PZU odzyskało tytuł finansowy Pracodawca Roku

Badanie AIESEC Pracodawca Roku

Największy polski ubezpieczyciel otrzymał najwięcej wskazań studentów spośród 10 firm finansowych uwzględnionych w badaniu Pracodawca Roku 2019. PZU jako jedyna instytucja z branży znalazła się w TOP 10 tego zestawienia. Zwyciężyło E&Y.

Poznaliśmy wyniki 28. edycji badania Pracodawca Roku organizowanego przez AISESEC wraz z agencją Nielsen. Jako najbardziej pożądane miejsce pracy studenci kierunków ekonomiczno-biznesowych po raz kolejny wskazali: E&Y, Google i Deloitte.

Od lat to właśnie ta trójka najbardziej przyciąga młodych ludzi. Przy czym w tym roku nastąpiła zmiana na pozycji lidera. Po pięciu latach panowania Google straciło palmę pierwszeństwa na rzecz E&Y.

Banki słabną w badaniu Pracodawca Roku

W gronie 50 uwzględnionych firm znalazło się 10 instytucji z branży finansowej, czyli jedna mniej porównaniu do poprzedniej edycji. Ta liczebność sektora jest mniej więcej stała w kolejnych badaniach. Lecz na przestrzeni lat jego atrakcyjność w oczach studentów jako miejsca pracy zmalała. Jeszcze kilka lat temu w TOP 10 rankingu plasowały się po trzy-cztery banki.

największe banki w Polsce
fot. pixabay.com

Tym razem największe uznanie wśród żaków zyskało PZU, które przewodziło sektorowej klasyfikacji przez kilka wcześniejszych lat, np. w okresie 2017-18. W zestawieniu ogólnym organizacja kierowana przez Pawła Surówkę uplasowała się na dziewiątym miejscu (o dwa wyżej niż przed rokiem).

Jako powód wyboru ubezpieczyciela ankietowani podawali popularność firmy, jej aktywność na rynku oraz branżę. Ale wyróżnikiem PZU na tle innych pracodawców okazało się zaangażowanie firmy w inicjatywy skierowane do studentów.

PKO BP najmocniej zyskuje, Santander najbardziej traci

ranking satysfakcji klienta bankowego
fot. pixabay.com

Drugim najbardziej pożądanym Pracodawcą Roku w branży finansowej okazało się PKO BP. W rankingu ogólnym instytucja zarządzana przez Zbigniewa Jagiełłę zajęła 12. lokatę. Na tle podmiotów z tego sektora bank zaliczył największy awans w zestawieniu ogólnym – o sześć pozycji.

Trzecia lokata przypadła ubiegłorocznemu liderowi, tj. State Sreet Bankowi. To międzynarodowy dostawca usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych.

Największy spadek w branżowej klasyfikacji zanotowały Santander (-6) oraz mBank (-5). całkowicie wypadły z niego:

  • Bank Pekao,
  • Citi Handlowy,
  • Bank Millennium,
  • Credit Suisse i
  • Credit Agricole.

Ich miejsce zajęły: pośrednik finansowy Phinance z Poznania, HSBC, Franklin Templeton i BNP Paribas.

Pracodawca Roku 2019 w branży finansowej

lp. Firma
1. (9.) PZU
2. (12.) PKO BP
3. (13.) State Street Bank
4. (17.) ING Bank Śląski
5. (20.) mBank
6. (26.) Santander
7. (36.) Phinance
8. (40.) HSBC
9. (43.) Franklin Templeton
10. (46.) BNP Paribas

Źródło: Obiektywne Finanse na podstawie raportu AIESEC

W nawiasie miejsce w TOP 50 najbardziej pożądanych pracodawców

Studentki chcą zarabiać mniej

Badanie Pracodawca Roku 2019 przeprowadzono na próbie ponad 2 tys. studentów III roku studiów licencjackich oraz IV i V roku studiów magisterskich kierunków ekonomiczno-biznesowych z 14 uczelni w 12 miastach. 43 proc. z nich wskazało, że po zakończeniu nauki chciałoby pracować w bankowości lub finansach, a 1/3 myśli o założeniu firmy.

pieniądze
fot. materiały prasowe / newsrm.tv

Ciekawe wyniki dotyczą oczekiwań płacowych. Otóż studentki mają niższe od studentów wymagania odnośnie pensji.

Najbardziej widać to przy oczekiwanych zarobkach po roku pracy (5,8 vs 7,1 tys. zł netto przy medianie 4 tys. zł) oraz wynagrodzeniu, które zdaniem ankietowanych zapewnia życie na odpowiednim poziomie. Zdaniem pań jest to kwota 9,1 tys. zł, panów – 11,9 tys. zł netto przy medianie 6 tys. zł.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.