Najlepszy bank dla dewelopera 2020

najlepszy bank dla dewelopera 2020

W XIV edycji rankingu PZFD na najlepszy bank dla dewelopera najwięcej punktów zdobył Getin Bank. To jego siódmy kolejny triumf w tej branżowej inicjatywie, która ocenia jakość współpracy firm realizujących inwestycje mieszkaniowe z instytucjami finansowymi.

Polski Związek Firm Deweloperskich po raz 14. wyłonił najlepsze banki współpracujące z deweloperami na najbardziej korzystnych warunkach w zakresie finansowania i obsługi inwestycji mieszkaniowych. W tym roku w badaniu po raz pierwszy udział wzięły także podmioty niebędące członkami organizacji.

Najlepszy bank dla dewelopera od lat ten sam

Po raz siódmy z rzędu najwyżej oceniony został Getin Bank, który otrzymał 125,6 pkt (max to 150 pkt). Instytucja kontrolowana przez Leszka Czarneckiego udzieliła najwięcej kredytów badanym deweloperom. Niemal połowa (47 proc. ze 180) wypełnionych ankiet dotyczyła właśnie niego. To dwa razy więcej niż w latach poprzednich.

Najlepszy bank dla dewelopera w plebiscycie PZFD
fot. Bridgesward / Pixabay

Na drugim miejscu znalazł się Bank Millennium, który powrócił na podium po dwóch latach. Czołową trójkę uzupełnił PKO BP, który przed rokiem również należał do laureatów.

Sklasyfikowano osiem instytucji finansowych, które udzielają kredytów inwestycyjnych firmom deweloperskim bądź prowadzą mieszkaniowe rachunki powiernicze. W sumie oceniono 11 banków. Warunkiem uwzględnienia w rankingu było znalezienie się w przynajmniej trzech ankietach.

Ranking banków PZFD uwzględnia kilka aspektów współpracy firm budowlanych z instytucjami finansowymi, które rzutują na jakość obsługi inwestycji deweloperskich. Są to m.in.

  • szybkość rozpatrywania wniosków i podejmowania decyzji kredytowych,
  • zgodność wstępnych deklaracji z faktycznymi procedurami,
  • atrakcyjność warunków umowy,
  • elastyczność banku w trakcie procesu kredytowania (otwartość na renegocjowanie zapisów),
  • możliwość prowadzenia rachunku powierniczego przez inny bank,
  • sposób kontroli zakończenia przedsięwzięcia deweloperskiego.

Najlepsze banki współpracujące z deweloperami

lp. Bank Pkt
1. Getin Bank 125,6
2. Bank Millennium 112,7
3. PKO BP 116,3
4. Santander 105,3
5. mBank 104,2
6. BPS 98,5
7. Bank Pekao 95
8. Alior Bank 71,2
Opracowanie ObiektywneFinanse.pl na podstawie informacji PZFD

Sprawdź ranking banków dla dewelopera za 2022. Doszło do przetasowań, a Getin Bank został zdetronizowany przez mBank.

Najszybciej decyzje wydaje Bank Millennium, a najlepsze warunki oferuje Getin Bank

Najwięcej (48 proc.) decyzji kredytowych związanych z inwestycjami deweloperskimi banki wydały do dwóch miesięcy. To gorzej niż w poprzednim badaniu, gdy rozpatrywały wnioski przeważnie (43 proc. spraw) do jednego miesiąca. W tym roku w takim czasie przeprocesowały 1/3 aplikacji.

Zdaniem ankietowanych podmiotów najszybciej decyzje wydawał Bank Millennium. Natomiast najdłużej sprawy rozpatrywali analitycy Banku Pekao.

W połowie przypadków deweloperzy stwierdzili, że wstępne deklaracje banków dotyczące finansowania pokrywają się z faktycznymi procedurami. To zdecydowana poprawa względem poprzednich lat, gdy taka ocena dotyczyła 1/3 spraw.

Za najbardziej słowny w tym elemencie uznano BPS, który minimalnie wyprzedził Getin Bank. Najsłabiej wypadł Alior Bank.

Ranking banków PZFD
fot. Michal Jarmoluk / Pixabay

Jak deweloperzy ocenili warunki podpisanej umowy kredytowej? Połowa z nich była zdania, że są one korzystne. Zwraca uwagę większy niż w przeszłości odsetek kontraktów uznanych za bardzo korzystne – 35 proc. Dwa lata temu było ich 13 proc., a przed rokiem – 17 proc.

W opinii badanych firm najlepsze warunki proponował Getin Bank, a najgorsze – Alior Bank.

Na stałym poziomie utrzymuje się odsetek stwierdzeń, że bank elastycznie podchodzi do różnic przyjętych w założeniach umowy. W ostatnich latach mieści się on w przedziale 51-56 proc.

Z rankingu wynika, że największą elastyczność w trakcie współpracy wykazywał Getin Bank. Najmniej skory do odstępstw był Alior Bank.

negocjacje

W najmniej uciążliwy i kosztowny sposób zakończenie inwestycji kontrolowała instytucja zarządzana przez Zbigniewa Jagiełłę. Najbardziej restrykcyjny w tej materii był BPS.

W plebiscycie ocenie podlega również kontakt z bankiem. Najbardziej dostępnych doradców kredytowych miały PKO BP i Getin Bank. Także w tej kwestii najgorzej wypadła organizacja kierowana przez Krzysztofa Bachtę.

Ocena banku a wielkość dewelopera

Po raz pierwszy w historii badania ankietowane podmioty wskazały też najlepszy bank dla dewelopera wg kryterium wielkości firmy, którą określono liczbą sprzedanych mieszkań. I tak:

  • w grupie małych firm (do 50 sprzedanych lokali) najlepszy jest Getin Bank,
  • średnich (do 250 lokali) – Bank Millennium,
  • dużych (do 500 lokali) – Santander,
  • bardzo dużych (powyżej 500 lokali) – PKO BP.

PZFD zapowiedział, że w przyszłości jego ranking banków obejmie – prócz mieszkań – również inne gałęzie rynku deweloperskiego: inwestycje biurowe, hotelowe oraz powierzchnie handlowe.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.