By starać się o kredyt online w ING Banku Śląskim albo Alior Banku, już nie trzeba dostarczać do nich dokumentów dochodowych. Wystarczy skorzystać z usługi AIS oraz zgodzić się na użycie pobranych przez te organizacje danych transakcyjnych do oceny naszej zdolności kredytowej.
Obowiązująca od połowy września unijna dyrektywa PSD II przeniosła na polski grunt otwartą bankowość. Dla konsumentów standard ten rodzi dwie istotne konsekwencje.
Po pierwsze, wprowadza silne uwierzytelnienie przy wykonywaniu operacji online, np. logowaniu na konto. Po drugie, umożliwia podmiotom z licencją Third Party Provider świadczenie usługi dostępu do informacji o rachunku płatniczym (ang. AIS). Ta ostatnia już znalazła praktyczne zastosowanie.
Banki świadczące usługę AIS
Na razie w ramach AIS (Account Information Service) klient może w jednym miejscu zebrać historię rachunków z wielu banków i sprawdzać ich saldo bez logowania do nich.
W przyszłości w ten sposób będzie można również automatycznie przenosić odbiorców przelewów dodanych w kontach zewnętrznych, w trybie ekspresowym transferować z nich środki czy inicjować płatności w ciężar tych rachunków. W praktyce oznacza to możliwość zarządzania wszystkimi kontami bankowymi za pomocą aplikacji i systemu transakcyjnego jednego podmiotu.
Póki co usługę dostępu do informacji o rachunku płatniczym wdrożyły:
- ING Bank Śląski, który umożliwia swoim klientom podgląd ich kont prowadzonych przez mBank, Bank Millennium, PKO BP i Bank Pekao,
- Alior Bank – dla posiadaczy rachunków w PKO BP, Banku Pekao, Santanderze i ING Banku Śląskim,
- Nest Bank, ale tam import danych nie odbywa się automatycznie, tylko przez samodzielne wgranie plików PDF.
Łatwiej o kredyt online dzięki otwartej bankowości
Co poza wygodą i oszczędnością miejsca w pamięci telefonu zyskuje klient dzięki otwartej bankowości? Może on zaciągnąć kredyt online bez dostarczania dokumentów (także tych w postaci elektronicznej) potwierdzających dochody. Na podstawie danych zaimportowanych z rachunków w innych bankach instytucja finansowa oceni jego zdolność kredytową, a on sam – dowiedzie swojej wypłacalności i wiarygodności.
To dobre rozwiązanie dla osób, które zamierzają zapożyczyć się w banku innym niż macierzysty (do którego wpływa ich stałe wynagrodzenie). Obecnie takie udogodnienie oferują ING Bank Śląski oraz Alior Bank.
Przy czym ten drugi nie wymaga od konsumentów, by przed złożeniem wniosku utrzymywali z nim jakiekolwiek relacje, np. mieli w nim konto osobiste albo kartę kredytową. Innymi słowy: z AIS-u skorzystają również zupełnie nowi klienci organizacji kierowanej przez Krzysztofa Bachtę.
– Prosty i szybki proces pożyczkowy to ogromna oszczędność czasu i wygoda bez potrzeby dostarczania do banku różnych dokumentów, np. zaświadczeń o dochodach – mówi Andrzej Sowa, dyrektor Centrum Agile Kredyty i Ubezpieczenia w ING Banku Śląskim.
Zyskują też sami kredytodawcy. Ich konsultanci nie muszą bowiem weryfikować papierowych dokumentów ani ręcznie wprowadzać danych do systemu. Tym samym otwarta bankowość minimalizuje ryzyko popełnienia błędów przez doradców i zwiększa ich efektywność.
Jak i gdzie ubiegać się o kredyt online z wykorzystaniem otwartej bankowości
Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy udzielić kredytodawcy zgodę na pobranie informacji o naszym ROR-ze w banku, do którego wpływa nasze wynagrodzenie. Dane przenoszone są w sposób zaszyfrowany, uniemożliwiający ich przechwycenie. Zgodę wyraża się z użyciem silnego uwierzytelnienia, czyli np. kodem SMS albo przez autoryzację mobilną na ekranie smartfona.
– Cała procedura przypomina standardowe płatności realizowane w internecie z tą różnicą, że zamiast autoryzowania transakcji płatniczej, klient zatwierdza dostęp do historii swojego rachunku – wyjaśnia Agata Strzelecka, wiceprezes Alior Banku.
Ważne! W trakcie procesu nie udostępniamy swoich danych logowania do rachunków, z których importujemy dane. To odróżnia AIS od funkcjonującej kilka lat temu np. w Idea Banku i mBanku technologii screen scrapingu, której stosowania zakazała KNF.
Klienci ING Banku Śląskiego wniosek o kredyt online z zastosowaniem usługi AIS złożą w bankowości internetowej i mobilnej. W przypadku Alior Banku rozwiązanie funkcjonuje w wybranych w punktach sprzedaży oraz w contact center. W jego kanałach elektronicznych ma się ono pojawić do końca stycznia.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz