastoń z BGK.

Spłacamy kredyt studencki

– Kredyt studencki jest bardzo korzystny dla studenta ze względu na warunki spłaty. Tę rozpoczyna się w ciągu dwóch lat po ukończeniu studiów. Odsetki wynoszą połowę stopy redyskonta weksli NBP [0,875 proc.]. Pozostałą część odsetek pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego – tłumaczy jego przedstawiciel, Piotr Sawicki.

pozyczka online w 15 minut

Liczba rat do spłaty stanowi dwukrotność liczby wypłaconych transz. To sprawia, że wysokość tej pierwszej odpowiada połowie drugiej. Przykładowo: jeśli przez 40 miesięcy pobieraliśmy 800 zł, będziemy oddawać 400 zł przez 80 miesięcy.

Umorzenie kredytu studenckiego

To jednak nie koniec preferencji. Kredyt studencki może być umorzony [częściowo lub całkowicie – red.] ze względu na bardzo dobre wyniki w nauce, trudną sytuację życiową lub materialną­ – mówi Sawicki.

Zasady umorzeń częściowych:

 • 50 proc. kwoty kredytu – ukończenie studiów wśród 1 proc. najlepszych na roku,
 • 35 proc. – ukończenie studiów wśród 5 proc. najlepszych na roku,
 • 20 proc. – ukończenie studiów wśród 10 proc. najlepszych na roku.
bankrut

Zwolnienie ze spłaty odbywa się na wniosek studenta (absolwenta) i po dostarczeniu do banku stosownego zaświadczenia ze szkoły wyższej. Dotyczy pozostałej do spłaty kwoty kredytu, w tym odsetki.

O umorzenie, np. ze względu na trwałą niezdolność do spłaty zobowiązań, kredytobiorca może się starać w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Opłaty związane z kredytem studenckim

↓Opłata || bank→ PKO BP Bank Pekao SGB-Bank BPS
Wniosek online nie nie
nie
Za rozpatrzenie wniosku brak – dla posiadaczy ROR,
400 zł – pozostali

Od każdej transzy 2% – dla posiadaczy ROR,
5% – pozostali
Brak – dla posiadaczy ROR,
0,5% – pozostali
2,5% 1%
Od poręczanej przez BGK części transzy (w przypadku poręczenia przez BGK) 1,5% 1,5% 1,5% 1,5%
Za wypłatę transzy na rachunek w innym banku 4 zł


Za wydłużenie okresu spłaty 50 zł 0,05% (min. 5 zł) – od kwoty podlegającej prolongacie


3% (min. 20 zł) – od kwoty podlegającej prolongacie

Źródło: opracowanie ObiektywneFinanse.pl, stan na 15.10.2019


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.